Կանադան պատրաստ է օգնել Հորմուզի նեղուցով նավագնացության վերականգնմանը
Կանադայի իշխանությունները պատրաստ են աջակցություն ցույց տալ Հորմուզի նեղուցով նավագնացության վերականգնմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ The Globe and Mail թերթը հաղորդում է, որ այդ հայտարարությունն արել է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին Ֆրանսիայում G7-ի ղեկավարների գագաթնաժողովին ժամանելուց առաջ:
Նա նշել է, որ պատրաստ է Մեծ յոթնյակի մյուս ղեկավարների հետ քննարկել, թե Կանադան ինչով կարող է օգնել այդ հարցում այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն և Իրանն ստորագրեն համաձայնությունը:
Հունիսի 15-ի գիշերը ԱՄՆ-ի, Իրանի և միջնորդ հանդես եկող Պակիստանի պաշտոնատար անձինք հաստատել են Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի համաձայնեցումը։ Այն նախատեսվում է ստորագրել հունիսի 19-ին Ժնևում։ Այնուհետև 60-օրյա հրադադարի ընթացքում կողմերը կքննարկեն նաև Թեհրանի միջուկային ծրագիրը:

Канада готова помочь восстановить судоходство через Ормузский пролив
Канадские власти готовы поддержать восстановление судоходства через Ормузский пролив. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на The Globe and Mail, это заявление сделал премьер-министр Канады Марк Карни перед прибытием на саммит G7 во Франции.
Он отметил, что готов обсудить с другими лидерами G7, как Канада может помочь в этом вопросе после подписания соглашения между США и Ираном.
В ночь на 15 июня официальные лица США, Ирана и выступающего посредника Пакистана подтвердили соглашение о меморандуме о взаимопонимании между Вашингтоном и Тегераном. Его планируется подписать 19 июня в Женеве. Затем, в течение 60-дневного перемирия, стороны также обсудят ядерную программу Тегерана.