Էբոլա վիրուսի հետևանքով մահերի թիվը հասել է 139-ի. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հայտարարել է, որ մեծ է էբոլա տենդի տարածաշրջանային մակարդակով տարածման ռիսկը։ Ներկա դրությամբ, վիրուսի հետևանքով մահերի թիվը հասել է 139-ի։ Տարածաշրջանում հայտնաբերվել է հիվանդացության շուրջ 600 ենթադրյալ դեպք։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը նշել է, որ համաշխարհային մակարդակով էբոլայի տարածման հավանականությունը ցածր է։
Գեբրեյեսուսի խոսքով՝ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում Էբոլայի հաստատված դեպքերի թիվը վերջին 24 ժամվա ընթացքում 30-ից աճել է մինչև 51։
Ուգանդայում, ինչպես երեկ հաղորդվել է, հաստատվել է միայն երկու դեպք։
Ավելի վաղ ԱՀԿ-ն Էբոլայի բռնկման կապակցությամբ արտակարգ դրություն էր հայտարարել առողջապահության ոլորտում։ Կազմակերպության տվյալներով՝ էբոլա վիրուսից մահացության միջին գործակիցը կազմում է շուրջ 50%։

Число смертей от вируса Эбола возросло до 139: ВОЗ
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила, что существует высокий риск распространения лихорадки Эбола на региональном уровне. На данный момент число смертей от вируса достигло 139. В регионе выявлено около 600 предполагаемых случаев заболевания. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус отметил, что вероятность глобального распространения Эболы низка.
Он сообщил, что число подтвержденных случаев Эболы в Демократической Республике Конго за последние 24 часа увеличилось с 30 до 51.
В Уганде, как сообщалось вчера, подтверждено всего два случая.
Ранее ВОЗ объявила чрезвычайное положение в секторе здравоохранения в связи со вспышкой Эболы. По данным организации, средний уровень смертности от вируса Эбола составляет около 50%.