ԱՀԿ-ն հաղորդել է Կոնգոյում Էբոլայի ավելի քան 900 ենթադրյալ դեպքի մասին
Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում (ԿԴՀ) Էբոլա վիրուսով վարակման ենթադրյալ դեպքերի թիվը գերազանցել է 900-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը։
«Համաճարակի հսկողության ընդլայնմանը զուգընթաց ԿԴՀ-ում Էբոլայի բռնկմանը հակազդելու շրջանակներում հայտնաբերվել է ավելի քան 900 ենթադրյալ դեպք, այդ թվում՝ 101 հաստատված դեպք», - գրել է նա X հարթակում։
Գեբրեյեսուսը նշել է, որ Իտուրիի նահանգում, որը բռնկման էպիկենտրոնն է, ապրում է 5 միլիոն մարդ։ Յուրաքանչյուր չորրորդը հումանիտար օգնության կարիք ունի, իսկ յուրաքանչյուր հինգերորդը ներքին տեղահանված է։
«Բռնությունն ստիպում է մարդկանց լքել իրենց տները, այդ թվում՝ բժշկական և հումանիտար ոլորտի աշխատողներին։ Սա լրջորեն դժվարացնում է շփումների հսկման ընդլայնումը և վարակվածների ավելի շուտ հայտնաբերումը», - նշել է ԱՀԿ ղեկավարը։
Մայիսի 17-ին ԱՀԿ-ն Էբոլայի բռնկման պատճառով արտակարգ դրության ռեժիմ է հայտարարել ԿԴՀ​-ում և Ուգանդայում։ Մայիսի 22-ին կազմակերպությունը ԿԴՀ-ում ռիսկի մակարդակը բարձրացրել է «բարձրից» մինչև «շատ բարձր»։
Կազմակերպության ղեկավարի խոսքով՝ իրավիճակը բարդանում է այն բանով, որ բռնկումը պայմանավորված է Էբոլա վիրուսի հազվագյուտ տարբերակով, որի համար գոյություն չունի հավանության արժանացած պատվաստանյութ կամ հատուկ բուժում։
Էբոլա վիրուսն առաջին անգամ հայտնաբերվել է 1976 թ. Սուդանում և ԿԴ​​Հ-ում։ Այս բռնկումներից մեկը գրանցվել է Էբոլա գետի մերձակայքում, որից և հիվանդությունն ստացել է իր անվանումը։ Վարակվելու դեպքում մահացության միջին մակարդակը կազմում է մոտավորապես 50%։

ВОЗ сообщила о более чем 900 предполагаемых случаях лихорадки Эбола в Конго
Число предполагаемых случаев заражения вирусом Эбола в Демократической Республике Конго (ДРК) превысило 900. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус.
“По мере расширения эпиднадзора в рамках реагирования на вспышку Эболы в ДРК выявлено более 900 предполагаемых случаев заболевания, включая 101 подтвержденный”, — написал он на платформе X.
Гебрейесус написал, что в провинции Итури, эпицентре вспышки, проживает 5 миллионов человек. Каждый четвертый нуждается в гуманитарной помощи, а каждый пятый является внутренне перемещенным лицом.
“Насилие вынуждает людей покидать свои дома, включая медицинских и гуманитарных работников. Это серьёзно затрудняет расширение системы отслеживания контактов и раннее выявление заражений”, — заявил глава ВОЗ.
17 мая в связи со вспышкой лихорадки Эбола ВОЗ объявила чрезвычайное положение в ДРК и Уганде. 22 мая организация повысила уровень риска в ДРК с “высокого” до “очень высокого”.
По словам главы организации, ситуация осложняется тем, что вспышка вызвана редким вариантом вируса Эбола, для которого нет одобренных вакцин или специфического лечения.
Вирус Эбола впервые был обнаружен в 1976 году в Судане и ДРК. Одна из этих вспышек была зафиксирована недалеко от реки Эбола, от которой болезнь и получила свое название. Средний уровень смертности в случае заражения составляет около 50%.