Փաշինյանը հայտարարել է, որ մայիսի 28-ի զորահանդեսին հայկական բանակը կներկայանա նոր համազգեստով
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ մայիսի 28-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում նախատեսված կայանալիք զորահանդեսի ընթացքում Հայաստանի բանակը կներկայանա նոր դաշտային և տոնական համազգեստով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքում բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում Փաշինյանը նշել է, որ 2026 թվականի Հանրապետության օրը, իր գնահատմամբ, առանձնահատուկ կերպով է նշվելու։
«Մեր ժողովուրդը այդ զորահանդեսից հետո խնջույք անելու տրամադրություն է ունենալու, որովհետև տեսնելու է իր նոր բանակը՝ նոր համազգեստով, ռազմական նոր տեխնիկայով։ Ընդ որում՝ ցուցադրվող ռազմական տեխնիկայի մի մասն օտարերկրյա արտադրության է, բայց շատ կարևոր մի հատված էլ Հայաստանի Հանրապետության արտադրության է»,- հայտարարել է Փաշինյանը։

Armenian army to unveil new uniforms at Republic Day parade
Prime Minister Nikol Pashinyan announced on Tuesday that the Armenian army will unveil its new field and ceremonial uniforms during the military parade scheduled to take place on Republic Day, May 28, in Yerevan.
Speaking at a campaign event for the Civil Contract party in Tsaghkadzor, Kotayk Province, Pashinyan said the parade would showcase Armenia’s modernizing army and growing domestic defense industry.
“Our people will be in the mood to celebrate after that military parade because they will see their new army, with new uniforms and new military equipment. Some of the military equipment on display is foreign-made, but a very important part of it has also been produced in the Republic of Armenia,” Pashinyan said.