Մեծ Բրիտանիան հարստացված ուրան կմատակարարի Ուկրաինային
Լոնդոնը պլանավորում է Կիևին հարստացված ուրան մատակարարել ատոմակայանների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել վարչապետ Քիր Սթարմերի գրասենյակը։
«Մեծ Բրիտանիան հաջորդ երկու տարվա ընթացքում ուկրաինական ատոմային էլեկտրակայանների աշխատանքը կապահովի՝ UK Export Finance աջակցության փաթեթից 210 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ տրամադրելով, ինչը բրիտանական Urenco ընկերությանը թույլ կտա հարստացված ուրան մատակարարել ուկրաինական «Էներգոատոմ» ատոմային էներգիա արտադրողին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ այս համաձայնությունը ձեռք է բերվել անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հանդիպումից հետո։
Այս գործարքը կարևոր է Ուկրաինայի էներգետիկ անվտանգության համար, քանի որ «Էներգոատոմ»-ը մատակարարում է երկրի էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 50%-ը, հավելել են Դաունինգ Սթրիթում։
2023 թ. օգոստոսին երկրներն արդեն կնքել են 245 միլիոն դոլարի վառելիքի գնման գործարք, որին մասնակցել է Urenco-ն։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ Լոնդոնն ընդլայնում է Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցները։

Великобритания будет поставлять Украине обогащенный уран
Лондон намерен поставлять Киеву обогащенный уран для атомных электростанций. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила канцелярия премьер-министра Кира Стармера.
“Великобритания будет обеспечивать работу украинских атомных электростанций следующие два года за счет пакета поддержки UK Export Finance на сумму 210 миллионов фунтов, что позволит британской компании Urenco поставлять обогащенный уран украинской фирме “Энергоатом””, — говорится в сообщении.
Отмечается, что эта договоренность была достигнута после встречи премьер-министра Великобритании Кира Стармера и президента Украины Владимира Зеленского на прошлой неделе.
Эта сделка важна для энергетической безопасности Украины, поскольку “Энергоатом” обеспечивает более 50% электроэнергии страны, добавили на Даунинг-стрит.
В августе 2023 года эти страны уже подписали соглашение о закупке топлива на сумму 245 миллионов долларов, в котором участвовала компания Urenco.
В заявлении канцелярии премьер-министра Великобритании также отмечается, что Лондон расширит санкции против Москвы.