Հայտնի են «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի թեմատիկ ուղղությունները
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի 6 թեմատիկ ուղղությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես ներկայացրել է ՀՀ ԱԳՆ-ն, համաժողովը կընդգրկի հետևյալ թեմատիկ ուղղությունները՝ «Աշխարհաքաղաքական բաժանումներից անդին», «Գլոբալ փոխկապակցվածություն», «ԵՄ ընդլայնում և եվրոպական ինտեգրում», «Ժողովրդավարական դիմակայունություն, հիբրիդային սպառնալիքներ և ԱԲ», «Կանաչ փոխակերպում», «Տեխնոլոգիաներ և անվտանգության ճարտարապետություն»։
«Աշխարհաքաղաքական բաժանումներից անդին»
Աշխարհաքաղաքական փոթորիկների ազդեցությամբ ձևավորվող աշխարհում, խաղաղությունն ու անվտանգությունն առաջնահերթություն են առավել քան երբևէ։
Գլոբալ փոփոխությունների համատեքստում առաջանում է կարևոր հարց՝ ինչպե՞ս կարելի է կառուցել բովանդակային և արդյունավետ համագործակցություն:
Երկխոսությունը շարունակում է մնալ լարվածության նվազեցման, խաղաղության կառուցման և կայուն զարգացման առանցքային գործոն։
«Գլոբալ փոխկապակցվածություն»
Ներառական փոխկապակցվածությունն ունի հիմնարար նշանակություն խաղաղության և կայուն բարգավաճման համար։ Բաց սահմաններն ու արդյունավետ ենթակառուցվածքները նպաստում են մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժին։
«ԹՐԻՓՓ ուղի» նախագծի նման նախաձեռնությունները կարող են ամրապնդել փոխկապակցվածությունը և խթանել կայուն զարգացումն ու կայունությունը
«ԵՄ ընդլայնում և եվրոպական ինտեգրում»
Եվրոպական միության ինտեգրման գործընթացը թևակոխում է հնարավորությունների և դինամիկայի նոր շրջան՝ պայմանավորված ոլորտային ինտեգրմամբ, ժողովրդավարական բարեփոխումներով և տնտեսական մերձեցմամբ։
Առանցքային հարցերն են գործընթացի տեմպը, ինչպես նաև ԵՄ դերն ավելի լայն հարևանությամբ:
Զուգահեռ, Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացման գործընթացը շարունակվում է՝ հիմնվելով -ռազմավարական օրակարգի վրա։
«Ժողովրդավարական դիմակայունություն, հիբրիդային սպառնալիքներ և ԱԲ»
Հիբրիդային սպառնալիքների գլոբալ աճի պայմաններում արհեստական բանականությամբ խթանվող ապատեղեկատվությունն ու արտաքին միջամտության փորձերը միտված են խաթարելու հանրային վստահությունը, սոցիալական համախմբվածությունը և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայունությունը:
Դրանց հաղթահարումը պահանջում է համահասարակական մոտեցում և ամուր համագործակցություն՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների, ինչպես նաև ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդման վրա։
«Կանաչ փոխակերպում»
Կայուն տնտեսությունների փոխակերպումն ունի կենսական նշանակություն:
Կլիմայական գործընթացների կառավարումը, կենսաբազմազանության պահպանումը և կանաչ զարգացումը պահանջում են նորարարական մոտեցումներ, համագործակցություն և ֆինանսական ռեսուրսներ։
Այս ջանքերը կենսական նշանակություն ունեն համընդհանուր բարեկեցիկ ապագայի ապահովման գործում ։
COP17-ը կնպաստի կենսաբազմազանության ոլորտում կորուստների նվազեցման և համաշխարհային պահպանության խթանմանն ուղղված քայլերի առաջմղմանը։
«Տեխնոլոգիաներ և անվտանգության ճարտարապետություն»
Անվտանգության ոլորտն առանցքային նշանակություն ունի ենթակառուցվածքների պաշտպանության և դիմակայունության ամրապնդման գործում։
Հիմնական քննարկումները կենտրոնացած են պետության կարիքների և մասնավոր հատվածի նորարարությունների միջև հավասարակշռության ապահովման վրա՝ արհեստական բանականության, կիբերանվտանգության և հսկողության բնագավառներում։

Известны тематические направления конференции «Ереванский диалог»
Министерство иностранных дел Республики Армения опубликовало 6 тематических направлений конференции «Ереванский диалог».
Как передает Арменпресс, согласно сообщению, опубликованному Министерством иностранных дел Республики Армения, конференция охватит следующую тематику: «Вне геополитических разногласий», «Глобальная взаимосвязь», «Расширение ЕС и европейская интеграция», «Демократическая устойчивость, гибридные угрозы и ИИ», «Зеленая трансформация», «Технологии и архитектура безопасности».
«Вне геополитических разногласий»
В мире, подверженном геополитическим потрясениям, мир и безопасность важны как никогда.
В контексте глобальных изменений возникает важный вопрос: как можно построить содержательное и эффективное сотрудничество?
Диалог остается ключевым фактором снижения напряженности, построения мира и достижения устойчивого развития.
«Глобальная взаимосвязь»
Инклюзивная взаимосвязь имеет основополагающее значение для мира и устойчивого процветания. Открытые границы и эффективная инфраструктура способствуют свободному перемещению людей и товаров.
Такие инициативы, как проект «Путь TRIPP», могут укрепить взаимосвязь и способствовать устойчивому развитию и повышению устойчивости.
«Расширение ЕС и европейская интеграция»
Процесс интеграции в Европейский Союз вступает в новую эру возможностей и динамики, обусловленную отраслевой интеграцией, демократическими реформами и экономической конвергенцией.
Ключевыми вопросами являются темпы процесса, а также роль ЕС в более широком регионе.
Параллельно продолжается процесс углубления партнерства между Арменией и ЕС, основанный на стратегической повестке дня.
«Демократическая устойчивость, гибридные угрозы и ИИ»
На фоне глобального роста гибридных угроз дезинформация, распространяемая с помощью искусственного интеллекта, и попытки внешнего вмешательства направлены на подрыв общественного доверия, социальной сплоченности и стабильности демократических институтов.
Для их преодоления необходим комплексный подход всего общества и тесное сотрудничество, основанное на демократических ценностях, а также укрепление устойчивости демократии.
«Зеленая трансформация»
Переход к устойчивой экономике имеет жизненное значение.
Управление изменением климата, сохранение биоразнообразия и зеленое развитие требуют инновационных подходов, сотрудничества и финансовых ресурсов.
Эти усилия необходимы для устойчивого будущего для всех.
COP17 поможет продвинуть действия по сокращению утраты биоразнообразия и содействовать глобальному сохранению.
«Технологии и архитектура безопасности»
Сектор безопасности имеет ключевое значение для защиты инфраструктуры и повышения устойчивости.
Основные дискуссии сосредоточены на обеспечении баланса между потребностями государства и инновациями частного сектора в областях искусственного интеллекта, кибербезопасности и контроля.