ԱՄՆ-ն հայտարարել է թմրավաճառների նավին հարված հասցնելու մասին
ԱՄՆ զինվորականները հունիսի 3-ին Խաղաղ օվկիանոսում հարված են հասցրել ևս մեկ նավի, որը, ենթադրաբար, օգտագործվել է թմրավաճառների կողմից։ Գրոհի հետևանքով սպանվել է երկու մարդ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ զինված ուժերի Հարավային հրամանատարությունը։
« Հետախուզությունը հաստատել է, որ նավն ընթանում էր թմրանյութերի մաքսանենգության հայտնի երթուղիներով՝ Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան մասում և օգտագործվել է թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար», - ասվում է X-ում արված հայտարարության մեջ։
Մայիսի վերջին The New York Times պարբերականը հաղորդել է, որ ենթադրյալ թմրակարտելների նավերին ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով զոհվածների թիվը գերազանցել է 200-ը։ Թմրակարտելների դեմ պայքարի «Հարավային նիզակ» գործողության մեկնարկի մասին Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է 2025 թվականի նոյեմբերին:

США заявили об ударе по судну наркоторговцев
Военные США 3 июня нанесли удар по еще одному судну в Тихом океане, которое, предположительно, использовалось наркоторговцами. В результате нападения погибли два человека. Как сообщает Арменпресс, об этом заявило Южное командование США.
«Разведка подтвердила, что судно двигалось по известным маршрутам контрабанды наркотиков в восточной части Тихого океана и использовалось для незаконной торговли наркотиками», — говорится в заявлении.
В конце мая газета The New York Times  сообщила, что число погибших в результате ударов США по судам, предположительно принадлежащим наркокартелям, превысило 200 человек. Глава Пентагона Пит Хегсет объявил о начале операции «Южный копье» по борьбе с наркокартелями в ноябре 2025 года.