Վարչապետն այցելել է «Կոնդ». դիտարկվել է թաղամասի քաղաքաշինական հայեցակարգի իրականացման հնարավորությունը
Վարչապետն այցելել է «Կոնդ». դիտարկվել է  թաղամասի քաղաքաշինական հայեցակարգի իրականացման հնարավորությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է «Կոնդ» թաղամաս, հանդիպել բնակիչների հետ, տեղում ծանոթացել առկա խնդիրներին և առաջարկվող լուծումներին:
Վարչապետին ուղեկցել են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Քաղաքաշինության կոմիտեի նախարար Եղիազար Վարդանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, երկրի ղեկավարը շրջայց է կատարել թաղամասում, ծանոթացել պայմաններին, պատմամշակութային նշանակություն ունեցող կառույցների վիճակին, զրուցել բնակիչների հետ։
«Կոնդ» թաղամասի քաղաքաշինական վերակառուցման հայեցակարգով, որը քննարկվել է վարչապետի գլխավորությամբ՝ հունիսի 26–ին, թաղամասի վերակառուցման ելակետային պայմաններ են, մասնավորապես՝ պատմամշակութային ժառանգության և հուշարձանների պահպանումը, բնակչության կենսապայմանների բարելավումը, ինժեներական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացումը, տնտեսապես իրագործելի զարգացման մոդելի ձևավորումը, ներդրումային գրավչության բարձրացումը, զբոսաշրջային ակտիվության խթանումը։
«Կոնդ» թաղամասի ընդհանուր տարածքը կազմում է 16.0 հա, որից նախագծային միջամտության տարածքը՝ 10.0 հա։ Թաղամասում առկա են ՀՀ պետական ցուցակում ընդգրկված 4 հանրապետական նշանակության հուշարձան և 8 նորահայտ հուշարձաններ՝ հիմնականում բնակելի տներ, որոնք ունեն տեղական նշանակության հուշարձանի կարգավիճակ։ «Կոնդի» զարգացման համար առաջարկվում է պետություն–մասնավոր ներդրող–համայնք համագործակցության մոդելը։ Հայեցակարգի մշակման ընթացքում ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը, մասնավորապես՝ Աթենքի «Պլակա» պատմական թաղամասի օրինակը, որը հիմնված է պատմական միջավայրի պահպանության, հետիոտնային տարածքների բարելավման, փոքր բիզնեսի խթանման և մշակութային կյանքի ակտիվացման համադրման վրա։
Բնակիչների հետ զրույցում վարչապետը ներկայացրել է հայեցակարգի մանրամասները և տեղեկացրել, որ նախատեսվում է Կոնդի մասին օրենքի ընդունում՝ հետագա աշխատանքները փոխհամաձայնությամբ իրականացնելու նպատակով: «Մենք ուզում ենք օգնել, որ այսքան տարի այսպիսի դժվար պայմաններում եք ապրել, նոր հեռանկարներ բացվեն ձեզ համար»,-ընդգծել է երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ ծրագրի իրականացումը հնարավոր կլինի ժամանակի ընթացքում՝ փուլ առ փուլ:
Նիկոլ Փաշինյանը եղել է նաև Երևանի քաղաքապետարանի հարակից տարածքում, որտեղ վերջերս տեղադրվել է «Վահագն Վիշապաքաղ» հուշարձանը: Կառավարության որոշմամբ՝ հուշարձանը տեղափոխվել է Ծովակալ Իսակովի պողոտա և Սեբաստիա փողոցի խաչմերուկի հատվածից:

Премьер-министр посетил «Конд»: рассмотрена возможность реализации градостроительной концепции квартала
Премьер-министр Никол Пашинян посетил сегодня квартал «Конд», встретился с жителями, на месте ознакомился с существующими проблемами и предлагаемыми решениями.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, Никол Пашинян сопровождали мэр Еревана Тигран Авинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и председатель Комитета по градостроительству Егиазар Варданян.
Глава государства прошелся по кварталу, ознакомился с условиями, состоянием имеющих культурно–историческое значение строений и побеседовал с жителями.
Согласно концепции градостроительной реконструкции квартала «Конд», которая была обсуждена под председательством премьер-министра 26 июня, исходными условиями реконструкции квартала являются, в частности: сохранение культурно–исторического наследия и памятников, улучшение условий жизни населения, модернизация инженерной и транспортной инфраструктур, формирование экономически жизнеспособной модели развития, повышение инвестиционной привлекательности, а также стимулирование туристической активности.
Общая площадь квартала «Конд» составляет 16.0 га, из которых площадь проектного вмешательства — 10.0 га. В квартале имеется 4 памятника республиканского значения, включенных в государственный список Республики Армения, и 8 нововыявленных памятников — в основном жилые дома, имеющие статус памятников местного значения. Для развития «Конда» предлагается модель сотрудничества государство – частный инвестор – община. В ходе разработки концепции был изучен международный опыт, в частности пример исторического квартала «Плака» в Афинах, который основан на сочетании сохранения исторической среды, улучшения пешеходных зон, стимулирования малого бизнеса и активизации культурной жизни.
В беседе с жителями премьер-министр представил подробности концепции и сообщил, что планируется принятие закона о «Конде» с целью проведения дальнейших работ на основе взаимного согласия.
«Мы хотим помочь, чтобы для вас, которые жили столько лет в таких трудных условиях, открылись новые перспективы», — подчеркнул глава государства, добавив, что реализация программы будет возможна со временем, поэтапно.
Никол Пашинян также побывал на прилегающей к мэрии Еревана территории, где недавно был установлен памятник «Ваагн Драконоборец». Решением правительства памятник был перенесен сюда с участка перекрестка проспекта Адмирала Исакова и улицы Себастия.