ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության մասին կոնվենցիայի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջան
Հայաստանի պատվիրակությունը Փարիզում մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության մասին կոնվենցիայի Գլխավոր ասամբլեայի 11-րդ նստաշրջանին և հանդես եկել ելույթներով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության բաժնի պետ Նաիրա Կիլիչյանը ելույթում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում առանձնահատուկ կարևորում է պետություն–քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությունը՝ այն դիտարկելով որպես արդյունավետ և կենսունակ մշակութային քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից մեկը։
Նա միաժամանակ ընդգծել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը, իրականացնելով բաց և թափանցիկ մշակութային քաղաքականություն, ամեն տարի դրամաշնորհային ծրագրերի միջոցով ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում մշակութային հասարակական կազմակերպություններին, որոնք ուղղված են համայնքներում ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանը, փոխանցմանը և հանրահռչակմանը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը ևս ընդգծել է, որ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությունը Հայաստանի մշակութային քաղաքականության առաջնահերթություններից է։ Նա կարևորել է համայնքների կարիքների ընկալումն ու դրանց մշակութային ժառանգության պահպանությունը։
Նստաշրջանի ընթացքում հայկական «Մշակույթը հանուն կայուն զարգացման» հասարակական կազմակերպությունը հավատարմագրվել է որպես Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության միջկառավարական կոմիտեին խորհրդատվական կարգավիճակով աջակցող հասարակական կազմակերպություն՝ ի ճանաչում ոլորտում ունեցած մասնագիտական փորձառության։
Այն Հայաստանի երկրորդ հասարակական կազմակերպությունն է, որն արժանանում է նման բարձր միջազգային ճանաչման․ 2020 թ․ հավատարմագրվել էր «Հազարաշեն ազգաբանական հետազոտությունների հայկական կենտրոն» Հ/Կ-ն։

Armenian delegation participates in UNESCO General Assembly session on safeguarding intangible cultural heritage
An Armenian delegation participated in the 11th session of the General Assembly of the Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage at UNESCO headquarters in Paris and delivered statements during the proceedings. According to a statement issued by Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sport, Naira Kilichyan, Head of the Department for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage, said in her address that the Republic of Armenia places particular importance on cooperation between the state and civil society in the field of safeguarding intangible cultural heritage, viewing it as one of the fundamental pillars of an effective and sustainable cultural policy. She also stressed that the ministry, through its open and transparent cultural policy, provides annual financial support to cultural non-governmental organizations through grant programmes aimed at safeguarding, transmitting and promoting intangible cultural heritage in communities across the country. Armenia’s Permanent Representative to UNESCO, Aram Hakobyan, likewise emphasized that safeguarding intangible cultural heritage remains one of the priorities of Armenia’s cultural policy. He highlighted the importance of understanding the needs of communities and preserving their cultural heritage. During the session, the Armenian non-governmental organization Culture for Sustainable Development was accredited as an advisory NGO to the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, in recognition of its professional expertise in the field. It became the second Armenian non-governmental organization to receive such high-level international recognition. In 2020, the Hazarashen Armenian Center for Ethnological Studies NGO was granted the same accreditation.