Առողջության ապահովագրության համակարգը ոչ միայն չի չեղարկվելու, այլև ընդլայնվելու է․ Փաշինյան
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը շարունակելու է գործել և առաջիկա տարիներին ավելի լայն ընդգրկում է ունենալու։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Դուք տեղյակ եք, որ 2026 թվականին սկսեց աշխատել առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը, բայց պիտի նաև արձանագրեմ, որ սա առանձին վերցրած իրադարձություն չէ, որ մեկ էլ հանկարծ տեղի ունեցավ 2026 թվականի հունվարի 1-ին։ Սա, ըստ էության, 8-ամյա հետևողական բարեփոխումների արդյունք է, քայլ առ քայլ բարեփոխումների արդյունք է»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ կարևոր է ոչ միայն համակարգի ներդրումը, այլև դրա բնականոն գործունեության ապահովումը։
Անդրադառնալով ընտրարշավի ընթացքում հնչած պնդումներին՝ Փաշինյանը հերքել է տեղեկությունները, թե ընտրություններից հետո առողջության ապահովագրության համակարգը կարող է չեղարկվել։
«Ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ առողջության ապահովագրության համակարգը ոչ միայն չի չեղարկվելու, այլև առաջիկա տարիներին ընդլայնվելու է, և 2028 թվականին մենք արդեն ակնկալում ենք, որ ողջ բնակչությունը ներգրավված կլինի առողջության ապահովագրության համակարգում»,- ընդգծել է վարչապետը։
Նա նաև ներկայացրել է համակարգի արդեն գործող բաղադրիչները՝ նշելով, որ մինչև 18 տարեկան երեխաներն ու 65 տարեկանից բարձր կենսաթոշակառուներն արդեն օգտվում են պետական բյուջեի միջոցներով ֆինանսավորվող առողջության ապահովագրությունից։
«Այս պահի դրությամբ ամենակարևոր արդյունքն այն է, որ մինչև 18 տարեկան երեխաները և 65+ տարիքի թոշակառուները օգտվում են պետական բյուջեի միջոցներով առողջության ապահովագրության համակարգից, և սա նույնպես շատ կարևոր ձեռքբերում է»,-ասել է Փաշինյանը։

Всеобщая система медицинского страхования продолжит функционировать и в ближайшие годы будет иметь более широкий охват.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в ходе обсуждения годового отчета о реализации государственного бюджета на 2025 год на совместном заседании комитетов Национального Собрания.
«Вы знаете, что всеобщая система медицинского страхования начала функционировать в 2026 году, но я должен также отметить, что это не единичный случай, внезапно произошедший 1 января 2026 года. Это, по сути, результат 8 лет последовательных реформ, результат поэтапных реформ», — сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, важно не только внедрить систему, но и обеспечить ее нормальное функционирование.
Говоря об утверждениях некоторых политсил во время предвыборной компании о возможности отмены системы страхования после выборов, Пашинян решительноих опроверг.
«Хочу четко заявить, что система медицинского страхования не только не будет отменена, но и будет расширена в ближайшие годы, и к 2028 году мы уже ожидаем, что все население будет охвачено системой медицинского страхования», — подчеркнул премьер-министр.
Он также представил уже функционирующие компоненты системы, отметив, что дети до 18 лет и пенсионеры старше 65 лет уже пользуются медицинским страхованием, финансируемым из государственного бюджета.
«Самый важный результат на данный момент — это то, что дети до 18 лет и пенсионеры старше 65 лет пользуются системой медицинского страхования, финансируемой из государственного бюджета, и это также очень важное достижение», — сказал Пашинян.