Գերմանիան ևս 300 միլիոն եվրո կհատկացնի Ուկրաինային զինամթերք մատակարարելու համար
Գերմանիան լրացուցիչ 300 միլիոն եվրո կհատկացնի Ուկրաինային զինամթերք մատակարարելու` Չեխիայի նախաձեռնությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունից, այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը՝ ամփոփելով իր չեխ գործընկեր Յարոմիր Զունայի հետ հունիսի 9-ին Բեռլինում կայացած հանդիպումը։
Պիստորիուսի խոսքով՝ այդ միջոցները պետք է բավարարեն Կիևի համար մոտավորապես 50 000 միավոր զինամթերք գնելուն։
Գերմանիան Ուկրաինայի զինված ուժերին զինամթերք մատակարարելու նպատակով չեխական նախաձեռնության խոշորագույն դոնորն է. դրան 2025 թվականին հատկացվել է, ընդհանուր առմամբ, 1 միլիարդ եվրո։
Ուկրաինայի ԶՈւ-ի համար երրորդ երկրներից զինամթերք գնելու չեխական նախաձեռնությունն սկսել է աշխատել 2024 թ. փետրվարին՝ երկրի նախկին վարչապետ Պետր Ֆիալայի աջակցությամբ։ 2025 թ. դեկտեմբերին նոր վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի իշխանության գալուց հետո Չեխիան քննարկել է նախաձեռնության ամբողջական չեղարկման հնարավորությունը։ Սակայն, ի վերջո, կառավարությունը համաձայնել է դրա իրագործմանը՝ պայմանով, որ Պրահան իր ֆինանսական ներդրումը չի ունենա։
Մայիսի վերջին Չեխիայի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ ընթացիկ պայմանագրերը ենթադրում են մինչև 2026 թ. վերջը Ուկրաինայի ԶՈւ-ին շուրջ մեկ միլիոն արկի մատակարարում: Տարվա սկզբին ուկրաինացի զինվորականներն արդեն ստացել են շուրջ 500 000 զինամթերք:
Միևնույն ժամանակ, Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը Financial Times-ի հետ հարցազրույցում նշել է, որ զինամթերքի գնումը ֆինանսավորող երկրների թիվը 2025 թվականից ի վեր կրկնակի կրճատվել է՝ 18-ից հասնելով 9-ի: Նրա խոսքով՝ նախաձեռնության ապագան կքննարկվի հուլիսի 7-8-ն Անկարայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում:

Германия выделит еще 300 миллионов евро на поставки боеприпасов Украине
Германия выделит дополнительно 300 миллионов евро на чешскую инициативу по поставке оружия Украине. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Русскую службу Deutsche Welle, об этом заявил министр обороны Германии Борис Писториус, подводя итоги встречи со своим чешским коллегой Яромиром Зуной в Берлине 9 июня.
По словам Писториуса, этих средств должно хватить Киеву на закупку примерно 50 000 единиц оружия.
Германия является крупнейшим донором чешской инициативы по поставке оружия Украине; в 2025 году на нее выделено в общей сложности 1 миллиард евро.
Чешская инициатива по закупке оружия для Вооруженных сил Украины у третьих стран начала действовать в феврале 2024 года при поддержке бывшего премьер-министра страны Петра Фиалы. В 2025 году, после прихода к власти нового премьер-министра Андрея Бабиша в декабре, в Чехии обсуждалась возможность полной отмены инициативы. Однако в итоге правительство согласилось на его реализацию при условии, что Прага не будет вносить свой финансовый вклад.
В конце мая Министерство обороны Чехии сообщило, что действующие контракты предусматривают поставку около миллиона снарядов ВС Украины к концу 2026 года. На начало года украинские военные уже получили около 500 000 боеприпасов.
В то же время президент Чехии Петр Павел в интервью Financial Times отметил, что число стран, финансирующих закупку боеприпасов, сократилось вдвое с 2025 года, с 18 до 9. По его словам, будущее инициативы будет обсуждаться на саммите НАТО в Анкаре 7-8 июля.