ԱՄՆ-ն հայտարարել է թմրավաճառների նավին հարված հասցնելու մասին
Ամերիկացի զինվորականները մայիսի 26-ին հերթական հարվածն են հասցրել մի նավի, որը Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան մասում ենթադրաբար օգտագործվել է թմրամաքսանենգության համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ զինված ուժերի Հարավային հրամանատարությունը։
«Հետախուզությունը հաստատել է, որ նավն ընթանում էր Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան մասում թմրանյութերի մաքսանենգության հայտնի երթուղիներով և օգտագործվել է թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար», - հայտնել է հրամանատարությունը X-ում՝ հավելելով, որ հարվածի հետևանքով զոհվել է մեկ մարդ, երկուսը ողջ են մնացել։
Ամերիկացի զինծառայողներ չեն տուժել։
Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը 2025 թվականի նոյեմբերին հայտարարել է թմրակարտելների դեմ պայքարի «Հարավային նիզակ» (Southern spear) գործողության մեկնարկի մասին:

Соединенные Штаты сообщили о нападении на судно наркоторговцев
26 мая ВС США нанесли удар по очередному судну в восточной части Тихого океана, предположительно использовавшемуся для контрабанды наркотиков. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Южное командование ВС США.
“Разведка подтвердила, что судно шло вдоль известных маршрутов контрабанды наркотиков в восточной части Тихого океана и использовалось для наркотрафика”, — сообщило командование, добавив, что в результате удара погиб один человек.
Известно, что американские военнослужащие при этом не пострадали.
Глава Пентагона Пит Хегсет объявил о начале операции Южный копье для борьбы с наркокартелями в ноябре 2025 года.