Սոֆիայի համալսարանի INSAIT ինստիտուտն առաջատարն է ԱԲ համաժողովում ընդունված հոդվածների քանակով. BTA
Բուլղարիայի կրթության նախարարությունը մայիսի 27-ին հայտարարել է, որ Սոֆիայի համալսարանի Համակարգչային գիտության, արհեստական ​​բանականության և տեխնոլոգիաների ինստիտուտն (INSAIT) Արևելյան Եվրոպայում առաջին տեղն է զբաղեցրել, ինչպես նաև ԵՄ երկրներից լավագույն չորս հաստատությունների շարքում է հայտնվել արհեստական ​​բանականության աշխարհի առաջատար CVPR (Computer Vision and Pattern Recognition) 2026 համաժողովում ընդունված հրապարակումների քանակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալությունը (BTA):
CVPR ամենամյա համաժողովը միավորում է ոլորտի առաջատար գիտնականներին և տեխնոլոգիական ընկերություններին։ 2026 թվականի համաժողովը կանցկացվի հունիսի 3-7-ը ԱՄՆ-ի Դենվեր քաղաքում, և ինչպես ակնկալվում է կներգրավի ավելի քան 10000 մասնակից։
Միջոցառմանը ներկայացվելու են բուլղարական հետազոտական ​​հաստատության 17 գիտական ​​հոդված։ Հոդվածների քանակով այն առաջ է անցել այնպիսի համալսարաններից, ինչպիսիք են Քեմբրիջի համալսարանը, Փրինսթոնի համալսարանը, Եյլի համալսարանը, ինչպես նաև Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի, Իսրայելի, Ֆրանսիայի, Նիդեռլանդների և Իսպանիայի կրթական հաստատությունները։
Հոդվածները վերաբերում են ԱԲ այսօրվա ամենաառաջադեմ ոլորտներից մի քանիսին, ներառյալ ռոբոտաշինության համար արհեստական ​​​​բանականությունը, տարածական դատողությունը, Երկրի դիտարկումը և այլն։
Սոֆիայում գտնվող INSAIT ինստիտուտն Արևելյան Եվրոպայի առաջին ինստիտուտն է, որն առաջարկում է համաշխարհային մակարդակի հետազոտական ​​պայմաններ։
Ինստիտուտը գործում է որպես Սոֆիայի համալսարանի մասնագիտացված ստորաբաժանում և ստեղծվել է ETH Zurich-ի և Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL)-ի հետ համատեղ, որոնք աշխարհի երկու առաջատար տեխնոլոգիական համալսարաններից են։

Институт INSAIT Софийского университета лидирует по количеству статей, принятых на конференции по ИИ: BTA
Статья опубликована в рамках соглашения, подписанного между агентством Арменпресс и Болгарским телеграфным агентством (БТА).
27 мая Министерство образования Болгарии объявило, что Институт компьютерных наук, искусственного интеллекта и технологий (INSAIT) Софийского университета занял первое место в Восточной Европе и вошел в четверку лучших учреждений ЕС по количеству принятых к публикации работ на ведущей мировой конференции по искусственному интеллекту CVPR 2026 (Computer Vision and Pattern Recognition). Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Болгарское телеграфное агентство (БТА).
Ежегодная конференция CVPR объединяет ведущих ученых и технологические компании в этой области. Конференция 2026 года пройдет с 3 по 7 июня в Денвере, США, и, как ожидается, привлечет более 10 000 участников.
На ней будут представлены 17 научных работ от болгарского научно-исследовательского учреждения. По количеству опубликованных статей институт превзошёл такие университеты, как Кембриджский университет, Принстонский университет, Йельский университет, а также образовательные учреждения Швеции, Финляндии, Израиля, Франции, Нидерландов и Испании.
Статьи охватывают некоторые из самых передовых областей искусственного интеллекта на сегодняшний день, включая искусственный интеллект для робототехники, пространственное мышление, наблюдение за Землей и многое другое.
Институт INSAIT в Софии — первый институт в Восточной Европе, предлагающий исследовательские возможности мирового класса.
Институт функционирует как специализированное подразделение Софийского университета и был создан в сотрудничестве с ETH Zurich и Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL), двумя ведущими технологическими университетами мира.