Երևանում hուլիսի 25-ին կբացվի Չինաստանից հյուրընկալվող «Լյանչժուի դարաշրջան․ ծիսական կարգի աշխարհը» խորագրով ֆիզիկական և թվային տարրերի համադրությամբ գերիմերսիվ ցուցահանդես: Ցուցահանդեսը կազմակերպվում է Չինաստանի Ճեճիան նահանգային թանգարանի,Գոտի և հանապարհ մշակութային ասոցիացիայի, Հայաստանի նկարիչների միության և Հայ-չինական գործընկերության կենտրոնի համագործակցության արդյունքում, Չինաստանի Ճեճիան նահանգի մշակույթի, ռադիոյի,հեռուստատեսության և զբոսաշրջության դեպարտամենտի աջակցությամբ:
Լյանչժուի հնավայրն ունի շուրջ 5300 տարվա պատմություն։ Այն 2019 թ․ ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում և Չինաստանի քաղաքակրթության ակունքների ուսումնասիրության նախագծի առանցքային փաստագրական վկայություններից է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ցուցադրության հիմնական նպատակն է պատասխանել մի առանցքային հարցի․ ինչպե՞ս ապահովել, որ տարբեր մշակութային միջավայրերից եկող այցելուները ոչ միայն ծանոթանան Լյանչժուի քաղաքակրթության մեծությանը, այլև իրապես զգան դրա խորքային ժառանգությունը և կարողանան սեփական, անկախ ու հիմնավոր գնահատականը տալ դրան։
«Լյանչժոուի դարաշրջան․ ծիսական համակարգի վերելքը» թվային-ֆիզիկական ինտեգրված գերիմերսիվ ցուցահանդես է, որտեղ իրական հնագիտական գտածոները և նորագույն թվային տեխնոլոգիաները միավորվում են՝ բացահայտելու Լյանչժոուի քաղաքակրթության ամբողջական պատկերը։
Ցուցադրությունը հասանելի է մի քանի լեզուներով՝ չինարեն, անգլերեն, ռուսերեն և հայերեն։ Այն Երևանում կլինի մինչև օգոստոսի 31-ը։ Ճշգրիտ թարգմանված տեքստերն ու ինտերակտիվ նյութերը մատուցվում են միասնական սցենարով՝ հասկանալի տարբեր մշակույթների լսարաններին։

Yerevan to host immersive exhibition on China's 5,300-year-old Liangzhu civilization
A hyper-immersive exhibition titled "The Liangzhu Era: The World of Ritual Order", combining physical and digital elements, will open in Yerevan on July 25.
The exhibition is organized through the cooperation of the Zhejiang Provincial Museum, the Belt and Road Cultural Association, the Artists' Union of Armenia, and the Armenian-Chinese Partnership Center, with the support of the Department of Culture, Radio, Television and Tourism of Zhejiang Province.
The Liangzhu Archaeological Site, dating back approximately 5,300 years, was inscribed on the UNESCO World Heritage List in 2019 and is regarded as one of the key archaeological sites documenting the origins of Chinese civilization.
The exhibition seeks to answer a central question: how can visitors from different cultural backgrounds not only learn about the significance of the Liangzhu civilization, but also experience its profound cultural heritage and form their own informed understanding of it.
The exhibition combines authentic archaeological artifacts with cutting-edge digital technologies to present a comprehensive picture of the Liangzhu civilization through an integrated physical and digital experience.
The exhibition will be available in Chinese, English, Russian, and Armenian. It will run in Yerevan through August 31, with professionally translated texts and interactive content presented through a unified narrative designed to be accessible to audiences from different cultural backgrounds.