Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները 2025 թվականին դրան նախորդող տարվա համեմատ աճել են 11 տոկոսով
Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները 2025 թվականի արդյունքներով կազմել են 2 տրիլիոն 886 միլիարդ 500 միլիոն դրամ, ինչը 2024 թվականի ցուցանիշից ավելի է 307 միլիարդ դրամով կամ 11 տոկոսով, իսկ 2017 թվականի ցուցանիշից ավելի է 2.3 անգամ կամ 1 տրիլիոն 648.8 միլիարդ դրամով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում այդ մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները 2025 թվականի արդյունքներով կազմել են 2 տրիլիոն 886 միլիարդ 500 միլիոն դրամ, ինչը 2024 թվականի ցուցանիշից ավելի է 307 միլիարդ դրամով կամ 11 տոկոսով, իսկ 2017 թվականի ցուցանիշից ավելի է 2.3 անգամ կամ 1 տրիլիոն 648.8 միլիարդ դրամով։ Սա առանձնահատուկ ուշադրության արժանի ցուցանիշ է, որովհետև արձանագրվում է, որ 2017 թվականի համեմատ 2025 թվականի պետական բյուջեի եկամտային մասը կրկնապատկվել է, այսինքն՝ ավելացել է շուրջ 135 տոկոսով։
Սա, կարծում եմ, որ շատ կարևոր և էական ցուցանիշ է, և այս ցուցանիշի համար ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում աշխատող, արդյունք ստեղծող և օրենքով սահմանված հարկերը վճարող բոլոր քաղաքացիներին, ինչպես նաև ՀԴՄ պահանջող և դուրս գրող քաղաքացիներին և տնտեսվարողներին։ Բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության բյուջեն մեր ընդհանուր ընտանեկան բյուջեն է, և մեզնից յուրաքանչյուրը հենց այսպիսի վերաբերմունք պետք է ցուցաբերի պետական բյուջեի նկատմամբ»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ պետական բյուջեի ծախսերը ևս էականորեն աճել են. ծախսերը եղել են 3 տրիլիոն 305 միլիարդ դրամ, որը 2017 թվականի համեմատ ավելի քան կրկնապատկվել է, աճել է 120 տոկոսով։
«Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ այդ ծախսերի մեջ էականորեն աճել են կապիտալ ծախսերը՝ 190 տոկոսով։ Սա, կարծում եմ, առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի, որովհետև հենց այս ծախսերով է, որ մենք իրականացնում ենք այն տեսանելի ծրագրերը, որոնց մասին խոսում ենք և որոնցով հպարտանում ենք»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։

Armenia’s state budget revenues for 2025 reached 2.886 trillion drams, an 11% increase over 2024, Prime Minister Nikol Pashinyan told lawmakers on Monday.
Speaking at a joint committee session in parliament on his administration’s budget report, Pashinyan said the figure represents a 2.3-fold increase compared to 2017. He also highlighted the rise in capital spending and expressed gratitude to taxpayers and businesses.
“The revenues of the state budget of Armenia for 2025 amounted to 2 trillion 886 billion 500 million drams, which is 307 billion drams, or 11%, higher than the 2024 figure, and 2.3 times, or 1 trillion 648.8 billion drams, higher than the 2017 figure. This is a particularly noteworthy indicator because it shows that, compared to 2017, the revenue portion of the 2025 state budget has doubled, representing an increase of about 135%.
I believe this is a very important indicator, and I want to once again express my gratitude to all citizens working in Armenia, producing results, and paying legally mandated taxes, as well as to those citizens and businesses who issue and request receipts. I have repeatedly said that the budget of the Republic of Armenia is our shared family budget, and each of us should demonstrate this kind of respect toward it,” Pashinyan said.
He added that state budget expenditures have also increased significantly, totaling 3 trillion 305 billion drams—more than double the 2017 figure, marking a 120% rise.
“Particular attention should be paid to the fact that capital expenditures within these expenditures have grown substantially—by 190%. I believe this is especially significant because these expenditures fund the visible programs we discuss and take pride in implementing.”