Հայաստանը և Թուրքիան Անիի կամրջի վերականգնման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանը և Թուրքիան Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում ստորագրել են Անիի կամրջի վերականգնման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մտքերի արդյունավետ փոխանակություն է տեղի ունեցել Թուրքիայի փոխնախագահի հետ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում։ Քննարկվել են երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության հարցեր։ Ողջունել ենք Անիի պատմական կամրջի համատեղ վերականգնման վերաբերյալ արձանագրության ստորագրումը»,– գրել է վարչապետը։
Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը X-ի միկրոբլոգում իր հերթին նշել է, որ Երևանում համապարփակ և արդյունավետ հանդիպում է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Նրա խոսքով՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր։
«Նորին Գերազանցություն Փաշինյանի հետ մեր հանդիպմանը մենք համակողմանիորեն գնահատեցինք մեր երկկողմ հարաբերությունները։ Մենք նաև հնարավորություն ունեցանք քննարկելու տրանսպորտային, մաքսային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքների և կապերի ամրապնդմանն ուղղված քայլերը»,– նշել է Թուրքիայի փոխնախագահը։
Յըլմազը կարևորել է նաև կարգավորման գործընթացում արձանագրվող առաջընթացը։
«Մենք հատկապես ուրախ ենք, որ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում ձեռնարկված փոխադարձ կառուցողական քայլերը բերում են կոնկրետ առաջընթացի»,– գրել է նա։
Անդրադառնալով Անիի կամրջի վերականգնմանը՝ Յըլմազը նշել է, որ Անիի կամրջի համատեղ վերականգման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը նույնպես կնպաստի խաղաղության և անվտանգության ամուր միջավայրի ստեղծմանը։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան շարունակելու է աջակցել տարածաշրջանային համագործակցությանը։
«Տարածաշրջանային խաղաղության, երկխոսության և կայունության հիման վրա մենք վճռականորեն շարունակելու ենք մեր մոտեցումը Հարավային Կովկասում կարգավորման խթանմանը, տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը և մարդկանց միջև շփումների ամրապնդմանը»,– նշել է Յըլմազը։
Թուրքիայի փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին հյուրընկալության համար՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպումը կնպաստի հետագա դրական զարգացումներին։
Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության սահմանին տեղակայված պատմական Անիի (Մետաքսի ճանապարհի) կամրջի վերականգնման աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ արձանագրությունը ստորագրել են Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան, Թուրքիա-Հայաստան կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը։

Armenia, Turkey sign memorandum on restoration of Ani Bridge
Armenia and Turkey have signed a memorandum of understanding on the restoration of the historic Ani Bridge during the 8th European Political Community Summit in Yerevan.
The announcement was made by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
“Had a productive exchange with the Vice President of Türkiye, Cevdet Yılmaz, on the margins of the European Political Community. Touched upon bilateral and regional cooperation opportunities between Armenia and Turkey.
Welcomed the signing of the protocol on the joint reconstruction of the historic Ani Bridge.”
For his part, Turkish Vice President Cevdet Yılmaz said on X that he had a comprehensive and productive meeting with Pashinyan in Yerevan, during which bilateral relations were discussed.
“During our meeting with His Excellency Pashinyan, we comprehensively assessed our bilateral relations. We also had the opportunity to discuss steps aimed at strengthening transport, customs, energy, and digital infrastructure and connectivity,” he said.
Yılmaz also highlighted progress in the normalisation process.
“We are particularly pleased that the mutually constructive steps taken within the framework of the normalisation process are yielding tangible progress,” he said.
Referring to the Ani Bridge, Yılmaz said the signing of the memorandum on its joint restoration would contribute to creating a solid environment for peace and security.
He stressed that Turkey would continue to support regional cooperation.
“Based on regional peace, dialogue, and stability, we will resolutely continue our approach to promoting normalisation in the South Caucasus, expanding economic cooperation, and strengthening people-to-people contacts,” he said.
Yılmaz thanked Pashinyan for the hospitality and expressed hope that the meeting would contribute to further positive developments.
The protocol on implementing restoration works of the historic Ani (Silk Road) Bridge on the Armenia–Turkey border was signed by Ruben Rubinyan, Armenia’s special representative for the normalisation process, and Serdar Kılıç, Turkey’s special representative.