Չինաստանը ջանքեր է գործադրում ԱՄՆ-Իրան հակամարտության կարգավորման համար. ԱԳ նախարար
Չինաստանի իշխանությունները շարունակում են ջանքեր գործադրել Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև հակամարտությունը կարգավորելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին հայտարարել է, որ դեռևս խաղաղության վերականգնման հույս կա։
«Չինաստանը մշտապես ջանքեր է գործադրում ներկայիս հակամարտությունը կարգավորելու նպատակով։ Ստեղծված իրավիճակում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցություններն առանցքային են», - ինչպես հաղորդում է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, այս մասին արտգործնախարարն ասել է մայիսի 26-ին Նյու Յորքում լրագրողների հետ զրույցում:
Վան Ին նկատել է, որ երկար տարիների տարաձայնությունները մեկ օրում լուծել հնարավոր չէ, սակայն «բանակցություններում յուրաքանչյուր քայլ առաջ ավելի մեծ հույս է տալիս խաղաղության համար»։ Նա նշել է, որ որքան շուտ ավարտվի հակամարտությունը, այնքան քիչ կլինի քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի թիվը։
Չինաստանի ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ Թեհրանը և Վաշինգտոնը կձգտեն հրադադարի և ռազմական գործողությունների դադարեցմանը և «հնարավորինս շուտ կվերադարձնեն խաղաղությունը Մերձավոր Արևելքում»։ Նրա խոսքով՝ Չինաստանի իշխանությունները պահում են շփումները հակամարտությանը ներգրավված հիմնական կողմերի, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային հիմնական գործընկերների հետ։
«Մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է հարգել տարածաշրջանային պետությունների ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը և տարածքային ամբողջականությունը, ապահովել քաղաքացիական անձանց և ոչ ռազմական օբյեկտների պաշտպանությունը, ապահովել ծովային ուղիների և էներգետիկ ենթակառուցվածքների անվտանգությունը, ինչպես նաև ապահովել միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմի դրույթների պահպանումը», - ընդգծել է Վան Ին։

Китай прилагает усилия для урегулирования конфликта между США и Ираном: министр иностранных дел
Власти Китая продолжают прилагать усилия для урегулирования конфликта между Ираном и США. Как сообщает “Арменпресс”, министр иностранных дел Китая Ван И заявил, что надежда на восстановление мира всё ещё есть.
“Китай всегда прилагал усилия для разрешения нынешнего конфликта. В нынешней ситуации переговоры между США и Ираном имеют ключевое значение”, — Министерство иностранных дел Китая передает слова министра, высказанные в беседе с журналистами в Нью-Йорке 26 мая.
Ван И отметил, что невозможно разрешить давние разногласия за один день, но “каждый шаг вперёд в переговорах вселяет большую надежду на мир”. Он отметил, что чем скорее закончится конфликт, тем меньше будет жертв.
Министр выразил надежду, что Тегеран и Вашингтон будут стремиться к прекращению огня и боевых действий и как можно скорее восстановят мир на Ближнем Востоке. По его словам, китайские власти поддерживают контакты с основными сторонами конфликта, а также с крупными региональными и международными партнёрами.
“Мы считаем необходимым уважать суверенитет, безопасность и территориальную целостность государств региона, обеспечивать защиту гражданского населения и гражданских объектов, обеспечивать безопасность морских путей и энергетической инфраструктуры, а также соблюдать положения режима ядерного нераспространения”, — подчеркнул Ван И.