ԱՄՆ-ն նախատեսում է Թուրքիային մատակարարել 700 միլիոն դոլարի ռեակտիվ շարժիչներ. Reuters
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պաշտոնապես տեղեկացրել է Կոնգրեսին Թուրքիային ավելի քան 700 միլիոն դոլար արժողությամբ տասնյակ ռեակտիվ շարժիչներ վաճառելու իր մտադրության մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Կոնգրեսին ուղղված համապատասխան ծանուցումը։
«ԱՄՆ կառավարությունը պատրաստ է լիցենզավորել այս ապրանքների արտահանումը՝ հաշվի առնելով քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, մարդու իրավունքների և զենքի վերահսկողության նկատառումները», - նշվել է Պետքարտուղարության կողմից Կոնգրեսին ուղղված ծանուցման մեջ։
Կոնգրեսն ունի 15 օր, որպեսզի համատեղ բանաձևով  մերժի վաճառքը, եթե ցանկանում է արգելափակել այն։ Նման բանաձևը պետք է ընդունվի երկու պալատներում, և Թրամփը կարող է վետո դնել դրա վրա։
Ըստ Reuters-ի՝ շարժիչների մատակարարումը «կարևոր ժեստ կլինի Անկարայի համար՝ հուլիսի սկզբին այնտեղ կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ»։
Ինչպես նշում է գործակալությունը, խոսքը General Electric շարժիչների մասին է՝ նախատեսված Թուրքիայի կողմից մշակվող հինգերորդ սերնդի Kaan կործանիչների համար. դրանք ամերիկյան F-35 կործանիչների թուրքական այլընտրանքն են այն բանից հետո, երբ Անկարան հեռացվել էր F-35 կործանիչների ծրագրից ռուսական С-400 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի ձեռքբերման պատճառով։ Թուրքիայի կողմից 2019 թվականին ռուսական ՀՕՊ համակարգերի ձեռքբերումը վատթարացրել է հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների հետ։
Ավելի  վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպման ժամանակ՝ նշել էր, որ հուլիսի սկզբին Անկարայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ կարող է որոշում կայացնել Թուրքիային ամերիկյան ռազմական մատակարարումների, այդ թվում՝ F-35 կործանիչների վերաբերյալ։ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նույնպես հայտարարել է, որ վարչակազմը դիտարկում է, թե ինչպես կարող է Թուրքիային վաճառել F-35 կործանիչներ։

US moves ahead with $700 million jet engine sale to Türkiye – Reuters
U.S. President Donald Trump’s administration has formally notified Congress of its intention to sell dozens of jet ‌engines worth more than $700 million to Türkiye, according to a copy of the formal notification seen by Reuters.
Reuters was first to report on Wednesday that the Trump administration planned to press ahead with the sale despite objections from some lawmakers over Türkiye’s possession of Russian defense systems, acquired in 2019.
“The U.S. government is prepared to license the export of ​these items having taken into account political, military, economic, human rights, and arms control considerations,” the State Department said in its notification to Congress, ​which was dated June 24.
The sale is an important gesture to Ankara ahead of a ⁠pivotal NATO summit there next month and to Turkish President Tayyip Erdogan, whom Trump considers a key ally, according to Reuters.
Congress has 15 days to introduce a joint resolution of disapproval if it wants to block the sale. Such a resolution would need to ​pass in both chambers and could be vetoed by Trump.
Representative Gregory Meeks of New York, the top Democrat on the House of Representatives Foreign Affairs Committee and a prominent critic of the engine sale, had raised objections during an informal review process with the administration and has not given his green light for the package, two sources, including a U.S. official, ​told Reuters.
In a statement on Wednesday, Meeks criticized what he described as the administration's failure to make a "good-faith" effort to brief him on the implications of the ​sale for bilateral ties as well as Türkiye’s possession of the S-400s.
Asked on Wednesday about the jet engines, the F-35 program and his plans for the summit in Ankara, Trump said: "I'm going to probably do something that will make them very happy."
The engines, produced by General Electric, will power Türkiye’s first indigenous combat jet KAAN, a major project launched in 2016 as part of the NATO member's efforts to be more self-sufficient in its defense.