Նիդեռլանդական զբոսանավի ուղևորներից երկուսի՝ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի քաղաքացիների մոտ հանտավիրուս է հայտնաբերվել
Հանտավիրուսի բռնկումից տուժած զբոսանավից իրենց երկրներ վերադարձած ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի քաղաքացիների մոտ վիրուսի թեստի դրական արդյունքներ են գրանցվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ վկակայակոչելով ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի իշխանություններին։
ԱՄՆ առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ հայրենիք վերադարձող ամերիկացիներից մեկի մոտ հանտավիրուսի թեթև ախտանիշներ են եղել։ Մայիսի 11-ի առավոտյան ԱՄՆ առողջապահական գերատեսչությունը հայտարարել է, որ ինքնաթիռում գտնվող ԱՄՆ բոլոր 17 քաղաքացիները «կլինիկական զննում կանցնեն» Նեբրասկայի բժշկական հաստատությունում։
ԱՄՆ յոթ այլ քաղաքացիներ երկիր էին վերադարձել ավելի վաղ և գտնվում են հսկողության տակ իրենց նահանգներում։
Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Ստեֆանի Ռիստն իր հերթին հայտարարել է, որ մեկ կին մեկուսացված է Փարիզում, և նրա առողջական վիճակը վատթարանում է, հայտնաբերվել է շփման 22 դեպք։
Բացի այդ, Մադրիդ մեկնած 14 իսպանացի այժմ պետք է պարտադիր կարանտին անցնեն ռազմական հոսպիտալում: Եվս երկու տարհանման թռիչք նախատեսված է մայիսի 11-ի կեսօրին։
Մայիսի 10-ին Մեծ Բրիտանիա է ժամանել երկրի 20 քաղաքացու տեղափոխող ինքնաթիռ։ Հաստատված դեպքերով Բրիտանիայի ևս երկու քաղաքացի այժմ բուժվում է Նիդեռլանդներում և Հարավային Աֆրիկայում։
Ուկրաինան հայտարարել է, որ իր չորս քաղաքացիները կմնան MV Hondius նավի վրա որպես անձնակազմի անդամ՝ նավի տեղափոխումը Նիդեռլանդներ ապահովելու համար։ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ ժամանելուց հետո նրանք կարանտինի կենթարկվեն բժշկական հաստատությունում։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին հաղորդվել, որ երեք ուղևոր՝ նիդեռլանդացի զույգ և գերմանացի մեկ կին, մահացել են նավով ճանապարհորդելու ընթացքում։ Նրանցից երկուսի մոտ հաստատվել է հանտավիրուս։
Հանտավիրուսը սովորաբար տարածվում է կրծողների միջոցով, սակայն Անդերի շտամը, որով, ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ), վարակվել են նիդեռլանդական նավի որոշ ուղևորներ Հարավային Ամերիկայում գտնվելու ժամանակ, կարող է փոխանցվել մարդկանց միջոցով։
Ախտանիշները կարող են ներառել ջերմություն, հոգնածություն, մկանային, ստամոքսի ցավեր, փսխում, փորլուծություն և շնչարգելություն։

У граждан США и Франции, находившихся на борту нидерландского круизного лайнера, выявлен хантавирус
У граждан США и Франции, вернувшихся в свои страны с круизного лайнера, пострадавшего от вспышки хантавируса, обнаружен вирус. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC и американские и французские власти.
Министерство здравоохранения США сообщило, что у еще одного американца, вернувшегося на родину, наблюдаются легкие симптомы хантавируса.
Утром 11 мая Министерство здравоохранения США объявило, что все 17 граждан США, находившихся на борту самолета, пройдут «клиническое обследование» в медицинском учреждении в Небраске.
Семь других граждан США вернулись в страну ранее и находятся под наблюдением в своих штатах.
В свою очередь, министр здравоохранения Франции Стефани Рист сообщила, что одна женщина изолирована в Париже, и ее состояние здоровья ухудшается; выявлено 22 случая контакта.
Кроме того, 14 испанцев, вылетевших в Мадрид, должны пройти обязательный карантин в военном госпитале. На вторую половину дня 11 мая запланированы еще два эвакуационных рейса.
10 мая в Великобританию прибыл самолет с 20 британскими гражданами на борту. Еще два британских гражданина с подтвержденными случаями заболевания в настоящее время проходят лечение в Нидерландах и Южной Африке.
Украина заявила, что четверо ее граждан останутся на борту судна MV Hondius в качестве членов экипажа, чтобы обеспечить его переправу в Нидерланды. Министерство иностранных дел Украины сообщило, что по прибытии они будут помещены на карантин в медицинском учреждении.
Ранее сообщалось, что три пассажира, голландская пара и немка, скончались во время путешествия на этом судне. У двоих из них был выявлен хантавирус.
Хантавирус обычно распространяется грызунами, но андский штамм, которым, по данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), заразились некоторые пассажиры голландского круизного судна в Южной Америке, может передаваться от человека к человеку.