Կարապետյանի փաստաթղթերում հիշատակվում է «ФСБ»-ն, իսկ Ծառուկյանի անձնագրի պատճենը՝ ՌԴ նախագահականի աշխատակազմում է․ The Insider
Ռուսական The Insider պարբերականը հրապարակել է ծավալուն հոդված, որը վերաբերում է Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Ռուսաստանի հնարավոր ազդեցությանը, ինչպես նաև անդրադառնում է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանին և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ The Insider-ը, հղում անելով արտահոսած տվյալների բազաներին, պնդում է, թե 1999 թվականին Սամվել Կարապետյանի՝ Կալուգայում ստացած արտասահմանյան անձնագրի փաստաթղթերում «աշխատանքի վայր» բաժնում նշված է եղել «ИЦ ФСБ» («Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության տեղեկատվական կենտրոն»)։ Պարբերականը, հղում անելով անանուն աղբյուրի, գրում է, որ նման նշումները, ըստ ՌԴ իրավապահ համակարգի նախկին աշխատակցի, կարող էին օգտագործվել հատուկ ծառայությունների հետ առնչություն ունեցող անձանց դեպքում։
Հոդվածում նաև նշվում է, որ Սամվել Կարապետյանը ներկայում կալանքի տակ է՝ իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչերի և փողերի լվացման վերաբերյալ գործի շրջանակում։ Միաժամանակ նշվում է, որ նա հրապարակայնորեն պաշտպանել էր Գարեգին Բ կաթողիկոսին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններից հետո։
The Insider-ը հոդվածում անդրադարձել է նաև Գագիկ Ծառուկյանին՝ նրան անվանելով «Կրեմլի մեկ այլ ընկեր»։
Պարբերականը գրում է, որ Հայաստանում Ծառուկյանը կարողություն է կուտակել կաթնամթերքի և կոնյակի արտադրության ոլորտներում գործունեության շնորհիվ, իսկ Ռուսաստանում հանդիսանում է «Тихивз», «Ж Инвест» և «Элит Строй» ընկերությունների հիմնադիրներից մեկը։ Հոդվածի համաձայն՝ այդ ընկերությունները Մոսկվայի տարածաշրջանում զբաղվում են էլիտար բնակարանաշինությամբ։
Պարբերականը նշում է նաև, որ Ծառուկյանի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը 2019 թվականին համագործակցության հուշագիր է ստորագրել ռուսաստանյան «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության հետ։ Հոդվածում նշվում է նաև, որ ռուսական նախագահական վարչության լուծարված ստորաբաժանումների արտահոսած նյութերում առկա են եղել Ծառուկյանի անձնագրի պատճենն ու նրա 2017 թվականի նախընտրական արշավի ֆինանսական փաստաթղթերը։

В документах Самвела Карапетяна упоминается ФСБ, а копия паспорта Царукяна находится в администрации президента РФ: The Insider
Российское издание The Insider опубликовало объемное расследование, касающееся возможного влияния России в преддверии парламентских выборов в Армении, в котором также упоминаются лидер движения «Сильная Армения» Самвел Карапетян и председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
Как передает Арменпресс, ссылаясь на утекшие базы данных, The Insider утверждает, что в 1999 году, когда Самвел Карапетян получал в Калуге загранпаспорт, в его паспортном файле в графе «место работы» содержалась проставленная МВД пометка «ИЦ ФСБ» (Информационный центр ФСБ России). Издание, ссылаясь на бывшего сотрудника правоохранительных органов РФ, пишет, что подобная пометка означает, что в случае проверки гражданина, необходимо сначала обратиться в ФСБ. Как объяснил редакции оперативник МВД, обычно так помечают иностранцев, работающих под контролем ФСБ, либо негласных осведомителей.
В статье также отмечается, что в настоящее время Самвел Карапетян находится под арестом в рамках уголовного дела о публичных призывах к захвату власти и отмывании денег. Одновременно указывается, что он публично выступил в защиту католикоса Гарегина II после заявлений премьер-министра Никола Пашиняна.
The Insider в своей статье также упоминает Гагика Царукяна, называя его «еще одним другом Кремля».
Издание пишет, что в Армении Царукян сколотил состояние на производстве молочных продуктов и коньяка, а в России является соучредителем компаний «Тихивз», «Ж Инвест» и «Элит Строй». Согласно статье, эти фирмы занимаются строительством элитного жилья в Московском регионе.
Издание также отмечает, что партия Царукяна «Процветающая Армения» в 2019 году подписала протокол о взаимодействии и сотрудничестве с российской партией «Единая Россия».
Кроме того, в статье указывается, что в утекших документах расформированного Управления президента РФ по культурным связям с ближним зарубежьем сохранились копия паспорта Царукяна и финансовая смета на его предвыборную кампанию в 2017 году.