ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության մասին կոնվենցիայի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջան
Հայաստանի պատվիրակությունը Փարիզում մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության մասին կոնվենցիայի Գլխավոր ասամբլեայի 11-րդ նստաշրջանին և հանդես եկել ելույթներով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության բաժնի պետ Նաիրա Կիլիչյանը ելույթում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում առանձնահատուկ կարևորում է պետություն–քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությունը՝ այն դիտարկելով որպես արդյունավետ և կենսունակ մշակութային քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից մեկը։
Նա միաժամանակ ընդգծել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը, իրականացնելով բաց և թափանցիկ մշակութային քաղաքականություն, ամեն տարի դրամաշնորհային ծրագրերի միջոցով ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում մշակութային հասարակական կազմակերպություններին, որոնք ուղղված են համայնքներում ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանը, փոխանցմանը և հանրահռչակմանը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը ևս ընդգծել է, որ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությունը Հայաստանի մշակութային քաղաքականության առաջնահերթություններից է։ Նա կարևորել է համայնքների կարիքների ընկալումն ու դրանց մշակութային ժառանգության պահպանությունը։
Նստաշրջանի ընթացքում հայկական «Մշակույթը հանուն կայուն զարգացման» հասարակական կազմակերպությունը հավատարմագրվել է որպես Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության միջկառավարական կոմիտեին խորհրդատվական կարգավիճակով աջակցող հասարակական կազմակերպություն՝ ի ճանաչում ոլորտում ունեցած մասնագիտական փորձառության։
Այն Հայաստանի երկրորդ հասարակական կազմակերպությունն է, որն արժանանում է նման բարձր միջազգային ճանաչման․ 2020 թ․ հավատարմագրվել էր «Հազարաշեն ազգաբանական հետազոտությունների հայկական կենտրոն» Հ/Կ-ն։

Делегация Армении приняла участие в 11-й сессии Генеральной ассамблеи Конвенции ЮНЕСКО об охране нематериального культурного наследия
Делегация Армении в Париже приняла участие в 11-й сессии Генеральной ассамблеи Конвенции ЮНЕСКО об охране нематериального культурного наследия и выступила с речами.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, начальник отдела охраны нематериального культурного наследия Наира Киличян в своем выступлении отметила, что Республика Армения в сфере охраны нематериального культурного наследия особое значение придает сотрудничеству между государством и гражданским обществом, рассматривая его как одно из фундаментальных направлений эффективной и жизнеспособной культурной политики.
Она также подчеркнула, что министерство образования, науки, культуры и спорта, реализуя открытую и прозрачную культурную политику, ежегодно посредством грантовых программ предоставляет финансовую поддержку культурным общественным организациям, которая направлена на сохранение, передачу и популяризацию нематериального культурного наследия в общинах.
Постоянный представитель Республики Армения в ЮНЕСКО Арам Акопян также подчеркнул, что охрана нематериального культурного наследия является одним из приоритетов культурной политики Армении. Он отметил важность понимания потребностей общин и сохранения их культурного наследия.
В ходе сессии армянская НПО «Культура ради устойчивого развития» была аккредитована в качестве общественной организации, оказывающей содействие Межправительственному комитету по охране нематериального культурного наследия в консультативном статусе, в знак признания ее профессионального опыта в данной сфере.
Это вторая общественная организация Армении, удостоившаяся такого высокого международного признания: в 2020 году была аккредитована общественная организация «Армянский центр этнологических исследований “Азарашен”».