Սոֆիայում շահագործման են հանձնվել մետրոյի նոր գնացքներ, նախատեսվում է ընդլայնել կայարանների թիվը․ BTA
Սոֆիայի քաղաքապետ Վասիլ Տերզիևը մայիսի 26-ին հայտարարել է, որ Բուլղարիայի մայրաքաղաքի մետրոյում շահագործման է հանձնվել Skoda ընկերության կողմից արտադրված չորս նոր գնացք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալությունը (BTA):
Նա նաև նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ, պատվիրվել է ութ գնացք, որոնցից յոթն արդեն մատակարարվել են։ Քաղաքապետը հավելել է, որ վերջին գնացքը սպասվում է հունիսին։ Նոր, օդորակիչով և տեսահսկողության համակարգով հագեցած գնացքները կփոխարինեն 1, 2 և 4 գծերի ամենահին գնացքներից մի քանիսին և կբարելավեն ուղևորների հարմարավետությունը։
Քաղաքապետը նշել է, որ 3-րդ գծում առաջիկայում սպասվում է Siemens Inspiro մակնիշի նոր գնացքների շահագործում, իսկ Սոֆիայի մետրոյի շարժակազմը լիովին թարմացնելու համար նախատեսվում է ևս 16 գնացք։
Տերզիևը շեշտել է, որ մետրոյի ընդլայնումը և արդիականացումը մնում է գերակա խնդիր։ Նրա խոսքով՝ 2026 թվականին նախատեսվում է բացել նաև երեք նոր կայարան, որին կհաջորդի ևս վեցը՝ 2027 թվականին դեպի Գեո Միլև և Մլադոստ թաղամասեր։ Մայրաքաղաքը նաև նախապատրաստում է մետրոյի ընդլայնում Ցարիցա Յոաննա պողոտայի երկայնքով և դեպի Ստուդենտսկի Գրադ թաղամաս։
Բուլղարիայի փոխվարչապետ Աթանաս Պեկանովը նախագիծն անվանել է ԵՄ ֆինանսավորման, այդ թվում՝ Վերականգնման և դիմադրողականության ծրագրի աջակցության առավելությունների վառ օրինակ։ Նա նշել է, որ Բուլղարիան հաջորդ բյուջետային ժամանակահատվածում քայլեր կձեռնարկի ԵՄ համախմբված ֆինանսավորման ավելացման ուղղությամբ։

Four new metro trains manufactured by Skoda are being introduced into service on the Sofia Metro, Sofia Mayor Vassil Terziev said Tuesday at the Obelya metro depot.
Eight trains have been ordered in total, with seven having already been delivered, Terziev added, noting that the last train is expected to arrive in June. The new air-conditioned trains, equipped with video surveillance, will replace some of the oldest trains on Lines 1, 2, and 4 and improve passenger comfort. On Line 3, new Siemens Inspiro trains are expected to enter service in the future, with another 16 trains planned to fully renew the fleet of the Sofia Metro, the mayor pointed out.
Terziev emphasized that expanding and modernizing the metro remains a top priority. Three new stations are set to open in 2026 as well, followed by six more in 2027 toward the Geo Milev and Mladost boroughs. The capital is also preparing metro extensions along Tsaritsa Yoanna Boulevard and toward the Studentski Grad borough.
Deputy Prime Minister Atanas Pekanov called the project a strong example of the benefits of EU funding, including support from the Recovery and Resilience Plan. He stated that Bulgaria will push for increased EU cohesion funding in the next budget period.