Բուլղարիայի Արկուտինո լողափը կրկին արժանացել է միջազգային Blue Flag էկոլոգիական հավաստագրին. BTA
Բուլղարիայի Արկուտինո լողափը՝ Սոզոպոլի մոտակայքում, կրկին արժանացել է միջազգային Blue Flag (Կապույտ դրոշ) էկոլոգիական հավաստագրին՝ շարունակելով արդեն շուրջ մեկ տասնամյակ մնալ երկրում Սև ծովի ափի ամենաճանաչված բնապահպանական ուղղություններից մեկը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին BTA գործակալությանը հայտնել է լողափի կառավարիչ Իվան Մունինը։
«Մենք պահպանում ենք լողափը մաքուր, խնամված և հնարավորինս բնական, որովհետև հենց դրա համար են այցելուները գալիս այստեղ»,- ասել է Մունինը։
Ափամերձ հատվածի մեծ մասը զերծ է արևապաշտպան հովանոցներից ու հանգստարաններից՝ ստեղծելով ավելի հանգիստ միջավայր։ Այն ամեն ամառ գրավում է բազմաթիվ բուլղարացի ընտանիքների և մշտական այցելուների։
Լողափն առաջարկում է անվճար ավտոկայանատեղի, փրկարար ծառայություն, բժշկական կետ, ջրային սպորտի հնարավորություններ։
Լողափը ձգվում է մոտ 1.5 կմ։
Blue Flag-ը կամավոր բնապահպանական հավաստագրման ծրագիր է, որը իրականացնում է Շրջակա միջազվայրի կրթական հիմնադրամը (FEE)՝ միջազգային կազմակերպություն, որն ունի անդամներ ավելի քան 80 երկրներում։ Ծրագիրը գործում է շուրջ 40 տարի և ամեն տարի գնահատում ու հավաստագրում է լողափեր, նավահանգիստներ և զբոսաշրջային նավեր։

Болгарский пляж Аркутино вновь получил международный экологический сертификат Blue Flag  - BTA
Болгарский пляж Аркутино, расположенный недалеко от Созополя, в очередной раз получил международный экологический сертификат Blue Flag, оставаясь одним из самых известных экологических направлений на черноморском побережье страны уже почти десять лет. Как передает Арменпресс, об этом BTA сообщил управляющий пляжем Иван Мунин.
«Мы поддерживаем пляж в чистоте, ухоженном состоянии и максимально естественном виде, потому что именно поэтому сюда приезжают туристы», — сказал Мунин.
Большая часть прибрежной зоны свободна от зонтиков и курортов, что создает более спокойную атмосферу. Каждое лето пляж привлекает множество болгарских семей и постоянных посетителей.
На пляже есть бесплатная парковка, спасательная служба, медицинский центр, возможности для занятий водными видами спорта.
Длина пляжа составляет около 1,5 км.
Blue Flag  — это добровольная программа экологической сертификации, реализуемая Фондом экологического образования (FEE), международной организацией, в состав которой входят представители более 80 стран. Программа действует около 40 лет и ежегодно оценивает и сертифицирует пляжи, порты и круизные суда.