Ինչպես 1988-ի դեկտեմբերին, այնպես էլ հիմա Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է․ Մակրոնը շնորհակալություն հայտնեց հայ ժողովրդին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Գյումրիում անցկացվող «Երաժշտական կամուրջ. Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագրով համերգի ընթացքում շնորհակալություն հայտնեց հայ ժողովրդին՝ Հայաստան կատարած պետական այցի ընթացքում իրեն ջերմ ընդունելության արժանացնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մակրոնը նշեց, որ ոչ ոք չի մոռացել 1988 թվականի դեկտեմբերին տեղի ունեցած աղետը, երբ Ֆրանսիան կանգնեց Հայաստանի կողքին։
«Շառլ Ազնավուրը երգեց, Ֆրանսիան համախմբվեց, 500-ից ավելի հրշեջներ, զինվորականներ, սակրավորներ եկան ձեզ օգնության, և Գյումրին վերածնվեց։ Մենք գիտենք բոլոր դժվարությունները, որոնց միջով անցել եք վերջին տարիներին։ Եվ ինչպես մենք ձեր կողքին էինք 1988-ի դեկտեմբերին, այնպես էլ կլինենք հիմա ձեր կողքին։ Շնորհակալություն Գյումրի, շնորհակալություն Հայաստան, երբեք չմոռանաք, Ֆրանսիան սիրում է ձեզ։ Կեցցե՛ Հայաստանը, կեցցե՛ Ֆրանսիան և կեցցե՛ Գյումրին»,- ասաց Մակրոնը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ Գյումրիում անցկացվող համերգը Ֆրանսիայի նախագահի պետական այցի շրջանակում կազմակերպված վերջին միջոցառումն է։
«Ընդունելությունն այնքան ջերմ է, որ նախագահ Մակրոնը չպատկերացրեց, թե ինչպես է առանց բոլորիդ ողջունելու հեռանալու։ Իմ անունից շնորհակալություն եմ հայտնում ջերմ ընդունելության համար։ Ես Ֆրանսիայում ասում էի իրեն, որ Հայաստանում շատ մեծ ժողովրդականություն է վայելում, ասում էր՝ չափազանցնում ես։ Հիմա ամեն անգամ, երբ նման տեսարան է լինում, իրեն ասում եմ՝ տես, որ չէի չափազանցնում»,- ասաց Փաշինյանը։
Ֆրանսիայի նախագահը մայիսի 4-ին Երևանում մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։

Macron says France stands by Armenia as in December 1988, thanks Armenian people
French President Emmanuel Macron thanked the Armenian people for the warm reception during his state visit to Armenia, speaking at the “Musical Bridge: Armenia–France” concert in Gyumri.
Macron said no one has forgotten the disaster of December 1988, when France stood by Armenia.
“Charles Aznavour sang, France united, more than 500 firefighters, soldiers and sappers came to help you, and Gyumri was reborn. We know all the difficulties you have gone through in recent years. And just as we stood by your side in December 1988, we will stand by your side now. Thank you, Gyumri, thank you, Armenia, never forget, France loves you. Long live Armenia, long live France and long live Gyumri,” Macron said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said the concert in Gyumri was the final event organised as part of the French president’s state visit.
“The reception is so warm that President Macron could not imagine leaving without greeting all of you. On my behalf, I thank you for the warm reception. In France, I told him that he enjoys great popularity in Armenia, and he said I was exaggerating. Now every time we see such a scene, I tell him, you see, I was not exaggerating,” Pashinyan said.