«Ռոսսելխոզնադզոր»-ի ղեկավարը վստահեցրել է, որ հայկական ապրանքների ներմուծման սահմանափակումների պատճառները քաղաքական չեն
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ի ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը հայտարարել է, որ հայկական որոշ ապրանքների Ռուսաստան ներմուծման սահմանափակումները պայմանավորված են ոչ թե քաղաքականությամբ, այլ հայտնաբերված խախտումներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սերգեյ Դանկվերտն այդ մասին հայտարարել է Российская газета-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի խնդիրը արտադրության կազմակերպման և դրա նկատմամբ վերահսկողության մեջ է։ Դանկվերտն ասել է, որ Հայաստանում աշխատում են շատ փոքր ֆերմերներ, որոնք իրենց արտադրանքն արտահանում են։ «Սակայն արտադրության և առաքման արանքում ֆիզիկապես բացակայում է ներքին վերահսկման և կոոպերացիայի համակարգը։
«Մեկ մեքենայում հավաքում են հազարավոր կապ կանաչեղեն, որից հետո կարգավորող մարմինները պետք է ստուգեն այդ հսկայածավալ արտադրանքը։ Սա ֆիզիկապես անհնար է», - ասել է «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի ղեկավարը։
Դանկվերտն ընդգծել է, որ արտադրանքի նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է տեղի ունենա անմիջապես արտադրության փուլում։ Նա հավելել է, որ համակարգի արդյունավետ աշխատանքի համար անհրաժեշտ է կոոպերացիա, արտադրական վերահսկողություն, ինչպես նաև արտադրողների միավորման պատասխանատվությունը։
«Հենց սա է այսօր պակասում։ Դրա համար սահմանափակումների պատճառներն արտադրանքի որակի և անվտանգության հարթությունում են, այլ ոչ թե քաղաքականության»,- ասել է Դանկվերտը։
Ռուսաստանը Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արգելքներ և սահմանափակումներ էր կիրառել հայկական բազմաթիվ ապրանքների ներմուծման նկատմամբ, որոնք շարունակվում են մինչ օրս։
Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ներմուծման այս արգելքների ֆոնին Հայաստանը դիվերսիֆիկացնում է արտահանման շուկաները դեպի Եվրոպական միության և այլ շուկաներ։
Եվրամիությունն էլ իր հերթին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը տնտեսական ճնշումներ է կիրառում Հայաստանի նկատմամբ և պատրատակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանին։ ԵՄ-ն հայտնել է Հայաստանին աջակցելու փաթեթի նախապատրաստման մասին, որի շրջանակներում Հայաստանին հրատապ 50 միլիոն եվրոյի ֆինանսական աջակցություն կտրամադրվի։

Глава “Россельхознадзора” заверил, что причины ограничений на ввоз армянских товаров “не в политике”
Глава “Россельхознадзора” Сергей Данкверт заявил, что ограничения на импорт некоторых армянских товаров в Россию обусловлены не политикой, а выявленными нарушениями.
Как сообщает “Арменпресс”, Сергей Данкверт заявил об этом в интервью “Российской газете”.
По его словам, проблема Армении заключается в организации производства и контроле над ним. Данкверт отметил, что в Армении работает много мелких фермеров, которые экспортируют свою продукцию.
“Однако существует физический недостаток внутреннего контроля и сотрудничества между производством и сбытом.
Тысячи связок зелени собираются в один автомобиль, после чего регулирующие органы должны проверять этот огромный объем продукции. Физически это невозможно”, — сказал глава "Россельхознадзора".
Данкверт подчеркнул, что контроль над продукцией должен осуществляться непосредственно на этапе производства. Он добавил, что для эффективной работы системы необходимы сотрудничество, контроль производства, а также ответственность ассоциаций производителей.
“Именно этого сегодня и не хватает. Таким образом, причины ограничений лежат в сфере качества и безопасности продукции, а не в политике”, — сказал Данкверт.
Россия ввела запреты и ограничения на импорт многих армянских товаров в преддверии парламентских выборов в Армении 7 июня, которые действуют до сих пор.
На фоне этих российских запретов на импорт в Армению Армения диверсифицирует свои экспортные рынки, ориентируясь на Европейский союз и другие рынки.
Европейский союз, в свою очередь, заявил, что Россия оказывает экономическое давление на Армению, и выразил готовность поддержать Армению. ЕС объявил о подготовке пакета поддержки Армении, в рамках которого Армении будет предоставлена ​​срочная финансовая помощь в размере 50 миллионов евро.