ԱՄՆ-ն նախատեսում է Թուրքիային մատակարարել 700 միլիոն դոլարի ռեակտիվ շարժիչներ. Reuters
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պաշտոնապես տեղեկացրել է Կոնգրեսին Թուրքիային ավելի քան 700 միլիոն դոլար արժողությամբ տասնյակ ռեակտիվ շարժիչներ վաճառելու իր մտադրության մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Կոնգրեսին ուղղված համապատասխան ծանուցումը։
«ԱՄՆ կառավարությունը պատրաստ է լիցենզավորել այս ապրանքների արտահանումը՝ հաշվի առնելով քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, մարդու իրավունքների և զենքի վերահսկողության նկատառումները», - նշվել է Պետքարտուղարության կողմից Կոնգրեսին ուղղված ծանուցման մեջ։
Կոնգրեսն ունի 15 օր, որպեսզի համատեղ բանաձևով  մերժի վաճառքը, եթե ցանկանում է արգելափակել այն։ Նման բանաձևը պետք է ընդունվի երկու պալատներում, և Թրամփը կարող է վետո դնել դրա վրա։
Ըստ Reuters-ի՝ շարժիչների մատակարարումը «կարևոր ժեստ կլինի Անկարայի համար՝ հուլիսի սկզբին այնտեղ կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ»։
Ինչպես նշում է գործակալությունը, խոսքը General Electric շարժիչների մասին է՝ նախատեսված Թուրքիայի կողմից մշակվող հինգերորդ սերնդի Kaan կործանիչների համար. դրանք ամերիկյան F-35 կործանիչների թուրքական այլընտրանքն են այն բանից հետո, երբ Անկարան հեռացվել էր F-35 կործանիչների ծրագրից ռուսական С-400 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի ձեռքբերման պատճառով։ Թուրքիայի կողմից 2019 թվականին ռուսական ՀՕՊ համակարգերի ձեռքբերումը վատթարացրել է հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների հետ։
Ավելի  վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպման ժամանակ՝ նշել էր, որ հուլիսի սկզբին Անկարայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ կարող է որոշում կայացնել Թուրքիային ամերիկյան ռազմական մատակարարումների, այդ թվում՝ F-35 կործանիչների վերաբերյալ։ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նույնպես հայտարարել է, որ վարչակազմը դիտարկում է, թե ինչպես կարող է Թուրքիային վաճառել F-35 կործանիչներ։

США планируют поставить Турции реактивные двигатели на сумму $700 миллионов: Reuters
Администрация президента США Дональда Трампа официально уведомила Конгресс о намерении продать Турции десятки реактивных двигателей на сумму более $700 миллионов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Reuters, ссылаясь на соответствующее уведомление, адресованное Конгрессу.
“Правительство США готово лицензировать экспорт этой продукции, принимая во внимание политические, военные, экономические соображения, соображения прав человека и контроля над вооружениями”, — говорится в уведомлении Госдепартамента Конгрессу.
У Конгресса есть 15 дней, чтобы принять совместную резолюцию об отказе от продажи, если он хочет ее заблокировать. Такая резолюция должна быть принята обеими палатами, и Трамп может наложить на нее вето.
По данным Reuters, поставка двигателей “послужит важным жестом в адрес Анкары накануне саммита НАТО”.
Как отмечает агентство, речь идет о двигателях General Electric, предназначенных для истребителей пятого поколения Kaan, разрабатываемых Турцией. Они являются турецкой альтернативой американским истребителям F-35 после того, как Анкару исключили из программы истребителей F-35 из-за приобретения российских систем противоракетной обороны С-400. Приобретение Турцией российских систем ПВО в 2019 году ухудшило отношения с США.
Ранее на встрече с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте в Белом доме президент США Дональд Трамп заявил, что до саммита НАТО в Анкаре в начале июля он может принять решение относительно поставок США в Турцию военных самолетов, в том числе истребителей F-35. Вице-президент США Дж.Д. Вэнс также заявил, что администрация рассматривает возможность продажи истребителей F-35 Турции.