Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները 2025 թվականին դրան նախորդող տարվա համեմատ աճել են 11 տոկոսով
Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները 2025 թվականի արդյունքներով կազմել են 2 տրիլիոն 886 միլիարդ 500 միլիոն դրամ, ինչը 2024 թվականի ցուցանիշից ավելի է 307 միլիարդ դրամով կամ 11 տոկոսով, իսկ 2017 թվականի ցուցանիշից ավելի է 2.3 անգամ կամ 1 տրիլիոն 648.8 միլիարդ դրամով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում այդ մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները 2025 թվականի արդյունքներով կազմել են 2 տրիլիոն 886 միլիարդ 500 միլիոն դրամ, ինչը 2024 թվականի ցուցանիշից ավելի է 307 միլիարդ դրամով կամ 11 տոկոսով, իսկ 2017 թվականի ցուցանիշից ավելի է 2.3 անգամ կամ 1 տրիլիոն 648.8 միլիարդ դրամով։ Սա առանձնահատուկ ուշադրության արժանի ցուցանիշ է, որովհետև արձանագրվում է, որ 2017 թվականի համեմատ 2025 թվականի պետական բյուջեի եկամտային մասը կրկնապատկվել է, այսինքն՝ ավելացել է շուրջ 135 տոկոսով։
Սա, կարծում եմ, որ շատ կարևոր և էական ցուցանիշ է, և այս ցուցանիշի համար ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում աշխատող, արդյունք ստեղծող և օրենքով սահմանված հարկերը վճարող բոլոր քաղաքացիներին, ինչպես նաև ՀԴՄ պահանջող և դուրս գրող քաղաքացիներին և տնտեսվարողներին։ Բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության բյուջեն մեր ընդհանուր ընտանեկան բյուջեն է, և մեզնից յուրաքանչյուրը հենց այսպիսի վերաբերմունք պետք է ցուցաբերի պետական բյուջեի նկատմամբ»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ պետական բյուջեի ծախսերը ևս էականորեն աճել են. ծախսերը եղել են 3 տրիլիոն 305 միլիարդ դրամ, որը 2017 թվականի համեմատ ավելի քան կրկնապատկվել է, աճել է 120 տոկոսով։
«Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ այդ ծախսերի մեջ էականորեն աճել են կապիտալ ծախսերը՝ 190 տոկոսով։ Սա, կարծում եմ, առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի, որովհետև հենց այս ծախսերով է, որ մենք իրականացնում ենք այն տեսանելի ծրագրերը, որոնց մասին խոսում ենք և որոնցով հպարտանում ենք»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։

По итогам 2025 года доходы государственного бюджета Армении составили 2 триллиона 886 миллиардов 500 миллионов драмов, что на 307 миллиардов драмов, или на 11 процентов, больше, чем в 2024 году, и в 2,3 раза, или на 1 триллион 648,8 миллиардов драмов, больше, чем в 2017 году.
Об этом, по сообщению «Арменпресс», заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, выступая на совместном заседании постоянных комитетов Национального Собрания в рамках обсуждения доклада о реализации госбюджета РА-2025.
«Доходы государственного бюджета Армении в 2025 году составили 2 триллиона 886 миллиардов 500 миллионов драмов, что на 307 миллиардов драмов, или на 11 процентов, больше, чем в 2024 году, и в 2,3 раза, или на 1 триллион 648,8 миллиардов драмов, больше, чем в 2017 году. Это показатель, заслуживающий особого внимания, поскольку зафиксировано, что доходная часть государственного бюджета на 2025 год удвоилась по сравнению с 2017 годом, то есть увеличилась примерно на 135 процентов.
Я считаю, что это очень важный и значимый показатель, и за этот показатель я хотел бы еще раз поблагодарить всех граждан, работающих в Армении, создающих результаты и уплачивающих налоги, установленные законом, а также граждан и предприятия, которые требуют и выдают кассовые аппараты. Я неоднократно говорил, что бюджет Республики Армения — это бюджет нашей общей семьи, и каждый из нас должен проявлять такое отношение к государственному бюджету», — сказал Пашинян.
По его словам, расходы государственного бюджета также значительно увеличились: они составили 3 триллиона 305 миллиардов драмов, что более чем вдвое превышает показатель 2017 года, то есть рост на 120 процентов.
«Особого внимания заслуживает тот факт, что капитальные затраты среди этих расходов значительно выросли, на 190 процентов. Я думаю, это заслуживает особого внимания, потому что именно за счет этих расходов мы реализуем те видимые программы, о которых говорим и которыми гордимся», — отметил премьер-министр Армении.