Գերիշխանության ձգտմանը պետք է վերջ դրվի. Հաքան Ֆիդանը կարևորում է 3+3 ձևաչափը՝ տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդման առումով
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը կարծիք է հայտնել, որ 3+3 ձևաչափը շատ կարևոր մեխանիզմ է Հարավային Կովկասի երկրների և Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Իրանի միջև համագործակցության խորացման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հաքան Ֆիդանն այդ մասին ասել է Turkiye թերթին տված հարցազրույցում։
«Սա շատ կարևոր մեխանիզմ է Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Իրանի, Հայաստանի և Վրաստանի միջև համագործակցության խորացման համար: Որպես տարածաշրջանի երկրներ՝ մենք պետք է համագործակցությունը գերադասենք մրցակցությունից և գերիշխանության ձգտումից: Մենք տեսնում ենք, որ այս փոխըմբռնումը որոշակի կետի է հասնում Մերձավոր Արևելքում վերջին զարգացումների համատեքստում: Նույն հեռանկարով մենք կարող ենք ամրապնդել մեր տնտեսությունները և մեծացնել կայունությունը Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում: Գերիշխանության ձգտմանը պետք է վերջ դրվի: Խաղաղությունը, անդորրը և կայունությունը բոլորի օգտին կլինեն: Մենք պետք է փոխենք մեր փոխըմբռնումը: 3+3 բանաձևը կծառայի Կովկասում նշանակալի համագործակցություն իրականացնելուն: Իհարկե, կան խոչընդոտներ: Որոշ երկրների միջև փոխադարձ անվստահությունը հասել է լուրջ մակարդակի: Մյուս կողմից, կա նաև ընդհանուր ձգտում»,- ասել է Ֆիդանը։
«3+3 խորհրդակցական հարթակի առաջին նիստն անցկացվել է 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Այդ ժամանակ նիստին մասնակցել էին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների տեղակալները։ Վրաստանը հրաժարվել էր մասնակցել հանդիպմանը։ Հարթակի երկրորդ նիստը կայացել է 2023 թվականի հոկտեմբերին։ Նիստը կայացել է Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում՝ արտգործնախարարների մակարդակով։ Վրաստանը չի մասնակցել նաև հարթակի երկրորդ նիստին։ 2024 թվականի հոկտեմբերին էլ Ստամբուլում 3+3 ձևաչափի շրջանակներում կայացել է Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan has described the 3+3 format as a “highly important” mechanism for deepening cooperation among regional countries.
“This is a very important mechanism for deepening cooperation between Türkiye, Russia, Azerbaijan, Iran, Armenia, and Georgia,” Fidan told the Türkiye newspaper.
“As countries of the region, we must prioritize cooperation over competition and ambitions of dominance. We see that this understanding is reaching a certain point in the context of recent developments in the Middle East. With the same outlook, we can strengthen our economies and increase stability in the South Caucasus and Central Asia. The pursuit of dominance must come to an end. Peace, calm, and stability will benefit everyone. We must change our understanding. The 3+3 formula will serve to facilitate significant cooperation in the Caucasus. Of course, there are obstacles. Mutual distrust between some countries has reached a serious level. On the other hand, there is also a shared aspiration,” Fidan said.
The first 3+3 meeting, a regional cooperation platform intended to include Armenia, Russia, Azerbaijan, Georgia, Türkiye, and Iran, was held in December 2021. Since then, several meetings have taken place, although Georgia has repeatedly refused to participate. Despite this, the format is still referred to as 3+3.