Հայտնի են Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի մրցանակակիրները
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից՝ նշելով, որ նախարարության աջակցությամբ անցկացվող փառատոնին այս տարի ներկայացվել են հայտեր 95 երկրից. մրցութային ծրագրում ընդգրկվել էր 39 ֆիլմ՝ 22 երկրից։
Փառատոնի հաղթող ֆիլմերն են՝
Փառատոնի տնօրենի մրցանակ՝ «Կյանքը շարունակվում է» (ռեժ.՝ Մերի Վարդանյան, Հայաստան)
Հայաստանի կինոռեժիսորների և պրոդյուսերների գիլդիա​յի նախագահի հատուկ մրցանակ՝ «Վազի՜ր, գետ» (ռեժ.՝ Անաստասիա Օստապենկո, Ռուսաստանի Դաշնություն)
«ԱրմԴոկ» հայկական վավերագրական ֆիլմերի ասոցիացիայի և Հայաստանի վավերագրական ֆիլմերի գիլդիայի հատուկ հիշատակում՝ «Դորայի դեղին կոշիկները» (ռեժ.՝ Գոհար Սարգսյան, Հայաստան),  «Տեղահանում» (ռեժ՝. Երվանդ Ռումյան, Հայաստան)
«Կինոտեք» ընկերության հատուկ մրցանակ՝ մինչև 2 մլն  դրամ արժողությամբ կինոտեխնիկայից օգտվելու հնարավորություն կարճամետրաժ ֆիլմի արտադրության համար՝ «Մայրենիք» ( ռեժ.՝ Գոռ Առուշանյան, Լեհաստան)
Գրան պրի լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ՝ «Անգղներ» (ռեժ.՝ Դիան Ուեյս, Ֆրանսիա/Հարավային Աֆրիկա)
Լավագույն կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմ՝ ազգային ծրագիր/դրամային մրցանակ/՝ «Ռոբինզո՞ն» ( ռեժ.՝ Մարիաննա Մովսեսյան, Հայաստան)
Լավագույն  կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմ՝ ազգային ծրագիր /դրամային մրցանակ/՝ «Դորայի դեղին կոշիկները» ( ռեժ.՝ Գոհար Սարգսյան, Հայաստան)
Լավագույն ուսանողական ֆիլմ՝ ազգային ծրագիր/դրամային մրցանակ/
«Աղ» (ռեժ.՝ Տաթև Ասատրյան, Հայաստան)
Լավագույն խաղարկային ֆիլմ՝ միջազգային ծրագիր՝ «Գունատ արև» (ռեժ.՝ Ադրիան Մոյս Դալլին, Ջավահին Զենտար, Ֆրանսիա)
Լավագույն ռեժիսոր՝ «Վերնագիր հորինիր» (ռեժ.՝ Կլաուդիա Ֆորտունիակ, Լեհաստան)
Լավագույն սցենար՝ «Կեղծ զարդեր» (ռեժ.՝ Ջեսի Մուսալեմ, Ֆրանսիա/Լիբանան, սցենարի հեղինակ՝ Ջիհադ Հոջեյլի)
Լավագույն դերասանուհի՝ «Բարլեբաս» (ռեժ.՝ Մալու Յանսեն, Բելգիա/Նիդերլանդներ, դերասանուհի՝ Պիտոու Նիկոլաս)
Լավագույն դերասան՝ «Անգղներ» (ռեժ.՝ Դիան Ուեյս, Ֆրանսիա/Հարավային Աֆրիկա, դերասան՝ Էդվին Վան Դեր Վոլտ)
Լավագույն օպերատոր՝ «Իկարոս» (ռեժ.՝ Քրիստոս Կարդանա, Բելգիա/Ֆրանսիա/Հունաստան/Մեծ Բրիտանիա, օպերատոր՝ Քրիստոս Կարամանիս)
Լավագույն գեղարվեստական լուծում՝ «Մշուշը վերացել է» (ռեժ.՝ Սեյեդ Ալի Ղասեմի, ԻԻՀ)
Ժյուրիի հատուկ մրցանակ՝ «18-րդ գարուն» (ռեժ.՝ Մենուա Հովհաննիսյան, Հայաստան), «Մայիսի վերջին կիրակի» (ռեժ.՝ Ալեխանդրո Բորդիե, Լյուքսեմբուրգ)
Գերատեսչությունից նշել են, որ ժյուրիի նախագահն էր կինոռեժիսոր Սոսո Բլիաձեն (Վրաստան), ժյուրիի անդամները՝ դերասանուհի, պրոդյուսեր Իննա Խոջամիրյանը և կիոնռեժիսոր Արշալույս Հարությունյանը:

Известны победители 9-го Ереванского международного кинофестиваля короткометражных фильмов
Подведены итоги 9-го Ереванского международного кинофестиваля короткометражных фильмов: известны призеры.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, на проводимый при поддержке министерства фестиваль в этом году были представлены заявки из 95 стран: в конкурсную программу вошли 39 фильмов из 22 стран.
Фильмами-победителями фестиваля стали:
- Приз директора фестиваля: «Жизнь продолжается» (реж. Мери Варданян, Армения).
- Специальный приз председателя Гильдии кинорежиссеров и продюсеров Армении: «Беги, река» (реж. Анастасия Остапенко, Российская Федерация).
- Специальное упоминание Ассоциации армянских документальных фильмов «АрмДок» и Гильдии документальных фильмов Армении: «Желтые туфли Доры» (реж. Гоар Саргсян, Армения), «Депортация» (реж. Ерванд Румян, Армения).
- Специальный приз компании «Кинотек» — возможность использования кинотехники стоимостью до 2 млн драмов для производства короткометражного фильма: «Родина» (реж. Гор Арушанян, Польша).
- Гран-при за лучший короткометражный фильм: «Грифы» (реж. Диан Уэйс, Франция / Южная Африка).
- Лучший короткометражный игровой фильм — национальная программа /денежный приз/: «Робинзон?» (реж. Марианна Мовсесян, Армения).
- Лучший короткометражный документальный фильм — национальная программа /денежный приз/: «Желтые туфли Доры» (реж. Гоар Саргсян, Армения).
- Лучший студенческий фильм — национальная программа /денежный приз/: «Соль» (реж. Татев Асатрян, Армения).
- Лучший игровой фильм — международная программа: «Бледное солнце» (реж. Адриан Мойс Даллин, Джаваин Зентар, Франция).
- Лучший режиссер: «Придумай название» (реж. Клаудия Фортуняк, Польша).
- Лучший сценарий: «Фальшивые украшения» (реж. Джесси Мусалем, Франция / Ливан, автор сценария: Джихад Ходжейли).
- Лучшая актриса: «Барлебас» (реж. Малу Янсен, Бельгия / Нидерланды, актриса: Питоу Николас).
- Лучший актер: «Грифы» (реж. Диан Уэйс, Франция / Южная Африка, актер: Эдвин Ван Дер Волт).
- Лучший оператор: «Икарос» (реж. Кристос Кардана, Бельгия / Франция / Греция / Великобритания, оператор: Кристос Караманис).
- Лучшее художественное решение: «Туман рассеялся» (реж. Сейед Али Гасеми, Иран).
- Специальный приз жюри: «18-я весна» (реж. Менуа Ованнисян, Армения), «Последнее воскресенье мая» (реж. Алехандро Бордье, Люксембург).
Председателем жюри был кинорежиссер Сосо Блиадзе (Грузия), членами жюри — актриса, продюсер Инна Ходжамирян и кинорежиссер Аршалуйс Арутюнян.