Հնդկաստանում մայրական առողջության ցուցանիշները հասել են պատմական առավելագույնին
Աշխարհի յուրաքանչյուր վեցերորդ բնակիչն ապրում է Հնդկաստանում, ուստի երկրի առողջապահական ցուցանիշների ցանկացած բարելավում զգալի ազդեցություն է ունենում նաև համաշխարհային վիճակագրության վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան ներկայացրել է Հնդկաստանի ընտանեկան առողջության 6-րդ ազգային հարցման հիմնական արդյունքները, որն  իրականացվել է երկրի 715 շրջաններում՝ ընդգրկելով շուրջ 679 հազար տնային տնտեսություն և ավելի քան 700 հազար կին։
Զեկույցը համարվում է Հնդկաստանի ամենախոշոր սոցիալ-բժշկական հետազոտություններից մեկը և ներառում է տվյալներ մայրական և մանկական առողջության, սնուցման, ընտանիքի պլանավորման, պատվաստումների, ոչ վարակիչ հիվանդությունների, ինչպես նաև կանանց տնտեսական և սոցիալական հնարավորությունների վերաբերյալ։ Դեսպանի խոսքով՝ վերջին տարիներին Հնդկաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել առողջապահության ոլորտում։
Մայրական և մանկական առողջապահության ցուցանիշները հասել են պատմական բարձր մակարդակի, ինստիտուցիոնալ ծննդաբերությունների մասնաբաժինը կազմել է 90,6 տոկոս, իսկ երեխաների լիարժեք պատվաստումների ծածկույթն աճել է մինչև 87,1 տոկոս։
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ դեռևս պահպանվում են լուրջ մարտահրավերներ, մասնավորապես՝ սնուցման ոլորտում։
«Առաջընթացը լավն է, բայց դեռ շատ բան կա անելու։ Այսօր լուրջ խնդիր են շաքարախտն ու սրտանոթային հիվանդությունները։ Հնդկաստանի բնակչությունն այս հիվանդությունների նկատմամբ ունի նաև գենետիկ նախատրամադրվածություն, սակայն մեծ դեր ունի նաև կենսակերպը, ուստի այժմ հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացած է առողջ կենսակերպի ձևավորման վրա»,- ասել է Նիլակշի Սահան։
Հարցման արդյունքների համաձայն՝ Հնդկաստանը գրեթե հասել է համընդհանուր էլեկտրիֆիկացման. բնակչության 97,98 տոկոսն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, խմելու ջրի հասանելիությունը կազմում է 96,5 տոկոս, իսկ առողջության ապահովագրության ծածկույթն արդեն գերազանցում է 60 տոկոսը։
Զեկույցը փաստում է նաև կանանց հնարավորությունների ընդլայնումը։ Կանանց 89 տոկոսը մասնակցում է տնային տնտեսությունների որոշումների կայացմանը և օգտվում է բանկային հաշիվներից, 63,6 տոկոսն ունի բջջային հեռախոս, իսկ ինտերնետից օգտվող կանանց մասնաբաժինը հասել է 64,3 տոկոսի։
Դեսպանի գնահատմամբ՝ Հնդկաստանի փորձը կարող է օգտակար լինել նաև Հայաստանի համար՝ հնարավորություն տալով առանց տարիներ ծախսելու ուսումնասիրել, թե պետական որ քաղաքականություններն են արդյունավետ եղել և ինչ արդյունքներ են տվել։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կարող է ավելի արագ զարգացնել թվայնացումը, ընդլայնել անկանխիկ վճարումների կիրառումը և ստվերային տնտեսության կրճատման արդյունքում լրացուցիչ միջոցներ ուղղել զարգացման ծրագրերին։
Նիլակշի Սահան նաև հավելել է, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև համագործակցությունը վերջին տարիներին դինամիկ զարգանում է՝ ընդգրկելով առողջապահության, կրթության, մշակույթի, պաշտպանության, քաղաքական և տնտեսական ոլորտները։
Նրա խոսքով՝ հատկապես վերջին չորս-հինգ տարիներին երկկողմ հարաբերություններն էականորեն խորացել են, և համագործակցության բոլոր ուղղություններով արձանագրվում է դրական առաջընթաց։

Показатели материнского здоровья в Индии достигли исторического максимума
Каждый шестой житель мира живет в Индии, поэтому любое улучшение показателей здравоохранения страны оказывает существенное влияние и на мировую статистику.
Как передает Арменпресс, Чрезвычайный и Полномочный посол Индии в Армении Нилакши Саха Синха представила основные результаты 6-го Национального опроса о семейном здоровье Индии, который был проведен в 715 округах страны и охватил около 679 тысяч домашних хозяйств и более 700 тысяч женщин.
Доклад считается одним из крупнейших социально-медицинских исследований в Индии и включает данные о материнском и детском здоровье, питании, планировании семьи, вакцинации, неинфекционных заболеваниях, а также об экономических и социальных возможностях женщин. По словам посла, в последние годы Индия зафиксировала значительный прогресс в сфере здравоохранения.
Показатели материнского и детского здравоохранения достигли исторически высокого уровня, доля институциональных родов составила 90,6%, а охват детей полной вакцинацией вырос до 87,1%.
В то же время она подчеркнула, что все еще сохраняются серьезные вызовы, в частности, в сфере питания.
«Прогресс хороший, но предстоит еще многое сделать. Сегодня серьезной проблемой являются сахарный диабет и сердечно-сосудистые заболевания. Население Индии также имеет генетическую предрасположенность к этим заболеваниям, однако большую роль играет и образ жизни, поэтому сейчас основное внимание сосредоточено на формировании здорового образа жизни», — сказала Нилакши Саха.
Согласно результатам опроса, Индия практически достигла всеобщей электрификации: 97,98% населения обеспечено электроэнергией, доступность питьевой воды составляет 96,5%, а охват медицинским страхованием уже превышает 60%.
Доклад также констатирует расширение возможностей женщин. 89% женщин участвуют в принятии решений в домашних хозяйствах и пользуются банковскими счетами, 63,6% имеют мобильный телефон, а доля женщин, пользующихся интернетом, достигла 64,3%.
По оценке посла, опыт Индии может быть полезен также и для Армении, давая возможность без затраты долгих лет изучить, какие государственные политики были эффективными и какие результаты они принесли.
По ее словам, Армения может быстрее развивать цифровизацию, расширять применение безналичных платежей и в результате сокращения теневой экономики направлять дополнительные средства на программы развития.
Нилакши Саха также добавила, что сотрудничество между Арменией и Индией в последние годы динамично развивается, охватывая сферы здравоохранения, образования, культуры, обороны, политическую и экономическую области.
По ее словам, особенно в последние четыре-пять лет двусторонние отношения существенно углубились, и по всем направлениям сотрудничества фиксируется положительный прогресс.