Սյունիքի մարզում սոցիալական ծառայությունների կազմակերպման և մատուցման գործառույթները դրվում են արհեստավարժ հիմքերի վրա
Կյանքի դժվարին իրավիճակների, ընտանեկան խնդիրների պատճառով կամ արտակարգ իրավիճակների հետևանքով դրսում մնացած մարդիկ անշուշտ ունենում են ժամանակավոր կացարանի անհրաժեշտություն։ Կապանում հենց այդ նպատակով էլ կառուցվում է և շուտով շահագործման կհանձնվի անօթևանների համար նախատեսված կացարանը։
Այդ նպատակով Կապանի համայնքապետարանը ստացել է ԵՄ ծրագրով նախատեսված 29 միլիոն դրամի չափով դրամաշնորհ, որը համայնքապետարանին փոխանցել է «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ն և ևս 21 միլիոն 640 հազար դրամ հատկացրել է Կապանի բարեգործական հիմնադրամը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Կապան համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը նշեց, որ հնարավորություն կար Կապանում դրամաշնորհների միջոցով ընդլայնել սոցիալական ծառայությունները։
«Վերջին տարիներին մեր աշխատանքային փորձը ցույց տվեց, որ լինում էին դեպքեր, երբ մարդիկ ինչ-ինչ պատճառներով հայտնվում էին դրսում, իսկ ամբողջ մարզում չկար մի կենտրոն, որտեղ հնարավոր լիներ այդ մարդկանց ապահովել ժամանակավոր կացարանով, հետևաբար որոշեցինք Կապանում հիմնել այդպիսի հաստատություն։ Քանի որ մեզ համար վաղուց նպատակ էր դարձել նման կենտրոն ունենալը, ուստի մենք պատրաստ էինք այդ ծրագրի իրականացման համար կատարել համապատասխան ներդրումներ։ Այս դեպքում մեզ օգնեց Կապանի բարեգործական հիմնադրամը, որովհետև սա շատ կարևոր ծրագիր է ու անհրաժեշտ մեր համայնքի համար»,- ասաց Թադևոսյանը։
Նա «Արմենպրես»-ի ստեղծագործական խմբին ուղեկցեց կառուցվող կացարան՝ ծանոթացնելով ավարտական փուլում գտնվող շինաշխատանքներին և ապագա կառույցի կարողություններին։
Ժամանակավոր կացարանը գործելու է Կապան համայնքի սոցիալական աջակցությամբ՝ «Կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի կազմում, որն իր հերթին ունի սոցիալական ծառայություններ մատուցող մասնագետներ։ Անօթևանների համար նախատեսված ժամանակավոր կացարանը բաղկացած է լինելու վեց սենյակներից, խոհանոցից, և լվացքատնից։ Կենտրոնն, անշուշտ, կունենա պատշաճ սանիտարահիգիենիկ պայմաններում մարդկանց կենցաղվարությունն ապահովելու հնարավորություն, իսկ մասնագետները տեղում այդ մարդկանց կցուցաբերեն անհրաժեշտ հոգեբանական և սոցիալական աջակցություն։
Հարկ է նշել, որ «Գործընկերություն հանուն Սյունիքի․ բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագրի շրջանակում ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել ոչ միայն ժամանակավոր կացարանի կարիք ունեցող անձինք, այլև հատուկ կարիքներ կամ հաշմանդամություն ունեցող տարեց մարդիկ, ովքեր պետք է լինեն մշտական խնամքի ներքո։
«Արմենպրես»-ն այցելեց Արծվանիկում ԵՄ ֆինանսավորմամբ ստեղծված համայնքային փոքր տուն։ Մեզ հետ զրույցում «Առաքելություն Հայաստան» բարեգործական ՀԿ-ի ներկայացուցիչ և հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար նախատեսված փոքր տան տնօրեն Լյուդմիլա Պողոսյանը նշեց, որ փոքր տունը գործում է 2023 թվականի դեկտեմբերի 25-ից։ Այժմ այնտեղ բնակվում են 11 շահառուներ, որոնց աջակցում են թվով ինը աշխատակիցներ՝ սոց սպասարկողներ, սոցիալական աշխատողներ և խմբավար։ ԵՄ դրամաշնորհի ավարտից հետո՝ կազմակերպությունը իր ծառայությունը շարունակում է ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության դրամաշնորհի միջոցներով։
«Մեր նպատակն է մարդկանց համար այստեղ ստեղծել ընտանեկանին մոտ պայմաններ, բարելավել նրանց կարողությունները և սովորեցնել ինքնուրույն ու անկախ կյանքով ապրել։ Մեր շահառուները զբաղվում են այգեգործությամբ, թռչնաբուծությամբ, մասնակցում են տարաբնույթ խմբակների աշխատանքներին։
Այգու բերքն արդյունավետ օգտագործվում է․ դրանից պատրաստվում են չրեր, մի մասը պահեստավորվում է սառցախցիկներում՝ ձմռան ամիսների համար, իսկ առօրյա սննդակարգում նախապատվությունը տրվում է էկոլոգիապես մաքուր սննդամթերքին։
Շատ լավ կլինի, եթե նման համայնքային փոքր տների թիվն ավելանա, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող անձինք հնարավորություն ունենան ապրել իրենց համայնքներում՝ պահպանելով իրենց սոցիալական կապերն ու ծանոթ միջավայրը։ Նման ծառայությունների կարիքն իսկապես մեծ է։
Ներառականություն ունեցող անձանց պետք է նախապատրաստել լիարժեք, արժանապատիվ ու ազատ կյանքի, հետևաբար ձգտում ենք բարձրացնել նրանց կյանքի որակը, որպեսզի կարողանան ինքնուրույն ապրել»,- ասաց Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ համայնքային փոքր տան շահառուներն ունեն հաղորդակցության, ջերմության կարիք, նրանք հայտնվել են դժվար իրավիճակում, բայց այստեղ նրանց վերաբերվում են հարազատի պես, տարեցներն իրենց իսկապես լավ են զգում։
«Յուրաքանչյուր ոք պետք է ապրի արժանապատիվ՝ լինի ծեր, թե երիտասարդ։ Հատկապես ներառական խմբերի հանդեպ հասարակությունը պետք է լինի առավել ուշադիր։ Մեզ մոտ շատ այցելուներ են լինում՝ դպրոցականներ, ուսանողներ, կոլեկտիվներ։ Մեր բոլոր միջոցառումներն անցնում են շատ գեղեցիկ ձևով։ Մարդկանց այցերից մեր շահառուներն իրենց լավ են զգում, բնական շփումը նրանց երջանկացնում է»,- ասաց Պողոսյանը։
Ուրախալի է արձանագրել, որ Սյունիքի մարզում արդեն արհեստավարժ հիմքերի վրա են դրվել սոցիալական ծառայությունների կազմակերպման և մատուցման գործառույթները, որոնք միտված են անօթևանների և հատուկ կարիքներ կամ հաշմանդամություն ունեցող անձանց կյանքի պայմանները բարելավելուն։
«Գործընկերություն հանուն Սյունիքի․ բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագիրն իրականացվում է «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի, «ՎԻՆՆԵԹ Գորիս» զարգացման հիմնադրամի և «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ-ի համագործակցությամբ` Եվրոպական միության «Դիմակայուն Սյունիք․ Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» շրջանակում:
«Դիմակայուն Սյունիք․ Թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» համատեղ ծրագիր է, որում ընդգրկված են Եվրոպական միությունը, Եվրոպական ներդրումային բանկը, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը, ԵՄ անդամ պետությունները՝ Ավստրիա, Չեխիա, Էստոնիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Լիտվա, Նիդերլանդներ, Լեհաստան, Շվեդիա, ինչպես նաև գործընկեր Շվեյցարիան։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է խթանել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացումը։

Social services are being placed on a professional footing in Syunik region
People who are left without shelter due to difficult life circumstances, family problems, or emergency situations often need temporary accommodation. For this purpose, a shelter for homeless people is being constructed in Kapan and will soon be put into operation.
The Kapan Municipality received a grant of AMD 29 million under an EU-funded project, which was transferred to the municipality by People in Need, while an additional AMD 21.64 million was allocated by the Kapan Charity Foundation.
In a conversation with Armenpress, First Deputy Mayor of Kapan, Gor Tadevosyan, noted that there was an opportunity to expand social services in Kapan through grants.
“In recent years, our experience has shown that there were cases when people, for various reasons, found themselves without shelter, and there was nowhere in the entire region where these people could be provided with temporary accommodation. Therefore, we decided to establish such a facility in Kapan. Since having such a centre had long been a goal for us, we were ready to make the necessary investments for its implementation. In this case, the Kapan Charity Foundation supported us, as this is a vital programme for our community,” said Tadevosyan.
He accompanied the Armenpress creative team to the construction site, presenting the near-final stage of the works and the future capacities of the facility.
The temporary shelter will operate under the Kapan community social support system, within the “Centre” Municipal Non-Commercial Organisation, which employs social service professionals. The shelter for homeless people will consist of six rooms, a kitchen, and a laundry facility. The centre will ensure appropriate sanitary and hygienic living conditions, while specialists will provide necessary psychological and social support on site.
It should be noted that within the framework of the “Partnership for Syunik: Enhanced Community-Based Social Services” project, attention is given not only to people in need of temporary accommodation, but also to older persons with special needs or disabilities who require permanent care.
Armenpress visited the small community home established in Artsvanik with EU funding. In an interview with us, Lyudmila Poghosyan, representative of the Mission Armenia and Director of the Small Home for People with Disabilities, said that the home has been operating since 25 December 2023.
The home currently accommodates 11 people, who are supported by nine staff members, including care workers, social workers and an activity coordinator. Following the completion of the EU grant, the home has received a grant from the Ministry of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia.
"Our goal is to create a family-like environment for people, strengthen their abilities, and help them learn to live independently. The residents are engaged in gardening, poultry farming and take part in various group activities.
The produce grown in the garden is used efficiently: some is dried, some is stored in freezers for the winter months, and organically grown food forms an important part of their daily diet.
It would be very positive to see more small community houses established, so that people with disabilities can live within their own communities while maintaining their social ties and familiar surroundings. There is a genuine need for such services.
People with disabilities should be prepared for a full, dignified and independent life. That is why we strive to improve their quality of life and support them in living as independently as possible," said Poghosyan.
She tells us that the residents of the community small house need communication, care and human warmth. They have experienced difficult circumstances, but here they are treated like members of a family, and they genuinely feel at home.
"Everyone deserves to live with dignity, whether young or old. Society should be especially attentive to people from vulnerable groups. We regularly welcome visitors, including schoolchildren, university students and organised groups. All our events are held in a warm and engaging atmosphere. Our residents are delighted by these visits, as natural human interaction brings them happiness," Poghosyan said.
It is encouraging to note that the organisation and delivery of social services in Syunik region have now been placed on a professional footing, helping to improve the living conditions of homeless people and persons with special needs or disabilities.
The Partnerships for Syunik – Enhanced Community-Based Social Services project is implemented by People in Need within the framework of the European Union’s Resilient Syunik – Team Europe Initiative, in cooperation with the WINNET Goris Development Foundation and Armenian Caritas. This work has been made possible thanks to cooperation with civil society, Armenia’s Ministry of Labour and Social Affairs, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, the Syunik Regional Administration, local government bodies, and the social committees of all seven regional municipalities.
The Resilient Syunik – Team Europe Initiative is a joint programme involving the European Union, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, ten EU Member States (Austria, Czechia, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, and Sweden), and Switzerland. This initiative promotes sustainable socio-economic development in the Syunik region.