Հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների համար նոր շուկաների փնտրտուքը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել. ԱԳ նախարար
Հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների, մասնավորապես մրգերի, բանջարեղենի, հատապտուղների և ծաղիկների համար նոր շուկաների փնտրտուքը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել մի շարք ուղղություններով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարը նշեց, որ հայկական արտադրանքի արտահանման նոր ուղղությունների շարքում դիտարկվում են Եվրոպական միության շուկան, Կենտրոնական Ասիայի երկրները, արաբական երկրները, այդ թվում՝ Իրաքը, ինչպես նաև Հայաստանի անմիջական հարևանները, այդ թվում՝ Թուրքիան՝ գործող սահմանափակումներով հանդերձ։
«Որոշ դեպքերում արդեն փորձնական առաքումներ արվում են, որոշ դեպքերում առաջիկա շաբաթների ընթացքում կտեսնենք։ Չեմ կարող թաքցնել՝ առանձին ուղղություններով նաև լոգիստիկ խնդիրներ են առաջանում, բայց այդ ամենը դիտարկում ենք, կառավարում ենք և փորձում ենք օգնել բիզնեսներին»,-ասաց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարը նշեց, որ առկա մարտահրավերներով հանդերձ՝ իրավիճակը լուրջ ճգնաժամի չի վերածվել, ինչի մասին, նրա խոսքով, վկայում են նաև թվերը։
Միրզոյանի գնահատմամբ՝ ստեղծված իրավիճակը հայկական արտադրանքի դիվերսիֆիկացման համար նոր հնարավորություններ է բացել։
«Մեծ հաշվով տեղի է ունենում այն, ինչի մասին երկար ժամանակ խոսում էինք և պլանավորում՝ հայկական արտադրանքի դիվերսիֆիկացումը։ Կարծում եմ՝ լոգիստիկ և անծանոթությամբ պայմանավորված խոչընդոտները արագ կհաղթահարվեն և կունենանք ավելի լավ արդյունքներ, քան նախկինում»,-ընդգծեց նախարարը։

Поиск новых рынков сбыта для армянской сельскохозяйственной продукции вызвал большой интерес: министр иностранных дел
Поиск новых рынков сбыта для армянской сельскохозяйственной продукции, в частности фруктов, овощей, ягод и цветов, вызвал большой интерес в ряде направлений. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на заседании правительства.
Министр отметил, что среди новых направлений экспорта армянской продукции рассматриваются рынок Европейского союза, страны Центральной Азии, арабские страны, включая Ирак, а также ближайшие соседи Армении, в том числе и Турция, несмотря на действующие ограничения.
“В некоторых случаях уже осуществляются пробные поставки, другие мы увидим в ближайшие недели. Не буду скрывать, что в некоторых направлениях есть и логистические проблемы, но мы все это рассматриваем, управляем ситуацией и стараемся помочь бизнесу”, — сказал Мирзоян.
Он отметил, что, несмотря на существующие проблемы, ситуация не переросла в серьезный кризис, что, по его словам, подтверждается и цифрами.
По словам Мирзояна, нынешняя ситуация открыла новые возможности для диверсификации сбыта армянской продукции.
“В целом, то, о чем мы давно говорили и что планировали, осуществляется – диверсификация сбыта армянской продукции. Я думаю, что препятствия, связанные с логистикой и незнанием (армянских продуктов) будут быстро преодолены, и мы добьемся лучших результатов, чем было раньше”, – подчеркнул министр.