Իրանի հետ կապված խնդիրները պետք է լուծվեն դիվանագիտական ճանապարհով. Կատարի վարչապետ
Կատարի վարչապետ, արտգործնախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ ալ-Ռահման ալ-Թանին մայիսի 12-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Իրանի հետ կապված խնդիրները պետք է լուծվեն դիվանագիտական ճանապարհով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Վարչապետի խոսքով՝ Կատարը կշարունակի խորհրդակցել Պարսից ծոցի երկրների հետ՝ տարածաշրջանում խաղաղությունը վերականգնելու համար։
Նա հավելել է, որ պետք է շարունակվեն դռնփակ բանակցությունները՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-Իսրայել պատերազմն ավարտին հասցնելու համար։
Կատարի վարչապետը քննադատել է Լիբանանի և Գազայի վրա Իսրայելի շարունակական հարձակումները և ընդգծել, որ Թուրքիան դարձել է «առաջատար գործընկեր» այս կարևոր տարածաշրջանային հարցերում։
Նա հավելել է, որ և՛ Դոհան, և՛ Անկարան աջակցում են Պակիստանի միջնորդական ջանքերին՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-Իսրայել պատերազմը դադարեցնելու հարցում։
Անդրադառնալով Հորմուզի նեղուցի խնդիրներին՝ վարչապետը նշել է, որ ջրային ուղին «օգտագործվել է որպես զենք այս պատերազմում», որը ծանր հետևանքների է հանգեցնում Պարսից ծոցի երկրների համար, մասնավորապես՝ տնտեսական առումով։
«Իրանը չպետք է օգտագործի այս նեղուցը որպես Պարսից ծոցի երկրների վրա ճնշում գործադրելու կամ նրանց շանտաժի ենթարկելու միջոց», - հայտարարել է Կատարի գլխավոր դիվանագետը։
Ֆիդանը ներկայում գտնվում է Կատարում՝ Բարձրագույն ռազմավարական կոմիտեի 12-րդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքներին հետևելու և վերջին հարձակումներից հետո Կատարի հետ Թուրքիայի համերաշխությունը վերահաստատելու համար։
Կատարի վարչապետը վերջերս Վաշինգտոնում բանակցություններ է վարել ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ՝ քննարկելով պատերազմի հետևանքները Պարսից ծոցում և Մերձավոր Արևելքում։

Вопросы с Ираном должны решаться дипломатическим путем - премьер-министр Катара
Премьер-министр и министр иностранных дел Катара шейх Мухаммед бин Абд аль-Рахман аль-Тани заявил на пресс-конференции с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом 12 мая, что вопросы с Ираном должны решаться дипломатическим путем. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Al Jazeera.
По словам премьер-министра, Катар продолжит консультации со странами Персидского залива для восстановления мира в регионе.
Он добавил, что необходимо продолжить переговоры за закрытыми дверями для прекращения американо-израильской войны против Ирана.
Премьер-министр Катара раскритиковал продолжающиеся атаки Израиля на Ливан и Газу и подчеркнул, что Турция стала «ведущим партнером» в этих важных региональных вопросах.
Он добавил, что и Доха, и Анкара поддерживают посреднические усилия Пакистана по прекращению американо-израильской войны против Ирана.
Ссылаясь на проблемы Ормузского пролива, премьер-министр отметил, что этот водный путь «использовался как оружие в этой войне», что имеет серьезные последствия для стран Персидского залива, особенно в экономическом плане.
«Иран не должен использовать этот пролив как средство давления на страны Персидского залива или шантажа», — заявил главный дипломат Катара.
В настоящее время Фидан находится в Катаре для наблюдения за подготовкой к 12-й сессии Высшего стратегического комитета и для подтверждения солидарности Турции с Катаром после недавних нападений.
Недавно премьер-министр Катара провел переговоры в Вашингтоне с высокопоставленными американскими чиновниками, включая вице-президента Джей Ди Вэнса, чтобы обсудить последствия войны в Персидском заливе и на Ближнем Востоке.