ԵՄ-ի աջակցությամբ եռամյա ծրագիրը ձևավորել է համայնք-ՔՀԿ-պետություն արդյունավետ համագործակցության հիմքեր
«Գործընկերություն հանուն Սյունիքի․ բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» եռամյա ծրագրի շրջանակում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ և Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ Սյունիքի մարզում փորձարկվել և ներդրվել են նոր համայնքային սոցիալական ծառայություններ տեղական հասարակական կազմակերպությունների և համայնքապետարանների կողմից։
Հատկանշական է, որ Սյունիքի մարզի չորս համայնքներում փորձարկվեցին նոր ծառայություններ անմիջականորեն համայնքապետարանների կողմից (Սիսիան՝ սոցիալական տաքսի ծառայություն, Գորիս՝ ջրաբուժական ծառայություն և լողավազանի կառուցում, Կապան՝ ժամանակավոր կացության ապահովման ծառայություն, Մեղրի՝ երեխաների սոցիալ-ներառական զարգացման կենտրոն)։
«Արմենպրես»-ի ստեղծագործական խումբը մեդիա այցի շրջանակում անդրադարձավ վերոհիշյալ ծառայություններին՝ ներկայացնելով դրանց ազդեցությունը, կայունությունն ու նշանակությունը համայնքների համար։
Եռամյա ծրագիրը նպաստել է Սյունիքի մարզում համայնքային սոցիալական ծառայությունների զարգացմանը՝ համատեղելով պետության, համայնքների և քաղաքացիական հասարակության ջանքերը։ ՀՀ ԱՍՀ և ՏԿԵ նախարարությունների հետ համագործակցությամբ՝ ծրագիրն աջակցել է նոր սոցիալական ծառայությունների փորձարկմանը, դրանց կայուն ֆինանսավորման հնարավորությունների ստեղծմանը և տեղական կարիքներին արձագանքող լուծումների ներդրմանը։ Միաժամանակ ծրագիրն ամրապնդել է տեղական քաղհասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) կարողությունները, խթանել մասնակցային մոտեցումների կիրառումը և ձևավորել համայնք-ՔՀԿ-պետություն արդյունավետ համագործակցության հիմքեր։ Ծրագիրն իրականացնող կազմակերպություններն են «Մարդը կարիքի մեջ», «Հայկական Կարիտաս» և «Գորիս Վիննեթ» ՀԿ-ները։
«Գործընկերություն հանուն Սյունիքի․ բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» եռամյա ծրագրի գործարկման արդյունքում ավելի քան 15 ՔՀԿ-ներ բարելավել են իրենց կազմակերպական կարողությունները, ՔՀԿ-ների և համայնքների ավելի քան 30 սոցիալական ոլորտի աշխատակիցներ բարելավել են մասնագիտական կարողությունները, ՔՀԿ-ները պետական հավաստագիր են ստացել 5 սոցիալական ծառայության համար՝ սահուն անցում կատարելով ԵՄ ֆինանսավորումից դեպի պետական՝ երկարաժամկետ ֆինանսավորում։
Ծրագրի իրականացման համար ընդհանուր առմամբ 19 կառույցների հատկացվել է 706 000 եվրոյի ենթադրամաշնորհներ, Սյունիքի մարզի ավելի քան 850 բնակիչներ օգտվել են սոցիալական ծառայություններից։
«Արմենպրես»-ը սկզբում այցելեց Մեղրի՝ անմիջականորեն ծանոթանալով երեխաների սոցիալ-ներառական զարգացման կենտրոնի գործունեությանը։ Մեղրի համայնքի ղեկավարի տեղակալ Արմեն Անտոնյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ հայտարարությունը տեսնելուն պես սկսել են մեծ սիրով աշխատել, քանի որ ծրագիրը կարևոր նշանակություն ունի Մեղրի համայնքի համար։
«Մեզ մոտ նման ներառական կենտրոն չկար, բայց կային երեխաներ, որոնք ունեին դրա կարիքը։ Ծրագրի շրջանակում իրականացվում է սոցիալ-վերականգնողական աջակցություն երեխաների համար։ Համայնքի բնակչության, անկախ տարիքային շեմից, բոլոր խնդիրներն առաջին հերթին համայնքի խնդիրներն են, ուստի համայնքապետարանը՝ որպես համայնքային զարգացմանն ուղղված կառույց, մեծ պատրաստակամությամբ օգնեց այս ծառայության կայացմանը, որպեսզի բնակիչներին հուզող խնդիրներին տրվեն համարժեք լուծումներ»,- ասաց Անտոնյանը։
Նա հավելեց, որ համայնքապետարանը, գնահատելով արդյունքները, բնականաբար,  պետք է շարունակի որակյալ ծառայության մատուցումը և հետայսու նույնպես աջակցություն ցուցաբերի տվյալ ոլորտի զարգացման համար։ Անտոնյանը տեղեկացրեց, որ Մեղրի համայնքի ավագանու որոշման համաձայն՝ համայնքապետարանը նույնպես ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում՝ կատարելով 15-20 տոկոսի համաներդրում։
«Այն ֆինանսական միջոցները, որոնք ի սկզբանե նախատեսված էին երեխաների ներառական կենտրոնի կայացման և գործունեության որոշակի փուլի պահպանման համար, արդեն հատկացվել են, իսկ հետագա ֆինանսավորումը կիրականացվի համայնքապետարանի և գործընկեր կազմակերպության կողմից»,- ասաց Անտոնյանը։
Սոցիալ-ներառական զարգացման կենտրոնում Լեհվազ գյուղի բնակչուհի Լուսինե Ղարախանյանը մեզ հայտնեց, որ, իմանալով կենտրոնի մասին, որոշեց իր երկու երեխաներին բերել այստեղ։
«Նման կենտրոնները պետք է շատ լինեն։ Աղջիկս այցելում է 2025 թվականի նոյեմբերից, կենտրոնի բացման օրից, իսկ տղաս հաճախում է երկու ամիս։ Երեխաներս ավելի վստահ են զգում, դարձել են ավելի ինքնուրույն, հաճախում են ուրախությամբ, որովհետև այստեղ ստանում են հոգեբանի, լոգոպետի աջակցություն։ Զգալի դրական փոփոխություններն արդեն նկատելի են»,- ասաց Ղարախանյանը։
Կենտրոն հաճախող երեխաների ծնողները նշում են, որ փոքրիկների հետ անմիջական աշխատանքի արդյունքում նրանց մոտ զարգանում է հաղորդակցվելու կարողությունը, նրանք հեշտությամբ ինքնաարտահայտվում են, մասնակցում միջոցառումներին։ Կենտրոն այցելող հատկապես նախադպրոցական տարիքի երեխաներն անկաշկանդ անում են այն ամենը, ինչը բնորոշ է նրանց տարիքին։
Ծնողները վստահեցնում են, որ իրենց երեխաների մոտ նկատվում են դրական մեծ փոփոխություններ, նրանք հետ չեն մնում հասակակիցներից և հեշտ են ինտեգրվում հանրակրթական դպրոցում, իսկ կենտրոնի աշխատակիցները, ծնողների բնութագրմամբ, շատ բարեհամբույր են և հոգատար։ Կենտրոն այցելող բոլոր երեխաներն առաջնորդվում են իրենց նախասիրություններով, անհամբերությամբ սպասում են հերթական այցին, որովհետև նրանց ոգևորությունը պայմանավորված է նաև կենտրոնի աշխատակիցների ջերմ վերաբերմունքով։
Կենտրոնի աշխատակից, հոգեբան Պայծառ Թումանյանը հայտնեց, որ իրենք աշխատում են 36 երեխաների հետ, և ի սկզբանե հաշվի են առնվել աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունները։
«Միշտ սիրել եմ աշխատել դեռահասների հետ։ Նրանք ինձ մեծ ուժ են տալիս, միասին հաղթահարում ենք դժվարությունները։ Սա նրանց համար կյանքի յուրատեսակ փորձաշրջան է։ Հաջողության գրավականն այն է, որ ամեն ինչ այստեղ արվում է սիրով, աշխատակիցներն իրենց ամբողջ ներուժը ներդնում են, որպեսզի օգուտ տան երեխաներին՝ նրանց կյանքը դարձնելով ավելի լուսավոր։ Մեր համայնքում այս կենտրոնը տեսակով առաջինն է, որ մասնագիտական աջակցություն է ցուցաբերում երեխաներին։ Այստեղ ապահով միջավայր է, որովհետև հասարակությունն էլ գիտակցաբար է մոտեցում այն դժվարություններին, որոնք կարող են լուծվել հենց այս կենտրոնում», -ասաց Թումանյանը։
Նրա համոզմամբ՝ հանապազօրյա աշխատանքում ամենակարևոր գործոնը սերն է երեխաների հանդեպ, և եթե երեխաներն ընդունում են աշխատակիցներին, ապա այդ դեպքում հաջողությունը միանշանակ երաշխավորված է։ Փոքրիկները շատ զգայուն են և գիտեն, թե ում հետ կարող են աշխատել՝ ելնելով ջերմ հաղորդակցությունից։
«Երեխայի հոգին ամենամաքուրն է, հետևաբար նա կարողանում է ճիշտ ընտրություն կատարել, իսկ մեծահասակները պետք է հարգեն նրանց որոշումները, զգալի տեղ տան նրանց՝ կարևորելով նրանց նշանակությունը։ Մենք հետադարձ կապի մեջ ենք մեր սաների հետ նաև այն ժամանակ, երբ նրանք ավարտում են ծրագիրը։ Կենտրոնի աշխատակիցները պարբերաբար այցելում են նրանց և հաճելիորեն արձանագրում, որ մանկապարտեզ կամ դպրոց հաճախող մեր նախկին սաների մոտ կախվածությունն իրենց մայրերից զգալիորեն նվազել է, երեխաները դարձել են ավելի ինքնուրույն։ Կապը նրանց հետ պահպանում ենք նաև զանգերի միջոցով»,- ասաց Թումանյանը։
Երեխաների սոցիալ-ներառական զարգացման կենտրոնի արդյունավետ գործունեության շնորհիվ սաներից վեցն արդեն ավարտել են ծրագիրն ու հաջողությամբ ինտեգրվել հասարակական կյանքին՝ հետ չմնալով իրենց տարեկիցներից։
«Գործընկերություն հանուն Սյունիքի բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագիրն իրականացվում է «Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» շրջանակում։ «Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդեռլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է։
Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը` համահունչ տեղական զարգացման առաջնահերթություններին:

Трехлетняя программа с содействием ЕС заложила основу эффективного сотрудничества государство - община - гражданское общество
В рамках трехлетней программы “Партнерство во имя Сюника: улучшение социальных услуг для населения”, реализуемой Министерством труда и социальных вопросов Республики Армения при финансовом содействии Европейского союза, в Сюникской области местными неправительственными организациями и администрациями общин были опробованы и внедрены новые социальные услуги для населения.
В четырех общинах Сюникской области новые услуги были протестированы местными организациями. В Сисиане это была Служба социального такси, в Горисе - гидротерапевтические услуги и строительство бассейна, в Капане - служба обеспечения временного проживания, в Мегри - Центр социально-инклюзивного развития детей.
В рамках медиа-визита креативная группа “Арменпресс” ознакомилась с этими услугами, их влиянием и значимостью для общин.
Трехлетняя программа способствовала развитию социальных услуг для населения Сюникской области, объединив усилия государства, общин и гражданского сообщества. В сотрудничестве Министерств труда и социальных вопросов и территориального управления и инфраструктур Республики Армения проект содействовал внедрению новых социальных услуг, созданию устойчивых возможностей их финансированию и решений, отвечающих местным потребностям. Одновременно проект укрепил потенциал местных организаций гражданского общества (ОГО), способствовал использованию подходов, основанных на участии, и заложил основу для эффективного сотрудничества между общинами, ОГО и государством. Организациями-исполнителями проекта были НПО “Человек в нужде”, “Армянский Каритас” и “Горис Виннет”.
В результате запуска этого проекта более 15 ОГО повысили свой организационный потенциал, более 30 работников социального сектора из ОГО и общин улучшили свои профессиональные навыки, ОГО получили государственную сертификацию по 5 социальным услугам, что обеспечило плавный переход от финансирования ЕС к государственному долгосрочному финансированию.
В общей сложности 706 000 евро в виде субсидий были выделены 19 организациям на реализацию программы, и более 850 жителей Сюникской области воспользовались социальными услугами.
“Арменпресс” вначал посетил Мегри, чтобы ознакомиться с деятельностью Центра социально-инклюзивного развития детей. Заместитель главы общины Мегри Армен Антонян в беседе с нами отметил, что, как только они увидели объявление, они с большим энтузиазмом приступили к работе, поскольку программа имеет большое значение для общины Мегри.
“У нас не было такого инклюзивного центра, но были дети, которые в нем нуждались. В рамках программы осуществляется социально-реабилитационная поддержка детей. Все проблемы населения общины, независимо от возрастного порога, в первую очередь являются проблемами общины, поэтому администрация общины, как структура, направленная на развитие общины, с большой готовностью помогла становлению этой службы, чтобы проблемы, волнующие жителей, были решены надлежащим образом”, — сказал Антонян.
Он добавил, что администрация общины, оценивая результаты, естественно, должна продолжать предоставлять качественные услуги и поддерживать развитие этого сектора. Антонян сообщил, что в соответствии с решением совета общины Мегри администрация общины также оказывает финансовую поддержку, осуществляя соинвестирование в размере 15-20 процентов.
“Финансовые ресурсы, первоначально предназначенные для создания и поддержания определенного этапа детского инклюзивного центра, уже выделены, а дальнейшее финансирование будет осуществлено администрацией общины и партнерской организацией”, — сказал Антонян.
В Центре социально-инклюзивного развития жительница села Лехваз Лусине Караханян рассказала нам, что, узнав о центре, решила привести сюда своих двоих детей.
“Таких центров должно быть много. Моя дочь посещает его с ноября 2025 года, со дня открытия центра, а сын — уже два месяца. Мои дети чувствуют себя увереннее, стали более самостоятельными, посещают занятия с радостью, потому что здесь они получают поддержку психолога, логопеда. Уже заметны значительные позитивные перемены”, — рассказала Караханян.
Родители детей, посещающих центр, отмечают, что в результате непосредственной работы с малышами развивается их коммуникативная способность, они легко выражают себя и участвуют в мероприятиях. Особенно дети дошкольного возраста, посещающие центр, свободно делают все, что характерно для их возраста.
Дети уже не отстают от своих сверстников и легко интегрируются в общеобразовательную школу, а сотрудники центра, по словам родителей, очень добрые и заботливые. Они ждут следующего прихода, благодаря теплоте сотрудников центра.
Сотрудница центра, психолог Пайцар Туманян, рассказала, что они работают с 36 детьми, и изначально были учтены профессиональные качества сотрудников.
“Я всегда любила работать с подростками. Они дают мне огромную силу, мы вместе преодолеваем трудности. Для них это уникальный испытательный период в жизни. Ключ к успеху в том, что здесь все делается с любовью, сотрудники вкладывают весь свой потенциал на благо детей, делая их жизнь ярче. Этот центр – первый в своем роде в нашей общине, предоставляющий профессиональную поддержку детям. Здесь безопасная среда, потому что общество осознанно подходит к трудностям, которые можно решить в этом центре”, – сказала Туманян.
И важнейшим фактором в повседневной работе является любовь к детям, и если дети принимают сотрудников, то успех гарантирован.
“Душа ребенка чиста, поэтому он способен сделать правильный выбор, и взрослые должны уважать его решения, предоставлять ему достаточно пространства, подчеркивая их важность. Мы поддерживаем связь с нашими воспитанниками даже после завершения программы. Сотрудники центра регулярно навещают их и с удовлетворением отмечают, что они значительно уменьшили свою зависимость от матерей, стали более самостоятельными”, — рассказала Туманян.
Благодаря эффективной деятельности Центра социально-инклюзивного развития детей, шесть воспитанников уже завершили программу и успешно интегрировались в общественную жизнь, не отставая от своих сверстников.
Программа “Партнерство для Сюника: улучшение социальных услуг для населения” реализуется в рамках инициативы “Устойчивое развитие Сюника: команда Европы” — это совместная инициатива Европейского союза, Европейского инвестиционного банка, государств-членов ЕС: Австрии, Чехии, Эстонии, Финляндии, Франции, Германии, Литвы, Нидерландов, Польши, Швеции, а также партнера — Швейцарии.
Главная цель инициативы — содействие устойчивому социально-экономическому и институциональному развитию области Сюник в соответствии с местными приоритетами развития.