«Եթե Ուկրաինան այրվի, Մոսկվան նույնպես կայրվի».  Զելենսկին անդրադարձել է Մոսկվային հարվածներին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ հունիսի 18-ի գիշերը Մոսկվայի և Մոսկվայի մարզի վրա կատարված զանգվածային հարձակումը պատասխան էր Կիևի, մասնավորապես՝ Կիև-Պեչորյան մայրավանքի վրա օրերս Ռուսաստանի իրականացրած հարվածների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Euronews-ը։
«Եթե (ՌԴ նախագահ) Պուտինը չի ցանկանում դադարեցնել այս պատերազմը և ցանկանում է շարունակել այն, մենք հանգիստ չենք նստի, մենք կպատասխանենք։ Եթե Ուկրաինան այրվի, Մոսկվան նույնպես կայրվի», - ասել է նա լրագրողների հետ զրույցում։
Հունիսի 15-ին ռուսական հարվածների ժամանակ Կիևում զոհվել էր 5 մարդ, հրդեհվել էր Կիև-Պեչորյան մայրավանքի գլխավոր եկեղեցին՝ Աստվածածնի Վերափոխման տաճարը, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ է։
Զելենսկին հիշեցրել է, որ հարվածներից հետո այցելել է մայրավանք և հայտարարել, որ կլինի պատասխան։
Նա հավելել է՝ Կիևը ցանկանում է, որ պատերազմն ավարտվի։
Հունիսի 18-ի գիշերն ուկրաինական  հարվածներից հրդեհ է բռնկվել Մոսկվայի Կապոտնյայի շրջանի նավթավերամշակման գործարանում, որը մեկ շաբաթվա ընթացքում երկրորդ անգամ է թիրախավորվում։ Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը հայտարարել է, որ հրդեհը հիմնականում տեղայնացվել է։
Ավելի վաղ քաղաքապետը հայտնել էր, որ ՀՕՊ համակարգերը խոցել են դեպի Մոսկվա թռչող 194 անօդաչու։ Մոսկվայի մարզում 17 մարդ է տուժել։

«Если будет гореть Украина, Москва тоже будет гореть»: Зеленский прокомментировал удары по Москве
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что массированный обстрел Москвы и Московской области в ночь на 18 июня стал ответом на недавние российские атаки на Киев, в частности, на Киево-Печорскую лавру. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Euronews.
«Если (президент России) Путин не хочет прекратить эту войну и хочет ее продолжать, мы не будем сидеть сложа руки, мы ответим. Если будет гореть Украина, Москва тоже будет гореть», — сказал он журналистам.
15 июня во время российских атак в Киеве погибли 5 человек, а в главном храме Киево-Печерской лавры, Успенском соборе, являющемся объектом всемирного наследия ЮНЕСКО, разгорелся сильный пожар.
Зеленский напомнил, что после ударов он посетил храм и заявил, что будет ответ.
Он добавил, что Киев хочет, чтобы война закончилась.
В ночь на 18 июня украинские удары вызвали пожар на нефтеперерабатывающем заводе в Капотном районе Москвы, который стал целью удара уже во второй раз за неделю. Мэр Москвы Сергей Собянин заявил, что пожар носит преимущественно локальный характер.
Ранее мэр сообщил, что системы ПВО сбили 194 беспилотника, летевших в направлении Москвы. В Московской области пострадали 17 человек.