Հայաստանը հյուսիսային երթուղու իրագործման շուրջ աշխատում է ԵՄ-ի հետ. Փաշինյան
Հայաստանն ապաշրջափակման թեմայով աշխատում է Եվրոպական միության հետ, մասնավորապես՝ հյուսիսային երթուղու իրագործման շուրջ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Արևելք-Արևմուտք ամենակարճ ճանապարհն անցնում է Հայաստանի Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերով։
«Մենք այդ նախագծի իրագործման շուրջ աշխատում ենք Եվրոպական միության հետ»,- նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ծրագրի իրականացման ամենապարզ տարբերակը Ղազախ-Իջևան-Վանաձոր-Գյումրի-Ախուրիկ ավտոմոբիլային ճանապարհները միջազգային բեռնատարների համար վճարովի հիմունքներով բացելն է։
Փաշինյանը նշեց, որ ծրագիրը հեշտ իրագործելի է, սակայն դրա համար անհրաժեշտ են քաղաքական պայմանավորվածություններ։
«Պետք է քաղաքական պայմանավորվածությունները ձեռք բերվեն և իրագործվեն։ Իհարկե, նաև Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացումը պետք է տեղի ունենա»,- ասաց վարչապետը։
Նրա գնահատմամբ՝ ծրագիրը կարող է տարածաշրջանային մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել։
Վարչապետը հավելեց, որ Ախուրիկում ճանապարհի փոքր հատված կառուցելու անհրաժեշտություն կլինի, սակայն դա իրագործելի է։

Армения работает с ЕС вокруг реализации северного маршрута: Пашинян
Армения работает с Европейским союзом по теме разблокирования, в частности — вокруг реализации северного маршрута. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами сказал премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, исследования показали, что самый короткий путь Восток — Запад проходит по Тавушской, Лорийской и Ширакской областям Армении.
«Мы вокруг реализации этого проекта работаем с Европейским союзом», — отметил Пашинян.
По его словам, самый простой вариант реализации программы — это открытие автомобильных дорог Казах — Иджеван — Ванадзор — Гюмри — Ахурик для международных грузовиков на платной основе.
Пашинян отметил, что программа легко осуществима, однако для этого необходимы политические договоренности.
«Политические договоренности должны быть достигнуты и реализованы. Конечно, также должно произойти открытие границы Армения — Турция», — сказал премьер-министр.
По его оценке, программа может представлять большой региональный интерес.
Премьер-министр добавил, что в Ахурике возникнет необходимость строительства небольшого участка дороги, однако это выполнимо.