Հայաստանը և Թուրքիան Անիի կամրջի վերականգնման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանը և Թուրքիան Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում ստորագրել են Անիի կամրջի վերականգնման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մտքերի արդյունավետ փոխանակություն է տեղի ունեցել Թուրքիայի փոխնախագահի հետ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում։ Քննարկվել են երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության հարցեր։ Ողջունել ենք Անիի պատմական կամրջի համատեղ վերականգնման վերաբերյալ արձանագրության ստորագրումը»,– գրել է վարչապետը։
Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը X-ի միկրոբլոգում իր հերթին նշել է, որ Երևանում համապարփակ և արդյունավետ հանդիպում է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Նրա խոսքով՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր։
«Նորին Գերազանցություն Փաշինյանի հետ մեր հանդիպմանը մենք համակողմանիորեն գնահատեցինք մեր երկկողմ հարաբերությունները։ Մենք նաև հնարավորություն ունեցանք քննարկելու տրանսպորտային, մաքսային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքների և կապերի ամրապնդմանն ուղղված քայլերը»,– նշել է Թուրքիայի փոխնախագահը։
Յըլմազը կարևորել է նաև կարգավորման գործընթացում արձանագրվող առաջընթացը։
«Մենք հատկապես ուրախ ենք, որ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում ձեռնարկված փոխադարձ կառուցողական քայլերը բերում են կոնկրետ առաջընթացի»,– գրել է նա։
Անդրադառնալով Անիի կամրջի վերականգնմանը՝ Յըլմազը նշել է, որ Անիի կամրջի համատեղ վերականգման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը նույնպես կնպաստի խաղաղության և անվտանգության ամուր միջավայրի ստեղծմանը։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան շարունակելու է աջակցել տարածաշրջանային համագործակցությանը։
«Տարածաշրջանային խաղաղության, երկխոսության և կայունության հիման վրա մենք վճռականորեն շարունակելու ենք մեր մոտեցումը Հարավային Կովկասում կարգավորման խթանմանը, տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը և մարդկանց միջև շփումների ամրապնդմանը»,– նշել է Յըլմազը։
Թուրքիայի փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին հյուրընկալության համար՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպումը կնպաստի հետագա դրական զարգացումներին։
Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության սահմանին տեղակայված պատմական Անիի (Մետաքսի ճանապարհի) կամրջի վերականգնման աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ արձանագրությունը ստորագրել են Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան, Թուրքիա-Հայաստան կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը։

Армения и Турция подписали меморандум о взаимопонимании по восстановлению моста Ани
В рамках VIII саммита Европейского политического сообщества в Ереване Армения и Турция подписали меморандум о взаимопонимании по восстановлению моста Ани.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В рамках саммита Европейского политического сообщества состоялся плодотворный обмен мнениями с вице-президентом Турции. Обсуждались вопросы двустороннего и регионального сотрудничества. Мы приветствовали подписание протокола о совместном восстановлении исторического моста Ани», — написал премьер-министр в Х.
В свою очередь, вице-президент Турции Джевдет Йылмаз отметил в своем микроблоге X, что у него состоялась всесторонняя и продуктивная встреча с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Ереване.
По его словам, в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся двусторонних отношений.
«В ходе нашей встречи с Его Превосходительством Пашиняном мы всесторонне оценили наши двусторонние отношения. У нас также была возможность обсудить шаги по укреплению транспортной, таможенной, энергетической и цифровой инфраструктуры и связей», — отметил вице-президент Турции.
Йылмаз также подчеркнул прогресс, достигнутый в процессе урегулирования.
«Мы особенно рады тому, что взаимоконструктивные шаги, предпринятые в рамках процесса урегулирования, приводят к конкретному прогрессу», — написал он.
Говоря о восстановлении моста Ани, Йылмаз отметил, что подписание меморандума о взаимопонимании по совместной реконструкции моста Ани также будет способствовать созданию прочной среды для мира и безопасности.
Он подчеркнул, что Турция продолжит поддерживать региональное сотрудничество.
«На основе регионального мира, диалога и стабильности мы будем решительно продолжать наш подход к содействию урегулированию на Южном Кавказе, расширению экономического сотрудничества и укреплению контактов между людьми», — отметил Йылмаз.
Вице-президент Турции поблагодарил премьер-министра Пашиняна за гостеприимство, выразив надежду, что встреча будет способствовать дальнейшему позитивному развитию.
Протокол о реализации реставрационных работ исторического моста Ани (Шелковый путь), расположенного на границе Республики Армения и Республики Турция, был подписан заместителем председателя Национального Собрания Армении, специальным представителем по процессу нормализации отношений между Арменией и Турцией Рубеном Рубиняном и послом, специальным представителем по процессу нормализации отношений между Турцией и Арменией Сердаром Кылычем.