ՀԲԸՄ-ն շնորհավորում է ընտրված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ակնկալում խաղաղության ու առաջընթացի ապագա
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) շնորհավորում է ընտրված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ։
«Այս ընտրությունները վկայում են թե՛ քաղաքացիական ակտիվ մասնակցության և ազատ ու արդար ընտրական գործընթացի միջոցով իրենց ղեկավարներին ընտրելու հիմնարար իրավունքի իրացման հանդեպ Հայաստանի քաղաքացիների հանձնառության, և թե՛ օրենքի գերակայության ներքո Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրության մասին»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է միության տարածած հաղորդագրության մեջ։
ՀԲԸՄ-ն հույս է հայտնում, որ տարածաշրջանում կհաստատվի տևական խաղաղության և կայունության դարաշրջան, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանին ուղղորդելու իր մարդկային կապիտալը դեպի նորարարության, տեխնոլոգիական առաջընթացի, տնտեսական աճի ու ազգային անվտանգության ոլորտներ։
«Նույն ոգով մենք կոչ ենք անում վերականգնել միասնականության զգացումը և ձևավորել բարի կամքի ու քաղաքակիրթ երկխոսության մթնոլորտ՝ տարբեր տեսակետների ու գաղափարների ազատ արտահայտման համար թե՛ երկրի ներսում, թե՛ աշխարհասփյուռ հայության շրջանում։
Ինչպես միշտ, ՀԲԸՄ-ն հանձնառու է համագործակցելու իշխանությունների և հայ ժողովրդի հետ՝ ստեղծելու հնարավորություններ, որոնք կնպաստեն համայն հայության հայրենիքի զարգացմանն ու բարգավաճմանը»,– եզրափակվում է հաղորդագրությունը։

AGBU congratulates Pashinyan and Civil Contract
The Armenian General Benevolent Union (AGBU) has congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan and the Civil Contract party on their victory in the parliamentary elections.
“The Armenian General Benevolent Union (AGBU) extends its congratulations to Prime Minister-elect Nikol Pashinyan and the Civil Contract party on their electoral victory on June 7, 2026. This election stands as a testament to Armenian citizens’ commitment to civic participation, to exercising their fundamental right to choose their leadership through a free and fair electoral process, and to the strength of Armenia’s democratic institutions under the Rule of Law.
AGBU expresses its hope for an era of lasting peace and stability in the region. This opportunity allows Armenia to channel its human capital toward innovation, technological advancement, economic growth, and national security. In that same spirit, we encourage a renewed sense of unity and an atmosphere of goodwill and civility in the free expression of different perspectives and ideas—both within the country and across the worldwide Diaspora.
As always, AGBU remains committed to working with the governing parties and the Armenian people to provide opportunities to help the Armenian homeland thrive and prosper,” the AGBU said in a statement.