ԱՄՆ-Իրան համաձայնագիրը կներառի Իսրայելը, Լիբանանը և Պարսից ծոցի երկրները․ Վենս
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հակամարտության կարգավորման շուրջ համաձայնագիրը կներառի Իսրայելը, Լիբանանը և Պարսից ծոցի երկրները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն ամերիկացի լրագրող Մեգին Քելլիի հետ հարցազրույցում։
«Սա տարածաշրջանային խաղաղության համաձայնագիր է։ Այն կներառի Պարսից ծոցը, կներառի Իսրայելը, կներառի Լիբանանը։ Գաղափարն այն է, որ սա իրական տարածաշրջանային խաղաղության համաձայնագիր է», - ասել է նա։
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի կողմից Իրանին գումար տրամադրելուն՝ Վենսը նշել է, որ ամերիկյան կողմից որևէ գումար չի տրամադրվի Իրանին։
«Ես ուզում եմ շատ, շատ հստակ լինել։ Նույնիսկ եթե իրանցիներն անեն այս գործարքով նախատեսված ամեն ինչ, ամերիկյան ոչ մի լումա չի հոսի դեպի Իրան, - նշել է Վենսը։ - Մենք ասում ենք, որ եթե իրանցիները փոխեն իրենց վարքագիծը, մենք որոշ երկրների թույլ կտանք ներդրումներ կատարել նրանց երկիրը վերականգնելու և նրանց ժողովրդի համար որոշակի բարգավաճում ստեղծելու գործում: Եթե իրանցիները դադարեն ֆինանսավորել ահաբեկչությունը, եթե նրանք լավ պահեն իրենց և փոխակերպեն իրենց հարաբերությունները ոչ միայն մեզ հետ, այլև ամբողջ տարածաշրջանի հետ, դա տոնելու բան է»։
Վենսը նաև նշել է, որ եթե իրանցիները ցանկանում են օգտվել գործարքի առավելություններից, ուրանի հարստացումը, ինչպես նաև ստուգումները բանակցությունների սեղանին կլինեն։
Նա նաև անդրադարձել է Իսրայելի կողմից համաձայնագրի առնչությամբ դժգոհություններին ու քննադատություններին։
Վենսի խոսքով՝ նրանք, ովքեր համաձայն չեն ԱՄՆ-Իրան համաձայնագրի հետ, ըստ էության, աջակցում են անվերջ հակամարտությանը։
«Նրանք առաջարկում են անվերջ հակամարտություն. նրանք ցանկանում են, որ այն շարունակվի, մինչև բոլոր ռումբերը նետվեն կամ բոլոր իրանցիները սպանվեն։ Դա այն չէ, ինչ Միացյալ Նահանգների նախագահն է ուզում։ Ինձ թվում է, որ քննադատողները նախ հաշվի չեն առնում (փաստաթղթի) իրական բովանդակությունը, և երկրորդ՝ նրանք չեն կարող այլընտրանք առաջարկել։ Եթե այլընտրանքը ռումբեր նետելն է՝ առանց որևէ հստակ նպատակի և առանց Միացյալ Նահանգների հստակ շահերը հաշվի առնելու, ապա դա չի կարող համարվել ամերիկյան ժողովրդի անունից կայացված իմաստուն որոշում», - ասել է Վենսը։
«Նախագահն ասաց, որ մինչև ուրբաթ, հնարավոր է՝ վաղը, մենք հրապարակելու ենք փոխըմբռնման հուշագրի տեքստը։ Այն դեռևս չհրապարակելու պատճառն այն է, որ տեղի են ունենում որոշ նուրբ դիվանագիտական գործընթացներ, որտեղ իրանցիները, և ոչ միայն իրանցիները, այլև մեր որոշ միջնորդներ, պակիստանցիներն ու կատարցիները խնդրել են մեզ ճիշտ հաջորդականությամբ կարգավորել այս ամենը», - շեշտել է նա։
Հունիսի 19-ին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո ԱՄՆ-ն և Իրանը 60 օրվա ընթացքում բանակցություններ կվարեն վերջնական համաձայնագրի շուրջ։

Соглашение между США и Ираном будет включать Израиль, Ливан и страны Персидского залива - Вэнс
Соглашение об урегулировании конфликта между США и Ираном будет включать Израиль, Ливан и страны Персидского залива. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил вице-президент США Дж. Д. Вэнс в интервью американской журналистке Мегин Келли.
«Это региональное мирное соглашение. Оно будет включать Персидский залив, Израиль и Ливан. Идея заключается в том, что это настоящее региональное мирное соглашение», — сказал он.
Говоря о предоставлении США Ирану финансов, Вэнс отметил, что США не будут предоставлять Ирану никаких денег.
«Я хочу внести полную ясность. Даже если иранцы сделают все, что предусмотрено в этом соглашении, ни один американский пенни не поступит в Иран», — отметил Вэнс.- Мы говорим, что если иранцы изменят свое поведение, мы позволим некоторым странам инвестировать в восстановление их страны и в создание процветания для их народа. Если иранцы прекратят финансировать терроризм, если они будут вести себя хорошо и изменят свои отношения не только с нами, но и со всем регионом, это будет поводом для празднования».
Вэнс также отметил, что если иранцы захотят воспользоваться преимуществами сделки, то обогащение урана и инспекции будут обсуждаться.
Он также ответил на жалобы и критику Израиля в отношении соглашения. По словам Вэнса, те, кто не согласен с соглашением между США и Ираном, по сути, поддерживают бесконечный конфликт.
«Они предлагают бесконечный конфликт; они хотят, чтобы он продолжался до тех пор, пока не будут сброшены все бомбы или не будут убиты все иранцы. Это не то, чего хочет президент Соединенных Штатов. Мне кажется, что критики, во-первых, не принимают во внимание реальное содержание (документа), а во-вторых, они не могут предложить альтернативу. Если альтернативой являются бомбардировки без какой-либо четкой цели и без учета явных интересов Соединенных Штатов, то это нельзя считать мудрым решением, принятым от имени американского народа», — сказал Вэнс.
«Президент заявил, что к пятнице, возможно, завтра, мы опубликуем текст меморандума о взаимопонимании. Причина, по которой он еще не опубликован, заключается в том, что сейчас ведутся деликатные дипломатические процессы, в рамках которых иранцы, и не только иранцы, но и некоторые из наших посредников, пакистанцы и катарцы, попросили нас урегулировать этот вопрос в надлежащем порядке», — подчеркнул он.
После подписания меморандума о взаимопонимании 19 июня Соединенные Штаты и Иран в течение 60 дней проведут переговоры о заключении окончательного соглашения.