Կառավարությունը կընդառաջի իրազեկման արշավին աջակցելու խնդրանքին
ՀՀ կառավարությունը, ընդառաջելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության դիմումին՝ աջակցելու է «Մի՛ դարձիր ընտրական հանցագործ» իրազեկման արշավին։ Այն կիրագործվի բացառապես հասարակական կազմակերպության ֆինանսական միջոցներով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, նախաձեռնությունն ուղղված է ընտրական գործընթացների օրինականության պահպանմանը և ընտրակաշառքի կանխարգելմանը։
Արշավի շրջանակում պատրաստվել են թեմայի վերաբերյալ տեղեկատվական թռուցիկներ, որոնք կտրամադրեն Հայաստանի Հանրապետություն մուտք եւ ելք գործող անձանց՝ օդանավակայաններում և սահմանային անցակետերում։
Այս հանրային հաղորդակցության նախաձեռնության նպատակն է քաղաքացիների՝ երկիր մուտք եւ ելք գործելու պահին ապահովել հստակ և հասկանալի իրազեկում՝ հիշեցնելով, որ քվեարկության համար գումար վերցնելը կամ առաջարկելը քրեական հանցագործություն է և ենթակա է պատասխանատվության թե՛ ընդունողի, թե՛ առաջարկողի համար։
Նախաձեռնությունը կրում է կանխարգելիչ բնույթ և միտված է նվազեցնել ընտրակաշառքի դեպքերը՝ բարձրացնելով իրավական գիտակցությունն ու տեղեկացվածությունը, հատկապես բարձր ռիսկի խմբերում։
Սահմանակետերում տեղեկատվության տրամադրումը ընտրվել է որպես թիրախային և ազդեցիկ գործիք՝ ապահովելու համար, որ քաղաքացիները նախապես տեղեկացված լինեն հնարավոր իրավական հետևանքների մասին և զերծ մնան ապօրինի գործողություններից։

Правительство пойдет навстречу просьбе о содействии информационной кампании
Правительство Армении, идя навстречу обращению НПО «Союз информированных граждан», окажет содействие информационной кампании «Не становись участником избирательного преступления». Она будет реализована исключительно за счет финансовых средств общественной организации.
Как сообщили Арменпресс в администрации премьер-министра Армении, инициатива направлена на соблюдение законности избирательных процессов и предотвращение подкупа голосов.
В рамках кампании подготовлены информационные листовки по данной теме, которые будут предоставляться лицам, въезжающим в Республику Армения и выезжающим из нее, в аэропортах и на пограничных пунктах пропуска.
Цель этой инициативы по общественной коммуникации — обеспечить четкое и понятное информирование граждан в момент их въезда или выезда из страны, напоминая, что получение или предложение денег за голосование является уголовным преступлением и влечет за собой ответственность как для принимающей, так и для предлагающей стороны.
Инициатива носит профилактический характер и направлена на сокращение случаев подкупа избирателей путем повышения правосознания и информированности, особенно среди групп высокого риска.
Предоставление информации на пограничных пунктах было выбрано в качестве целевого и эффективного инструмента, позволяющего обеспечить заблаговременное информирование граждан о возможных правовых последствиях и удержать их от незаконных действий.