ՀՀ ԲՏԱ նախարարության աջակցությամբ հայկական ընկերությունները մասնակցել են «GITEX AI EUROPE 2026» միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ և համակարգմամբ հայկական ընկերությունները Բեռլինում մասնակցել են «GITEX AI EUROPE 2026» միջազգային տեխնոլոգիական և ներդրումային ցուցահանդեսին, որն անցկացվել է Messe Berlin ցուցահանդեսային կենտրոնում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից՝ նշելով, որ ցուցահանդեսի շրջանակում ներկայացվել են արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության, քվանտային տեխնոլոգիաների, թվային ենթակառուցվածքների և այլ առաջադեմ ուղղությունների վերջին զարգացումները:
Միջազգային հեղինակավոր այս հարթակը հայկական ընկերություններին հնարավորություն է ընձեռել ընդլայնելու գործընկերային ցանցը, ներկայացնելու սեփական տեխնոլոգիական լուծումները և  ձևավորելու  համագործակցության հեռանկարներ նոր շուկաներում:
Միջոցառման ընթացքում հայկական միասնական տաղավար են այցելել ցուցահանդեսի կազմակերպիչները, միջազգային պատվիրակություններ, ներդրողներ, ինչպես նաև Գերմանիայում Հայաստանի և Ղազախստանի դեսպանությունների ներկայացուցիչները:
Ցուցահանդեսի ընթացքում նախարարության պատվիրակությունը B2B հանդիպումներ և բանակցություններ է նախաձեռնել հայկական ստարտափների և միջազգային գործընկերների միջև՝ նպաստելով համատեղ ծրագրերի մեկնարկին և հայկական լուծումների՝ եվրոպական շուկայում տեղայնացման հնարավորություններին։
Այցելուներին ներկայացվել են Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգը, նախարարության ռազմավարական ուղղություններն ու ոլորտի զարգացմանն ուղղված ընթացիկ նախաձեռնությունները։
Հայաստանի մասնակցությունը «GITEX AI EUROPE 2026»-ին միտված է երկրի տեխնոլոգիական ներուժի միջազգայնացմանը, նորարարական էկոհամակարգի ճանաչելիության բարձրացմանը, համաշխարհային տեխնոլոգիական գործընթացներում ներգրավվածության խորացմանը, ինչպես նաև հայկական ընկերությունների մրցունակության ամրապնդմանն ու ներդրումային հետաքրքրության ձևավորմանը։
Միջոցառման ավարտին հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունները ձեռք են բերել մի շարք պայմանավորվածություններ և նախանշել համագործակցության հետագա ուղղությունները:
«GITEX AI EUROPE»-ը Եվրոպայի խոշորագույն տեխնոլոգիական հարթակներից է, որը համախմբում է ոլորտի առաջատար ընկերություններին, ներդրողներին, ստարտափներին, տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներին ու քաղաքականություն մշակողներին՝ ստեղծելով նոր համագործակցությունների, գործարար կապերի և նորարարական լուծումների ներկայացման արդյունավետ միջավայր:

Армянские компании приняли участие в международной технологической выставке «GITEX AI EUROPE 2026»
При поддержке и координации министерства высокотехнологической промышленности Армении армянские компании с 30 июня по 1 июля в Берлине приняли участие в международной технологической и инвестиционной выставке «GITEX AI EUROPE 2026», которая прошла в выставочном центре Messe Berlin.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, в рамках выставки были представлены последние разработки в области искусственного интеллекта, кибербезопасности, квантовых технологий, цифровых инфраструктур и других передовых направлений. Эта авторитетная международная платформа предоставила армянским компаниям возможность расширить партнерскую сеть, представить собственные технологические решения и сформировать перспективы сотрудничества на новых рынках.
В ходе мероприятия единый армянский павильон посетили организаторы выставки, международные делегации, инвесторы, а также представители посольств Армении и Казахстана в Германии.
В ходе выставки делегация министерства инициировала B2B-встречи и переговоры между армянскими стартапами и международными партнерами, способствуя запуску совместных программ и возможностям локализации армянских решений на европейском рынке.
Посетителям были представлены стартап-экосистема Армении, стратегические направления министерства и текущие инициативы, направленные на развитие сферы.
Участие Армении в «GITEX AI EUROPE 2026» нацелено на интернационализацию технологического потенциала страны, повышение узнаваемости инновационной экосистемы, углубление вовлеченности в глобальные технологические процессы, а также на укрепление конкурентоспособности армянских компаний и формирование инвестиционного интереса.
По окончании мероприятия армянские технологические компании достигли ряда договоренностей и наметили дальнейшие направления сотрудничества.
«GITEX AI EUROPE» — одна из крупнейших технологических платформ в Европе, которая объединяет ведущие компании отрасли, инвесторов, стартапы, представителей технологического сообщества и разработчиков политики, создавая эффективную среду для новых партнерств, деловых связей и презентации инновационных решений.