Իրանը պատրաստ է Չինաստանին փոխանցել բարձր հարստացված ուրանը․ լրատվամիջոց
Իրանը պատրաստ է երկրից դուրս բերել բարձր հարստացված ուրանը՝ պայմանով, որ այն փոխանցվի Չինաստանին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Arabiya-ն՝ վկայակոչելով անանուն բարձրաստիճան պաշտոնյաների։
«Իրանը պատրաստ է իր տարածքից դուրս բերել բարձր հարստացված ուրանը։ Իրանը պահանջում է, որ այն հանձնվի Չինաստանին»,- լրատվամիջոցին հայտնել են տեղեկացված աղբյուրները։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մայիսի 25-ին հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները Իրանի հետ միջուկային հարցի շուրջ ժամանակավոր համաձայնության հասնելու լավ հնարավորություններ ունեն։
Washington Post թերթն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իրանի կողմից դեռևս չհաստատված Իրան-ԱՄՆ շրջանակային համաձայնագիրը, նախատեսում է, որ Թեհրանը կհրաժարվի բարձր հարստացված ուրանի իր պաշարներից։ Սակայն իրանցի պաշտոնյան թերթին հայտնել է, որ խոսքը ոչ թե միջուկային թեմայով վերջնական համաձայնագրի, այլ հարցի շուրջ քննարկումներն ավելի ուշ ժամկետի հետաձգելու ժամանակավոր պայմանավորվածության մասին է։

Иран готов передать высокообогащенный уран Китаю: СМИ
Тегеран готов вывезти высокообогащенный уран со своей территории. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает Al Arabiya.
"Иран требует передать его Китаю", — утверждает телеканал со ссылкой на неназванные высокопоставленные источники.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил в понедельник, что у США есть хорошие шансы на временное соглашение с Ираном по ядерному вопросу. Ранее газета Washington Post сообщала, что рамочное соглашение Ирана и США, которое пока не утверждено иранской стороной, предусматривает отказ Тегерана от запасов высокообогащенного урана.
При этом иранский чиновник в комментарии газете уточнил, что речь идет не о финальном соглашении по ядерной тематике, а о временной договоренности перенести обсуждение этого вопроса на более поздний срок.