ԱՄՆ-ի պաշտպանության ոլորտում 1,5 տրիլիոն դոլարի ներդրումն «ուղերձ է աշխարհին». Հեգսեթ
ԱՄՆ պատերազմի նախարար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է, որ իր երկրի կողմից պաշտպանական ծախսերը 1,5 տրիլիոն դոլարի հասցնելն «ուղերձ է աշխարհին»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, որի տեսանյութը տարածել է APT-ն։
«(Խմբ.՝ ծախսերի ավելացումը) պարզապես մի բան չէ, որի մասին մենք խոսում ենք։ Դա մի բան է, որ մենք իրականացնում ենք մեր գործողություններով։  2027 ֆինանսական տարում մեր պաշտպանության մեջ 1,5 տրիլիոն դոլարի ներդրումն ուղերձ է աշխարհին», - ասել է նա ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպումից առաջ։
Հեգսեթը հավելել է, որ այս գումարը կուղղվի ԱՄՆ կարողությունների, ինչպես նաև նրա պաշտպանական արդյունաբերական բազայի խթանմանը և «ազատության զինանոցի» կառուցմանը։
«Աշխարհին ուղարկվող ճիշտ ուղերձն այն է, որ մենք հասկանում ենք այս պահի սպառնալիքները և չենք կարող միայն խոսել այդ մասին։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք ինչ-որ բան անել՝ ուժեղ կերպով», - ասել է նա։
2026 ֆինանսական տարում ԱՄՆ պաշտպանական ծախսերն, ըստ կառավարության փաստաթղթերի, մի փոքր պակաս էին 1 տրիլիոն դոլարից։

Увеличение оборонных расходов США до 1,5 триллиона долларов — это «послание миру»: Хегсет
Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что увеличение оборонных расходов его страны до 1,5 триллиона долларов — это «послание миру». Как сообщает Арменпресс, он сделал это заявление на совместной пресс-конференции с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте в Брюсселе, видеозапись которой распространил APT.
«Это (ред.: увеличение расходов) не просто слова. Это действия, которые мы совершаем. Инвестирование 1,5 триллиона долларов в нашу оборону в 2027 финансовом году — это послание миру», — сказал он перед встречей министров обороны стран НАТО.
Хегсет добавил, что эти деньги будут использованы для повышения потенциала США, а также для развития их оборонно-промышленной базы и создания «арсенала свободы».
«Правильный посыл миру заключается в том, что мы понимаем угрозы настоящего момента и не можем просто говорить об этом. Мы должны быть готовы что-то предпринять, причем решительными мерами», — сказал он.
Согласно правительственным документам, в 2026 финансовом году расходы США на оборону составили чуть менее 1 триллиона долларов.