Իրանը պատրաստ է Չինաստանին փոխանցել բարձր հարստացված ուրանը․ լրատվամիջոց
Իրանը պատրաստ է երկրից դուրս բերել բարձր հարստացված ուրանը՝ պայմանով, որ այն փոխանցվի Չինաստանին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Arabiya-ն՝ վկայակոչելով անանուն բարձրաստիճան պաշտոնյաների։
«Իրանը պատրաստ է իր տարածքից դուրս բերել բարձր հարստացված ուրանը։ Իրանը պահանջում է, որ այն հանձնվի Չինաստանին»,- լրատվամիջոցին հայտնել են տեղեկացված աղբյուրները։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մայիսի 25-ին հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները Իրանի հետ միջուկային հարցի շուրջ ժամանակավոր համաձայնության հասնելու լավ հնարավորություններ ունեն։
Washington Post թերթն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իրանի կողմից դեռևս չհաստատված Իրան-ԱՄՆ շրջանակային համաձայնագիրը, նախատեսում է, որ Թեհրանը կհրաժարվի բարձր հարստացված ուրանի իր պաշարներից։ Սակայն իրանցի պաշտոնյան թերթին հայտնել է, որ խոսքը ոչ թե միջուկային թեմայով վերջնական համաձայնագրի, այլ հարցի շուրջ քննարկումներն ավելի ուշ ժամկետի հետաձգելու ժամանակավոր պայմանավորվածության մասին է։

Iran ready to transfer highly enriched uranium to China: media report
Iran is prepared to remove its highly enriched uranium from the country on the condition that it is transferred to China, Al Arabiya reported, citing unnamed senior officials.
“Iran is ready to remove highly enriched uranium from its territory. Iran demands that it be handed over to China,” informed sources told the outlet.
US Secretary of State Marco Rubio said on May 25 that the United States has a good chance of reaching a temporary agreement with Iran on the nuclear issue.
Earlier, The Washington Post reported that the Iran-US framework agreement, which has not yet been confirmed by Tehran, envisages that Iran would give up its stockpile of highly enriched uranium. However, an Iranian official told the newspaper that the issue concerns not a final agreement on the nuclear file, but a temporary arrangement to postpone further discussions on the matter to a later date.