Իտալիայի վարչապետն ընդգծել է Լիբանանում ռազմական գործողությունների դադարեցման անհրաժեշտությունը
Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնին բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը և ընդգծել Լիբանանում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու անհրաժեշտությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մելոնին նշել է X-ի գրառման մեջ։
Statement by President Meloni on the memorandum of understanding between the United States and Iran
— Italy in France (@ItalyinFrance) June 15, 2026
➡️ https://t.co/LOhCgw2dzf
«Անհրաժեշտ է, որ ռազմական գործողությունները դադարեցվեն նաև Լիբանանում, որտեղ Իտալիան կշարունակի աշխատել Լիբանանի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար»,- նշել է նա։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել բոլոր միջնորդներին, մասնավորապես՝ Կատարին և Պակիստանին, որոնք հնարավոր են դարձրել համաձայնությունը։
«Սա խաղաղության հնարավորություն է, որը պետք է օգտագործել. Իտալիան, ինչպես անցյալում, պատրաստ է աջակցել համապարփակ համաձայնագրի դիվանագիտական գործընթացին»,- ասվում է գրառման մեջ։
Մելոնին նաև շեշտել է, որ Իրանը չի կարող ձեռք բերել միջուկային զենք, իսկ Հորմուզի նեղուցում նավարկության ազատությունը պետք է երաշխավորված լինի։
«Մենք պատրաստ ենք մյուս գործընկերների հետ միասին և անհրաժեշտ խորհրդարանական թույլտվության դեպքում նպաստել միջազգային ռազմածովային ներկայությանը՝ Հորմուզի նեղուցի լիարժեք վերաբացման համար»,- հավելել է նա։

Премьер-министр Италии подчеркнула необходимость прекращения боевых действий в Ливане
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони высоко оценила значение меморандума о взаимопонимании, подписанного США и Ираном, и подчеркнула необходимость прекращения военных действий в Ливане. Как сообщает “Арменпресс”, Мелони отметила это в публикации на X.
Statement by President Meloni on the memorandum of understanding between the United States and Iran ➡️ https://t.co/LOhCgw2dzf
— Italy in France (@ItalyinFrance) June 15, 2026
“Необходимо, чтобы военные действия были прекращены и в Ливане, и Италия продолжит работу по защите суверенитета Ливана”, — написала она.
Она также поблагодарила всех посредников, в частности Катар и Пакистан, которые сделали возможным заключение соглашения.
“Это возможность для мира, которой необходимо воспользоваться. Италия, как и в прошлом, готова поддержать дипломатический процесс для всеобъемлющего соглашения”, — говорится в публикации.
Мелони также подчеркнула, что Иран не может иметь ядерное оружие, и должна быть гарантирована свобода судоходства в Ормузском проливе.
“Мы готовы, вместе с другими партнерами и при наличии необходимого парламентского разрешения, внести свой вклад в международное военно-морское присутствие для полного открытия Ормузского пролива”, — добавила она.