ԵՄ-ն նախատեսում է առանց մաքսատուրքի ընդունել Հայաստանից արտահանվող մի շարք ապրանքներ. Փաշինյան
Եվրոպական հանձնաժողովը որոշում է կայացրել Հայաստանից արտահանվող մի շարք ապրանքների նկատմամբ ինքնավար առևտրային միջոցներ կիրառել, ինչը հնարավորություն կտա այդ ապրանքների մի մասը Եվրոպական միություն արտահանել առանց մաքսատուրքի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Կառավարության նիստին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունը կվերաբերի Հայաստանից պոտենցիալ արտահանման շուրջ 80 տոկոսին։
«Առանց մաքսատուրքի արտահանման ռեժիմը կտարածվի գյուղատնտեսական նշանակության ապրանքների մոտ 99 տոկոսի, ինչպես նաև ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքների շուրջ 90 տոկոսի վրա։ Ապրանքների վերջնական ցանկերը դեռևս կճշգրտվեն»,-ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, որ ԵՄ անդամ պետությունները պետք է հաստատեն որոշումը, իսկ Եվրոպական խորհրդարանը՝ ընդունի համապատասխան բանաձևը, և դա ժամանակ կպահանջի։
«Քաղաքական մակարդակում խնդիրը, ըստ էության, լուծված է։ Այժմ անհրաժեշտ է մասնավոր հատվածի հետ աշխատել, որպեսզի գործնական մակարդակում ևս կարողանանք լիարժեք օգտվել ստեղծվող հնարավորություններից»,- հավելեց Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 2-ին աշխատանքային այցով Հայաստան էր ժամանել Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։ Այցի շրջանակներում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

ЕС планирует принимать ряд экспортируемых из Армении товаров без таможенных пошлин - Пашинян
Европейская комиссия приняла решение о применении мер автономной торговли к ряду товаров, экспортируемых из Армении, что позволит экспортировать некоторые из этих товаров в Европейский Союз без таможенных пошлин.
По сообщению «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства.
По его словам, инициатива затронет около 80 процентов потенциального экспорта из Армении.
«Беспошлинный экспортный режим будет применяться примерно к 99 процентам сельскохозяйственной продукции, а также примерно к 90 процентам алкогольных и безалкогольных напитков. Окончательный список товаров еще будет доработан», — сказал он.
Премьер-министр отметил, что решение должны одобрить государства-члены ЕС, а соответствующий указ должен принять Европейский парламент, и это займет время.
«На политическом уровне вопрос в принципе решен. Теперь необходимо работать с частным сектором, чтобы в полной мере воспользоваться созданными на практическом уровне возможностями», — добавил Пашинян.
Напомним, что 2 июля в Армению с рабочим визитом прибыла председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен. В рамках визита председатель Европейской комиссии встретилась с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном.