Պակիստանի վարչապետը հայտնել է Իրան-ԱՄՆ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման օրն ու վայրը
Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը, որի երկիրը որպես միջնորդ էր հանդես գալիս Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև խաղաղության բանակցություններում, հայտարարել է, որ կողմերը հունիսի 19-ին համաձայնագիր կստորագրեն Շվեյցարիայում։
«Ինտենսիվ բանակցություններից հետո ուրախ ենք հայտարարել, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև խաղաղության համաձայնություն է հաստատվել։ Երկու կողմերն էլ հայտարարել են բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, ռազմական գործողությունների անհապաղ և մշտական դադարեցման մասին։
Պաշտոնական ստորագրման արարողությունը կկայանա հունիսի 19-ին՝ ուրբաթ օրը, Շվեյցարիայում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, գրել է Շարիֆը X-ի իր էջում։
Following intensive talks, we are pleased to announce that the Peace Deal between the United States of America and Islamic Republic of Iran has been REACHED. Both sides have declared the immediate and permanent termination of military operations on all fronts, including in…
— Shehbaz Sharif (@CMShehbaz) June 14, 2026
Նա շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին և Իրանին հակամարտության դիվանագիտական լուծում գտնելու հանձնառության համար։ Միջնորդական ջանքերում ունեցած ներդրումի համար նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Կատարին, Սաուդյան Արաբիային և Թուրքիային։
«Քանի որ համաձայնությունն արդեն ձեռք է բերվել, միջնորդներն այս շաբաթ կկազմակերպեն մի շարք հանդիպումներ։ Իրականացման նախապատրաստական այս քննարկումները հիմք կդառնան տեխնիկական բանակցությունների և պաշտոնական ստորագրման արարողության համար»,- հայտնել է նա։

Премьер-министр Пакистана объявил дату и место подписания ирано-американского мирного соглашения
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, выступавшего посредником в мирных переговорах между Соединенными Штатами и Ираном, объявил, что стороны подпишут соглашение в Швейцарии 19 июня.
“По итогам интенсивных переговоров мы рады объявить о заключении мирного соглашения между Соединенными Штатами Америки и Исламской Республикой Иран. Обе стороны объявили о немедленном и окончательном прекращении военных действий на всех фронтах, в том числе в Ливане”.
Он добавил, что официальная церемония подписания состоится в пятницу, 19 июня, в Швейцарии, как передает “Арменпресс”, Шариф сообщил об этом на своей странице в X.
Following intensive talks, we are pleased to announce that the Peace Deal between the United States of America and Islamic Republic of Iran has been REACHED. Both sides have declared the immediate and permanent termination of military operations on all fronts, including in…
— Shehbaz Sharif (@CMShehbaz) June 14, 2026
Шахбаз Шариф поблагодарил Соединенные Штаты и Иран за их стремление к поиску дипломатического решения конфликта. Он также поблагодарил Катар, Саудовскую Аравию и Турцию за их вклад в посреднические усилия.
“Теперь, когда соглашение достигнуто, посредники организуют на этой неделе серию встреч. Эти обсуждения, предшествующие реализации соглашения, заложат основу для технических переговоров и официальной церемонии подписания”, — написал он.