Վենսը մանրամասներ է հայտնել Իրանի հետ համաձայնությունից, որը «նոր օր» կբացի Մերձավոր Արևելքի համար
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև համաձայնագիրը «նոր օր» կբացի Մերձավոր Արևելքի համար։ Նա նաև անդրադարձել է Իրանի վերակառուցման համար նախատեսվող 300 միլիարդ դոլարին՝ նշելով, որ ամերիկյան հարկատուները դրա համար չեն վճարի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա խոսել է Fox News-ի հետ հարցազրույցում։
Վենսի խոսքով՝ Իրանը կարող է հասանելիություն ստանալ միլիարդավոր դոլարի հիմնադրամին, եթե երկիրը կատարի Միացյալ Նահանգների հետ կնքված համաձայնագրում նշված պարտավորությունները։
«Համաձայնագրում ասվում է, որ նրանք ամերիկյան փողերից ոչ մի լումա չեն ստանում։ Համաձայնագրում ասվում է, որ եթե իրանցիներն իրենց լավ պահեն, և եթե լինի պատժամիջոցների մեղմացում, և եթե իրանցիներն ինտեգրվեն համաշխարհային տնտեսության մեջ, ապա մենք այլ երկրներին, խոսքը մեր մասին չէ, կհրավիրենք ներդրումներ կատարել նրանց երկրում», - ասել է ԱՄՆ փոխնախագահը։
Իրանական Mehr գործակալությունը, ավելի վաղ հայտնելով ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձեռք բերված համաձայնության մասին, նշել էր, որ կետերից մեկով նախատեսվում է, որ ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցները 300 միլիարդ դոլարի ծրագիր կպատրաստեն Իրանի ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար։
Համաձայնագրի մանրամասները դեռ չեն հրապարակվել, սակայն Վենսը շեշտել է, որ այն հաշվի կառնի հետագա գործունեությունը, և Իրանը վերակառուցման հիմնադրամին հասանելիություն կունենա միայն այն դեպքում, եթե կատարի գործարքի պայմանները։
«Եթե նրանք ցուցաբերեն ստուգելի հանձնառություն, իսկ դա նշանակում է իրական ստուգումների ռեժիմ, ապա նրանք կարող են օգտվել գործարքի առավելություններից.... Կարծում եմ՝ նրանք այստեղ իրական հնարավորություն են տեսնում նոր էջ բացելու, եթե ճիշտ վարվեն։ Եթե ​​իրանցիները պատրաստ են փոխել իրենց վարքագիծը, եթե նրանք պատրաստ են վարվել նորմալ երկրի պես, դադարեցնել միջուկային զենք ստեղծելու փորձերը, դադարեցնել ամբողջ Մերձավոր Արևելքում ահաբեկչությունը ֆինանսավորելու փորձերը, ապա մենք պատրաստ ենք իսկապես հիմնարար կերպով վերափոխել մեր հարաբերությունները նրանց հետ», - ասել է Վենսը։
Նա շեշտել է, որ Վաշինգտոնը Թեհրանի հետ երբեք չի ունեցել ուղիղ հաղորդակցության նման մակարդակ, որքան հիմա։ Վենսը հավելել է՝ եթե Իրանը չկատարի հանձնառությունները, ապա երկու երկրների հարաբերությունները կվերադառնան նախկին վիճակին։
«Մեր արաբ դաշնակիցները, Պարսից ծոցի մեր դաշնակիցներն այդքան ոգևորված են սրանով, քանի որ նրանք կարծում են, որ սա նոր օր է Մերձավոր Արևելքում։ Բայց եթե այդպես չլինի, ուրեմն չի լինի: Եթե իրանցիները չպահպանեն պայմանները, ապա մենք կվերադառնանք նույն հարաբերություններին, որ ունեինք նախկինում, երբ բոլոր խաղաքարտերը մեր ձեռքում էին։ Խաղաքարտերը մեր ձեռքում են, և եթե նրանք չհարգեն պարտավորությունը, մենք կպարզենք՝ ինչպես վարվել, երբ հասնենք դրան», - ասել է Ջեյ Դի Վենսը:
Հունիսի 15-ի գիշերը ԱՄՆ-ի, Իրանի և միջնորդ հանդես եկող Պակիստանի պաշտոնատար անձինք հաստատել են Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի համաձայնեցումը։ Այն նախատեսվում է ստորագրել հունիսի 19-ին Ժնևում։ Այնուհետև 60-օրյա հրադադարի ընթացքում կողմերը կքննարկեն նաև Թեհրանի միջուկային ծրագիրը:

Вэнс сообщил детали соглашения с Ираном, которое откроет «новую эру» для Ближнего Востока
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс заявил, что соглашение между США и Ираном откроет «новую эру» для Ближнего Востока. Он также затронул тему 300 миллиардов долларов, выделенных на восстановление Ирана, отметив, что американские налогоплательщики не будут за это платить. Как сообщает «Арменпресс», он говорил об этом в интервью Fox News.
По словам Вэнса, Иран может получить доступ к многомиллиардному фонду, если страна выполнит свои обязательства по соглашению с Соединенными Штатами.
«В соглашении говорится, что они не получат ни копейки американских денег. В соглашении говорится, что если иранцы будут вести себя хорошо, если произойдет смягчение санкций и если иранцы будут интегрированы в мировую экономику, то мы пригласим другие страны, а не только нашу, инвестировать в их страну», — сказал вице-президент США.
Иранское информационное агентство Mehr, ранее сообщившее о достигнутом между США и Ираном соглашении, отметило, что один из пунктов предусматривает подготовку США и их союзниками программы стоимостью 300 миллиардов долларов по восстановлению иранской инфраструктуры.
Подробности соглашения пока не обнародованы, но Вэнс подчеркнул, что оно будет учитывать будущие действия, и Иран получит доступ к фонду восстановления только в том случае, если выполнит условия сделки.
«Если они продемонстрируют поддающуюся проверке приверженность, а это означает реальный режим проверки, тогда они смогут воспользоваться преимуществами сделки… Я думаю, они видят здесь реальную возможность перевернуть новую страницу, если поступят правильно. Если иранцы готовы изменить свое поведение, если они готовы вести себя как нормальная страна, прекратить попытки создания ядерного оружия, прекратить попытки финансирования терроризма на Ближнем Востоке, тогда мы готовы действительно коренным образом изменить наши отношения с ними», — сказал Вэнс.
Он подчеркнул, что Вашингтон никогда не имел такого уровня прямого общения с Тегераном, как сейчас. Вэнс добавил, что если Иран не выполнит свои обязательства, то отношения между двумя странами вернутся к прежнему состоянию.
«Наши арабские союзники, наши союзники в Персидском заливе так воодушевлены этим, потому что они считают, что это новый день на Ближнем Востоке. Но если будет не так, то будет не так. Если иранцы не выполнят условия, то мы вернемся к тем же отношениям, которые были раньше, когда все карты были в наших руках. Карты в наших руках, и если они не выполнят свои обязательства, мы разберемся, как с ними поступить, когда до этого дойдет дело», — сказал Дж. Д. Вэнс.
В ночь на 15 июня официальные лица США, Ирана и выступающего посредником Пакистана подтвердили соглашение о меморандуме о взаимопонимании между Вашингтоном и Тегераном. Его подписание запланировано на 19 июня в Женеве. Затем, в течение 60-дневного перемирия, стороны также обсудят ядерную программу Тегерана.