Ավստրալիան կաջակցի Հորմուզի նեղուցում նավագնացության պաշտպանության առաքելությանը
Ավստրալիան կմիանա Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի գլխավորությամբ պաշտպանական առաքելությանը, որն ապահովում է Հորմուզի նեղուցով նավագնացության անվտանգությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ավստրալիայի պաշտպանության նախարարությունը՝ վկայակոչելով գերատեսչության ղեկավար Ռիչարդ Մառլզին։
«Ավստրալիան պատրաստ է աջակցել Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի գլխավորած անկախ և խիստ պաշտպանական բազմազգ ռազմական առաքելությանը, հենց այն ստեղծվի», - հայտարարել է պաշտպանության նախարարը։
Նա հավելել է, որ Ավստրալիան կտրամադրի E-7A Wedgetail հեռահար ռադիոտեղորոշիչ հայտնաբերման և կառավարման ինքնաթիռը, որն արդեն տեղակայված է տարածաշրջանում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններն իրանական անօդաչուների գրոհներից պաշտպանելու համար։
Ապրիլին Լոնդոնում կայացած երկօրյա հանդիպման ժամանակ, որին մասնակցել են ավելի քան 40 երկրի ներկայացուցիչներ, ռազմական նախագծողները քննարկել են Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի ղեկավարությամբ բազմազգ առաքելության գործնական կետերը՝ Հորմուզի նեղուցում նավագնացությունը պաշտպանելու համար։ Առկա տվյալների համաձայն՝ շուրջ 40 երկիր արդեն համաձայնել է մասնակցել նման առաքելությանը։
Օրերս ֆրանսիական «Շառլ դը Գոլ» ավիակիրը և այն ուղեկցող նավերը տարածաշրջան են ուղարկվել Հորմուզի նեղուցում ազատ նավագնացության ապահովման ապագա առաքելությանը մասնակցելուն նախապատրաստվելու շրջանակներում։

Австралия поддержит миссию по защите судоходства в Ормузском проливе
Австралия присоединится к возглавляемой Францией и Великобританией оборонной миссии по обеспечению безопасности судоходства в Ормузском проливе. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил министр обороны Австралии.
“Австралия готова поддержать независимую и строго оборонительную многонациональную военную миссию, возглавляемую Великобританией и Францией, как только она будет создана”, — заявил министр обороны.
Он добавил, что Австралия предоставит самолеты дальнего действия E-7A Wedgetail, оснащенные радарами обнаружения и управления, которые уже развернуты в регионе для защиты Объединенных Арабских Эмиратов от иранских беспилотников.
На двухдневной встрече в Лондоне в апреле, в которой приняли участие представители более чем 40 стран, военные планировщики обсудили практические аспекты многонациональной миссии под руководством Великобритании и Франции по защите судоходства в Ормузском проливе. По имеющимся данным, около 40 стран уже согласились участвовать в этой миссии.
Ранее в регион в рамках подготовки к участию в будущей миссии по обеспечению свободы судоходства в Ормузском проливе были направлены французский авианосец “Шарль де Голль” и сопровождающие его суда.