ՀՀ ԱԺ նախագահը հրապարակել է պատգամավորի երդման առաջարկվող նոր տեքստը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակել է պատգամավորի երդման առաջարկվող նոր տեքստը, որն առաջիկայում դրվելու է քվեարկության։
«Հանուն Հայաստանի Հանրապետության հարատևության, անկախության, ինքնիշխանության և հզորացման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի ներկայացուցչի պարտականություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության պետականության ամրապնդմանը և շահերի պաշտպանությանը, անել ամեն ինչ քաղաքացիական համերաշխության, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անվտանգության և բարեկեցության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության համար:
Փառք նահատակներին և կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասված է տեքստում։
Պատգամավորի երդման գործող տեքստը հետևյալն է․
«Հանուն համազգային նպատակների իրականացման և հայրենիքի հզորացման ու բարգավաճման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի առջև ունեցած պարտավորություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և շահերի պահպանմանը, անել ամեն ինչ քաղաքացիական համերաշխության, ազգային ու համամարդկային արժեքների պահպանման համար»։
Հունիսի 15-ին ՀՀ ԱԺ նախագահը հայտարարել էր, որ Ազգային ժողովի օրակարգ կբերվի օրենսդրական նախաձեռնություն, որով նախատեսվում է փոփոխություն կատարել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում և փոխել պատգամավորների երդման տեքստը։
Նրա խոսքով՝ պատգամավորների երդման նոր տեքստը կլինի ավելի համահունչ այսօրվա իրականությանը, Հայաստանի պետականությանը և գործող օրենսդրությանը։

Спикер НС Армении опубликовал новый текст присяги депутата
Председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян опубликовал на своей странице в Facebook предлагаемый новый текст присяги депутата, который в ближайшее время будет вынесен на голосование.
«Во имя долговечности, независимости, суверенитета и усиления Республики Армения клянусь добросовестно выполнять свои обязанности представителя народа, соблюдать Конституцию и законы Республики Армения, способствовать укреплению государственности и защите интересов Республики Армения, делать всё ради гражданской солидарности, безопасности и благополучия граждан Республики Армения, защиты прав и свобод человека.
Слава павшим и да здравствует Республика Армения!» — как сообщает Арменпресс, говорится в тексте.
Действующий текст присяги депутата выглядит следующим образом:
«Во имя осуществления общенациональных целей, укрепления и процветания Отечества клянусь добросовестно выполнять свои обязательства перед народом, соблюдать Конституцию и законы Республики Армения, способствовать защите суверенитета и интересов Республики Армения, делать все для сохранения гражданского согласия, национальных и общечеловеческих ценностей».
Председатель НС 15 июня  заявил, что в повестку Национального Собрания будет внесена законодательная инициатива, которой предусматривается внести изменение в конституционный закон «Регламент Национального Собрания» и изменить текст присяги депутатов.
По его словам, новый текст присяги депутатов будет более созвучен сегодняшней реальности, государственности Армении и действующему законодательству.