Ամերիկյան ընկերության թիմը ժամանել է Հայաստան՝ մեկնարկելու TRIPP-ի տեղանքի հետազոտման աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության «Գլոբալ ենթակառուցվածքների ու ներդրումների շուրջ գործակցության հիմնադրամի» պատվիրակմամբ Հայաստան այցելած ամերիկյան AECOM ճարտարագիտա-խորհրդատվական ընկերության թիմին, որը ժամանել է Հայաստան մեկնարկելու TRIPP-ի տեղանքի հետազոտման աշխատանքները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ընկերությունը ներկայացրել է փոխվարչապետին իրենց կողմից մշակվելիք տեխնիկատնտեսական գնահատման շուրջ իրականացվող աշխատանքների հիմնական ուղղվածությունը և ակնկալվող արդյունքները:
Փոխվարչապետը, շեշտելով TRIPP նախաձեռնության նշանակությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման տեսանկյունից, կարևորել է իրականացվող աշխատանքները և ներկայացրել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հնարավորությունները՝ ընդգծելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքով բեռների և ռեսուրսների տարանցման մեծ ներուժը:

U.S. firm AECOM in Armenia for TRIPP site survey
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan received a team from the American engineering and consulting company AECOM, which arrived in Armenia on behalf of the U.S. State Department’s Partnership for Global Infrastructure and Investment (PGI) initiative to begin site survey work for TRIPP.
The Armenian government said in a press release that the company presented the Deputy Prime Minister with the main directions of the technical assessment study being developed, as well as the expected outcomes of the work.
The Deputy Prime Minister, emphasizing the significance of the TRIPP initiative in terms of strengthening peace and stability in the region, highlighted the importance of the ongoing work and presented the potential for unblocking regional communications. He underscored the significant potential for the transit of goods and resources through the territory of the Republic of Armenia.
The Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) is a connectivity project in Armenia, envisaged under the U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani joint declaration signed in Washington, D.C. The project is expected to unlock strategic economic opportunities, create long-term benefits by promoting infrastructure investment, and enhance regional connectivity.