Մելոնին քննադատել է Թրամփի «հորինված» մեկնաբանությունները, թե ինքն «աղաչել» է լուսանկարվել նրա հետ
Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնին քննադատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մեկնաբանություններն այն մասին, թե Մեծ յոթնյակի գագաթնաժողովի շրջանակում ինքը խնդրել է լուսանկարվել նրա հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Guardian-ը։
«Ո՛չ ես, ո՛չ Իտալիան երբեք ոչ մեկից ոչինչ չենք խնդրում»,- ասել է Մելոնին X-ում հրապարակված տեսանյութում։
Իտալիայի վարչապետը նշել է, որ «զարմացած է» Թրամփի «լիովին հորինված» պնդումներից։
«Ես չգիտեմ, թե ինչու է Միացյալ Նահանգների նախագահն այսպես վարվում իր դաշնակիցների հետ. սա առաջին անգամ չէ։ Կարող եմ միայն ասել, որ հիասթափեցնող է, որ նա նույն վճռականությունը չի ցուցաբերում Արևմուտքի և Միացյալ Նահանգների թշնամիների նկատմամբ, որոնց առաջնորդների հետ նա, ընդհակառակը, շատ ավելի ներողամիտ է վարվում», - հավելել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իտալական La7 հեռուստաալիքի հետ զրույցում նշել էր, որ վարչապետ Ջորջա Մելոնին «աղաչել է» իրեն լուսանկարվել Մեծ յոթնյակի գագաթնաժողովի շրջանակներում։
«Նա աղաչեց ինձ լուսանկարվել իր հետ։ Նա այնքան էր ցանկանում լուսանկարվել ինձ հետ։ Ես չէի լուսանկարվի, բայց խղճացի նրան», - ասել է Թրամփը։
Ի պատասխան դրա՝ Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին չեղարկել է իր ծրագրված այցը Միացյալ Նահանգներ։
«Նախագահ Թրամփի լուրջ և վիրավորական խոսքերը վարչապետ Ջորջա Մելոնիի հասցեին վիրավորում են ամբողջ Իտալիային։ Այդ պատճառով ես որոշել եմ չեղարկել հունիսի 21-22-ը նախատեսված իմ այցը Միացյալ Նահանգներ», - նշել է նա X-ում գրառման մեջ։

Мелони раскритиковала «вымышленные» комментарии Трампа о том, будто она «умоляла» сфотографироваться с ним
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони раскритиковала комментарии президента США Дональда Трампа в рамках саммита «Большой семерки» о том, будто она просила сфотографироваться с ним. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Guardian.
«Ни я, ни Италия никогда и ничего ни у кого не просим», — сказала Мелони в видео, опубликованном в X.
Премьер-министр Италии отметила, что «удивлена» «полностью вымышленными» утверждениями Трампа.
«Я не знаю, почему президент Соединенных Штатов так поступает со своими союзниками: это происходит не в первый раз. Могу лишь сказать, что разочаровывает то, что он не проявляет такой же решительности по отношению к врагам Запада и Соединенных Штатов, с лидерами которых он, напротив, ведет себя гораздо более снисходительно», — добавила она.
Ранее президент США Дональд Трамп в беседе с итальянским телеканалом La7 отметил, что премьер-министр Джорджа Мелони «умоляла» его сфотографироваться в рамках саммита «Большой семерки».
«Она умоляла меня сфотографироваться с ней. Она так сильно хотела сфотографироваться со мной. Я бы не стал фотографироваться, но пожалел ее», — сказал Трамп.
В ответ на это министр иностранных дел Италии Антонио Таяни отменил свой запланированный визит в Соединенные Штаты.
«Серьезные и оскорбительные слова президента Трампа в адрес премьер-министра Джорджи Мелони оскорбляют всю Италию. По этой причине я решил отменить свой визит в Соединенные Штаты, запланированный на 21–22 июня», — отметил он в публикации в X.