ՀՀ ԲՏԱ նախարարության աջակցությամբ հայկական ընկերությունները մասնակցել են «GITEX AI EUROPE 2026» միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ և համակարգմամբ հայկական ընկերությունները Բեռլինում մասնակցել են «GITEX AI EUROPE 2026» միջազգային տեխնոլոգիական և ներդրումային ցուցահանդեսին, որն անցկացվել է Messe Berlin ցուցահանդեսային կենտրոնում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից՝ նշելով, որ ցուցահանդեսի շրջանակում ներկայացվել են արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության, քվանտային տեխնոլոգիաների, թվային ենթակառուցվածքների և այլ առաջադեմ ուղղությունների վերջին զարգացումները:
Միջազգային հեղինակավոր այս հարթակը հայկական ընկերություններին հնարավորություն է ընձեռել ընդլայնելու գործընկերային ցանցը, ներկայացնելու սեփական տեխնոլոգիական լուծումները և  ձևավորելու  համագործակցության հեռանկարներ նոր շուկաներում:
Միջոցառման ընթացքում հայկական միասնական տաղավար են այցելել ցուցահանդեսի կազմակերպիչները, միջազգային պատվիրակություններ, ներդրողներ, ինչպես նաև Գերմանիայում Հայաստանի և Ղազախստանի դեսպանությունների ներկայացուցիչները:
Ցուցահանդեսի ընթացքում նախարարության պատվիրակությունը B2B հանդիպումներ և բանակցություններ է նախաձեռնել հայկական ստարտափների և միջազգային գործընկերների միջև՝ նպաստելով համատեղ ծրագրերի մեկնարկին և հայկական լուծումների՝ եվրոպական շուկայում տեղայնացման հնարավորություններին։
Այցելուներին ներկայացվել են Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգը, նախարարության ռազմավարական ուղղություններն ու ոլորտի զարգացմանն ուղղված ընթացիկ նախաձեռնությունները։
Հայաստանի մասնակցությունը «GITEX AI EUROPE 2026»-ին միտված է երկրի տեխնոլոգիական ներուժի միջազգայնացմանը, նորարարական էկոհամակարգի ճանաչելիության բարձրացմանը, համաշխարհային տեխնոլոգիական գործընթացներում ներգրավվածության խորացմանը, ինչպես նաև հայկական ընկերությունների մրցունակության ամրապնդմանն ու ներդրումային հետաքրքրության ձևավորմանը։
Միջոցառման ավարտին հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունները ձեռք են բերել մի շարք պայմանավորվածություններ և նախանշել համագործակցության հետագա ուղղությունները:
«GITEX AI EUROPE»-ը Եվրոպայի խոշորագույն տեխնոլոգիական հարթակներից է, որը համախմբում է ոլորտի առաջատար ընկերություններին, ներդրողներին, ստարտափներին, տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներին ու քաղաքականություն մշակողներին՝ ստեղծելով նոր համագործակցությունների, գործարար կապերի և նորարարական լուծումների ներկայացման արդյունավետ միջավայր:

With the support and coordination of Armenia’s Ministry of High-Tech Industry, Armenian companies participated in the GITEX AI Europe 2026 international technology and investment exhibition, held at Messe Berlin.
According to the ministry, the exhibition showcased the latest developments in artificial intelligence, cybersecurity, quantum technologies, digital infrastructure and other advanced technology fields.
The international platform provided Armenian companies with an opportunity to expand their network of partners, present their technological solutions and explore cooperation opportunities in new markets.
The organisers of the exhibition, international delegations, investors, as well as representatives of the Armenian and Kazakh embassies in Germany visited the Armenian national pavilion.
During the exhibition, the ministry’s delegation organised B2B meetings and negotiations between Armenian startups and international partners, facilitating the launch of joint projects and exploring opportunities for bringing Armenian technological solutions to the European market.
Visitors were introduced to Armenia’s startup ecosystem, the ministry’s strategic priorities and ongoing initiatives aimed at developing the country’s high-tech sector.
Armenia’s participation in GITEX AI Europe 2026 is aimed at promoting the country’s technological potential internationally, increasing the visibility of its innovation ecosystem, deepening its engagement in global technological developments, and strengthening the competitiveness of Armenian companies while attracting investment interest.
At the conclusion of the exhibition, Armenian technology companies reached a number of preliminary agreements and identified areas for future cooperation.
GITEX AI Europe is one of Europe’s largest technology platforms, bringing together leading companies, investors, startups, technology community representatives and policymakers to foster new partnerships, business connections and the presentation of innovative solutions.