Մակրոնը կդառնա առաջին արևմտյան ղեկավարը, որ կայցելի Սիրիա երկրում իշխանափոխությունից հետո
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հուլիսի 7-ի երեկոյան պաշտոնական այցով կմեկնի Սիրիա՝ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային ու միջազգային հարցերի քննարկման համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է սիրիական SANA գործակալությունը՝ վկայակոչելով նախագահական գրասենյակի հաղորդագրությունը։
Մակրոնը կլինի արևմտաեվրոպական առաջին պետության ղեկավարը, որ Սիրիա կայցելի 2024 թվականին Բաշար ալ-Ասադի իշխանության տապալումից հետո։ Բացի այդ, սա Ֆրանսիայի նախագահի առաջին այցն է Սիրիա վերջին 17 տարվա ընթացքում։ Վերջին անգամ Սիրիա էր այցելել Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին 2009 թվականին։
Մակրոնին կուղեկցի ներդրողների և ֆրանսիական ընկերությունների ներկայացուցիչների պատվիրակություն, անդրադարձ կլինի տնտեսական համագործակցության ընդլայնման ջանքերին։
Սիրիայի նախագահի գրասենյակի հայտարարության համաձայն՝ նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան և Մակրոնը նախատեսում են կլոր սեղանի հանդիպում անցկացնել իրենց համապատասխան պատվիրակությունների հետ։
Բանակցությունները կկենտրոնանան տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունների վրա՝ որպես երկու երկրների միջև շարունակական քաղաքական երկխոսության մաս։
2025 թվականին Մակրոնի հրավերով Ֆրանսիա էր այցելել աշ-Շարաան։ Կողմերը բանակցություններ էին վարել Ելիսեյան պալատում՝ երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման և համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ։

Макрон станет первым западным лидером, посетившим Сирию после смены власти в стране
Президент Франции Эммануэль Макрон отправится в Сирию вечером 7 июля с официальным визитом для укрепления двусторонних отношений и обсуждения региональных и международных вопросов, представляющих взаимный интерес. Как передает Арменпресс, об этом сообщает сирийское агентство SANA со ссылкой на заявление администрации президента.
Макрон станет первым главой западноевропейского государства, посетившим Сирию после свержения Башара Асада в 2024 году. Кроме того, это первый визит французского президента в Сирию за 17 лет. Последний раз президент Франции Николя Саркози посещал Сирию в 2009 году.
Макрона будет сопровождать делегация инвесторов и представителей французских компаний, и будут обсуждаться усилия по расширению экономического сотрудничества.
Согласно заявлению администрации главы Сирии, президент Ахмед аш-Шара и Макрон планируют провести круглый стол со своими делегациями.
Переговоры будут сосредоточены на региональных и международных событиях, а также на возможностях углубления сотрудничества в различных областях в рамках продолжающегося политического диалога между двумя странами.
Аш-Шараа посетил Францию в 2025 году по приглашению Макрона. Стороны провели переговоры в Елисейском дворце об укреплении отношений между двумя странами и расширении сотрудничества.