Զելենսկին ու Կոշտան քննարկել են Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին անդամակցության հետագա քայլերը
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան հեռախոսազրույց են անցկացրել:
‹‹Արմենպրես››-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին X-ի իր էջում արված գրառմամբ հայտնել է Ուկրաինայի նախագահը:
‹‹Խոսեցի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստայի հետ: Ես շնորհակալ եմ նրա շնորհավորանքների համար ուկրաինացիներին և Ուկրաինային՝ Եվրոպայի օրվա կապակցությամբ, ինչպես նաև այն ողջ աջակցության համար, որը Եվրոպան ցուցաբերել է Ուկրաինային մեր պաշտպանության ընթացքում լայնածավալ պատերազմում››.-գրել է Զելենսկին։
Նա նաև վստահեցրել է, որ Ուկրաինան կպաշտպանի իր անկախությունը և իր ժողովրդի իրավունքը՝ ազատորեն ընտրելու իրենց ուղին, կպաշտպանի նաև բոլոր եվրոպական ժողովուրդների իրավունքը՝ ապրելու այնպես, ինչպես իրենք են ցանկանում:
‹‹Ռուսաստանին չի հաջողվի քանդել Եվրոպան կամ մասնատել այն. եղել են բազմաթիվ փորձեր, բայց բոլորն էլ ձախողվել են: Եվ ոչ մեկը չի հաջողվի։ Մենք Անտոնիոյի հետ քննարկեցինք Ուկրաինայի հետագա եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ մեր համատեղ աշխատանքը: Ուկրաինան կզբաղեցնի իր տեղը որպես Եվրամիության լիիրավ անդամ: Մենք պատրաստվում ենք կլաստերների բացմանը և հետագա որոշումներին››,-նշել է Վոլոդիմիր Զելենսկին:
Նա նաև հավելել է, որ զրույցի ընթացքում քննարկվել են դիվանագիտության վերջին քայլերը և երկկողմ պայմանավորվածությունը, որը կնքվել է Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ՝ Ռուսաստանի հետ գերիների փոխանակման 1000-ը 1000-ի դիմաց ձևաչափով:

Зеленский и Кошта обсудили дальнейшие шаги на пути к членству Украины в ЕС
Президент Украины Владимир Зеленский и председатель Европейского совета Антониу Кошта провели телефонный разговор.
Как передает Арменпресс, об этом президент Украины сообщил в публикации на своей странице в X.
«Говорил с президентом Европейского совета Антониу Коштой. Благодарен за поздравление украинцев и Украины с Днем Европы и благодарен за всю поддержку Европы для Украины во время нашей обороны в полномасштабной войне», — написал Зеленский.
Он заверил, что Украина защитит свою независимость и право нашего народа самостоятельно выбирать путь, также будет защищать право всех европейских народов жить так, как они хотят.
«России не удастся разрушить Европу или разделить её. Было много попыток, но все они провалились. И ни одна из них не увенчается успехом. Мы с Антониу обсудили нашу совместную работу по дальнейшей европейской интеграции Украины. Украина займет своё место в качестве полноправного члена Европейского союза. Мы готовимся к открытию кластеров и принятию дальнейших решений», — отметил Владимир Зеленский.
Он также добавил, что в ходе разговора обсуждались последние шаги в дипломатии и двустороннее соглашение, подписанное при посредничестве Соединенных Штатов – в формате обмена пленными с Россией по принципу «1000 на 1000».