Իրանն ու Օմանն անցկացրել են Հորմուզի նեղուցի հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի առաջին նիստը
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին հայտարարել է, որ Մասկատ կատարած այցի ընթացքում մասնակցել է Հորմուզի նեղուցի կառավարման հարցերով զբաղվող իրանա-օմանյան աշխատանքային խմբի առաջին նիստին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում:
«Մասկատ կատարած ուղևորության ժամանակ տեղի է ունեցել Հորմուզի նեղուցի շուրջ համատեղ կոմիտեի առաջին նիստը, որին մասնակցել է Օմանի արտգործնախարար Աբդուլազիզ ալ-Հինայը: Մենք քննարկել ենք նեղուցի հետ կապված ընթացիկ հարցերը և կարծիքներ փոխանակել Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի 5-րդ կետի շրջանակներում նեղուցի ապագա կառավարման, ինչպես նաև ափամերձ պետությունների սուվերեն իրավունք  ների շուրջ», - գրել է նա:
Հունիսի 23-ին Օմանը և Իրանը պայմանավորվել են համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծել Հորմուզի նեղուցում նավագնացության ապագա կառավարման, այդ թվում՝ նավերին մատուցվող ծառայությունների արժեքի քննարկման համար: Թեհրանն ու Մասկատը նաև պայմանավորվել են այս հարցի շուրջ խորհրդակցություններ անցկացնել տարածաշրջանի մյուս ափամերձ երկրների և շահագրգիռ կողմերի հետ:

Иран и Оман провели первое заседание рабочей группы по Ормузскому проливу
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади сообщил, что во время своего визита в Маскат он принял участие в первом заседании ирано-оманской рабочей группы по управлению Ормузским проливом. Как передает “Арменпресс”, об этом он сообщил в социальной сети X.
“Во время поездки в Маскат состоялось первое заседание совместного комитета по Ормузскому проливу <...>. Мы рассмотрели текущие вопросы, связанные с проливом, и обменялись мнениями о будущем управлении проливом в рамках пункта 5 Исламабадского меморандума о взаимопонимании, а также о суверенных правах прибрежных государств”, — написал он.
23 июня Оман и Иран договорились о создании совместной рабочей группы для обсуждения будущего управления судоходством в Ормузском проливе, включая стоимость услуг, предоставляемых судам. Тегеран и Маскат также договорились провести консультации по этому вопросу с другими прибрежными странами и заинтересованными сторонами в регионе.